19 Eylül 2014 Tarihli Sakarya Cuma Hutbesi

Sakarya İl Müftülüğünün yayınlamış olduğu 19.09.2014 tarihli Cuma Hutbesi: Ahilik ve Ticaret Ahlakı

HUTBE KONUSU: AHİLİK VE TİCARET AHLAKI

Hutbeyi İndirmek İçin Tıklayınız.

Aziz Mü’minler!

Ahilik 13.yy Anadolu’da görülmeye başlayan ve bir süre sonra Osmanlı Devletinin kurulmasında önemli rol oynayan dini ve sosyal bir teşkilattır. Ahi kelimesi Arapça “kardeşim” demektir, bu yüzden ahilik, kardeşlik teşkilatı anlamına gelmektedir. Ahilik teşkilatı, kurulduğu dönemde mesleklere ait problemleri çözmekte, mal ve kalite kontrolü yapmakta, fiyat tespitinde bulunmaktaydı. Bu teşkilatın prensipleri İslam’a uygundu. Ahilik teşkilatı mensuplarında doğruluk, cömertlik, tevazu, kardeşi doğru yola sevk etme ve affedici olma gibi vasıflar aranırdı. Ahilik anlayışında hem ahlaken dini ilkelere bağlılık ve dürüst çalışmak, hem de yapılan işi iyi yapma çabası vardı.

Aziz Müslümanlar!

Kur’an-ı Kerim’de “Ey İman Edenler! Mallarınızı aranızda haksız yollarla yemeyin. Karşılıklı rızaya dayalı ticaretle yiyin. Kendinizi helak etmeyin. Şüphesiz Allah, size karşı çok merhametlidir.”[1] “buyurarak ticarette meşruluk karşılıklı rızanın esas olduğu bildirilmektedir.

Yine başka bir ayette: “Ölçüde ve tartıda hile yapanların vay haline! Onlar insanlardan (bir şey) ölçüp aldıkları zaman, tam ölçerler. Fakat kendileri onlara bir şey ölçüp yahut tartıp verdikleri zaman eksik ölçüp tartarlar. Onlar, büyük bir gün; insanların, âlemlerin Rabbinin huzurunda duracakları gün için diriltileceklerini sanmıyorlar mı[2]?”buyrulmaktadır.

Peygamber Efendimiz (sas)’den konumuzla ilgili şu hadisler nakledilmiştir. “Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Kusurlu bir malı din kardeşine satan hiçbir Müslüman’a satış helal olmaz. Meğerki malının ayıbını açıklaya[3].” “Alış-verişte çok yemin etmekten sakının. Çünkü yemin malı sattırırsa da bereketini kaçırır[4]” “Allah, müşteri iken kolaylık gösteren, satıcı iken kolaylık gösteren, borcunu öderken kolaylık gösteren, alacağını ödetirken kolaylık gösteren kişiyi cennete koydu[5].”

Aziz Müslümanlar!

Ahiliğin temelinde güçlü bir ahlak öğretisi vardır. Fütüvvet adı verilen öğretilerden esinlenen ahlak kurallarını meslek hayatına uygulamışlardır. Ahilere göre “ doğrulukla yapılmayan iş bereket getirmez, getirse de bu sürekli olmaz.” Ahiliğin ahlak ilkelerinden bazılarını şöyle sıralaya biliriz;

Gelemeyene gitmek. Bilginlerle dost olup, dostlara danışmak. Yapılan iyilik ve hayırda Allah rızasını gözetmek. İçi dışı, özü sözü bir olmak. Kötülükle kendini bilmezliğe, iyilikle karşılık vermek. Zenginlere, zenginliklerinden dolayı itibardan kaçmak. İnsanların işlerini içten ve güler yüzle yapmak. Kuvvetli ve üstün durumdayken, affetmesini bilmek. Kendi muhtaç iken başkalarına verecek kadar cömert olmak.

Değerli müminler

Haksızlık yapmadan insanların hak ve hukukunu gasp etmeden meşru bir şekilde yaptığımız her türlü ticari faaliyet yüce dinimizce bizlere tavsiye edilmiştir. Öyleyse ticari faaliyetlerimizde dinimizin emrettiği ticaret ahlakını benimseyenlerden olalım. İyi huylu, güzel ahlâklı, şefkatli, merhametli, adaletli, faziletli, iffetli ve dürüst olalım. Aza kanaat, çoğa şükredelim. Fani dünyaya ait şeylerle öğünüp, kibirlenmeyelim. İnsanları aldatmayalım. Hileli mal satmayalım. Borçlandığımızda borcumuzu vaktinde ödemeye gayret edelim.Huzurlu bir toplum oluşturmayı hedef alan İslam’ın yüce Peygamberi (sav): “Kişi kendi elinin emeğinden daha temiz bir kazanç elde etmemiştir.[6]” buyurmuştur.

Aziz Mü’minler!

Ahilik teşkilatının görevlerini, günümüzde Esnaf Odaları, Ticaret ve Sanayi odaları, Türk Standartları Enstitüsü gibi kurum ve kuruluşlar yapmaktadır. Dinimizin emri olan ticarette, dürüstlük ile birlikte kaliteli iş yapma anlayışını benimseyen Ahilik disiplininin tüm esnaflara örnek olması duasıyla, tüm çalışan esnafımıza, Yüce Mevla’dan helalinden bol ve hayırlı kazançlar dileriz.

Hutbeyi İndirmek İçin Tıklayınız.

[1] Bakara, 2/188

[2] Mutaffifin, 83/1-6

[3] İbn. Mace , Büyû: 34

[4] İbn. Mace , Büyû: 30

[5] Buhârî, Büyû: 16; Tirmizî Büyû: 75

[6] Buhârî, Büyû: 15

Hazırlayanlar:

Metin YAVAŞ; (Akkaya Köyü Camii İmam-Hatibi / Geyve)

Erdal AKKÜLOĞLU; (Bıçkıatik Köyü Camii İmam- Hatibi / Hendek)

26 Ağu 2014 - 06:45 - Hutbe


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?