Nafaka Mağdurları Çözüm Bekliyor!

Eşlerinden boşandıkları için sürekli nafaka ödemek zorunda kalan erkekler, ömür boyu nafaka ödemeye mahkûm edilmelerinin adil olmadığını belirterek, taleplerine karşılık verilmesi gerektiğini söylediler.

Büyütmek için resme tıklayın

Eşlerinden boşandıkları için sürekli nafaka ödemek zorunda kalan erkekler, yaşanan olumsuz durumun kendilerini ömür boyu nafaka ödemeye mahkûm etmemesi gerektiğini ve bu durumun adil olmadığını söyleyerek, kanunun düzeltilmesini ve taleplerine karşılık verilmesini istediler.

Çiftlerin herhangi bir sebepten ötürü boşanmaları sonucunda erkeklere yüklenen yoksulluk nafakası ya da süresiz nafaka ödemeleri, erkekleri mağdur etmeye devam ediyor.

Boşanma sonrasında ödedikleri nafakaların kendilerine ciddi bir külfete dönüştüğünü belirten "Sürekli nafaka mağdurları" yaşadıkları mağduriyeti İLKHA'ya anlatarak sorunlarının adil bir şekilde çözüme kavuşmasını istediler.

Kısa bir evlilik süreci yaşadığını fakat boşanma süresinin ciddi bir şekilde uzadığını ve bunun taraflar için sorun teşkil ettiğini söyleyen Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu üyesi Nizamettin Doğan, kadın ve erkek eşitliği altında erkeklerin tamamen bastırılmaya çalışıldığını dile getirerek, "Kadının beyanı esastır" denilip mağdur edildiklerini anlattı.

Doğan, "Mahkemelerde taraflar kanunen aynı kusurda olsa bile erkek devamlı suçlanıyor. Biz, artık bu yükün erkeklerin omuzlarından kaldırılmasını bekliyoruz. Mahkeme tarafından belirlenen suçun oranına göre ceza verilmesini talep ediyoruz." dedi.

"Günümüzde hangi suç ömür boyu bir ceza ile sonuçlandırılıyor?"

Mahkemelerin sürekli olarak erkekleri suçlu bulduğuna dikkat çeken Doğan, "Erkek suçsuz olsa bile mahkemelerde devamlı suçlu durumuna düşüyor. Haberlerde sık sık gördüğümüz gibi kusur oranları eşit olsa bile erkeklerin süresiz nafaka veya tedbir nafakası ödemesi şeklinde karar veriliyor. Aile mahkemeleri her ne kadar erkeklere destek verse de dava Yargıtay'a taşındığında durum tam tersi oluyor ve Yargıtay kararı bozuyor. Burada erkeklerin tamamı haklı veya haksız şekilde mağdur oluyor. Haklı olan bir dünya erkek var. Biz, bunların haklarının verilmesini istiyoruz. Daha adil bir mahkeme olmasını istiyoruz. Bunun dışında erkeklerin çalışmadığı dönemlerde de sürekli nafaka ödeme ile ilgili borç yükümlülüğü taşımasından dolayı üzüntü içerisindeyiz. Çünkü aynı durumu yaşayan binlerce insan var. İşi, evi, belki de kalacak bir yeri yok ama insanlara ömür boyu nafaka biçiliyor. Kimisinin engellilik durumu var, kimisinin gözleri görmüyor, ayakları tutmuyor ama sürekli nafaka cezası kesiliyor. Suç işlememiş olan hangi insanın suçu ömür boyu nafaka ödeme olabilir? Hangi suç günümüzde ömür boyu bir ceza ile sonuçlandırılıyor? Sırf eşinizden boşandığınız için ömür boyu ceza alıyorsunuz. Bu adil değil, bunun hükümet tarafından düzeltilmesini istiyoruz. Taleplerimizin acil olarak karşılık bulmasını istiyoruz. Biz, özellikle sayın Cumhurbaşkanımızdan sadece danışmanlarının ya da kendisine yakın milletvekillerinin, aile bakanlığının değil STK'ların da aynı masada dinlenmesini talep ediyoruz." ifadelerini kullandı.

(Nizamettin Aşkın, Zeyd Varol- İLKHA)

11 Şubat 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (505) 137 84 04
Reklam bilgi

Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?