Görmez'den Samsun Müftüsü Öztürk'e: Kastını aşan, zorlama bir yorum

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk'ün çocuklara verilecek isimlerle ilgili yaptığı açıklamasını, "Tamamen kastını aşan bir yorum olduğunu tahmin ediyorum.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk'ün çocuklara verilecek isimlerle ilgili yaptığı açıklamasını, "Tamamen kastını aşan bir yorum olduğunu tahmin ediyorum. Bundan dolayı hiçbir kardeşimizin incinmesini istemeyiz. Bu ifadeler yanlış ve zorlama bir yorumdan kaynaklanıyor." dedi.

Almanya'da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Başkan Prof. Dr. Görmez, gazetecilerin sorusu üzerine Samsun Müftüsü Doç. Dr. Hayrettin Öztürk'ün sözlerini, 'kastını aşan ciddi bir yanlış anlama' olarak değerlendirdi. Görmez, şunları söyledi: "Kastını aşan ciddi bir yanlış anlama ile karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum. Şahsen müftümüzün basına yansıdığı şekliyle bunları ifade etmiş olmasına ihtimal vermiyorum. Çünkü bunlar topluma ve tarihe mal olmuş çok önemli isimler. Her birinin arkasında çok büyük tarihi değerler mevcuttur. Bunları kadim sözcüklerin satır aralarından çıkan manalarla değerlendirmek tamamen kastını aşan bir yorumdur. Bundan dolayı hiçbir kardeşimizin incinmesini istemeyiz. Tamamen kastını aşan yanlış ve zorlama bir yorumdan kaynaklanıyor. İsmin Arapça'daki diğer adı alemdir. Alem aynı zamanda arkasında önemli erdemleri, faziletleri, sembolleri, simgeleri bulunduran kelime ve kavramlardır. Toplum, hem Türkiye'de hem de dünyanın muhtelif yerlerinde bu isimleri verirken hiçbir zaman kadim sözcüklerde yüzlerce manası olan herhangi bir kelimeyi dikkate alarak o isimleri vermezler. Bunu düşünmek, bu şekilde eleştirmek dahi abesle iştigaldir."

08 Ekim 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?