Sakarya Müftülüğü - 2 Mayıs 2014 Tarihli Hutbe

Sakarya İl Müftülüğünün yayınlamış olduğu 02.05.2014 tarihli Cuma Hutbesi: Kâmil Müminlerin Özellikleri

HUTBE KONUSU: KÂMİL MÜMİNLERİN ÖZELLİKLERİ

Muhterem Müslümanlar!

Yaratılış gayemiz, Allah Teâlâ’ya yüce dinimizin öğrettiği şekilde iman edip kulluk bilincine ermektir. Bir kimsenin sadece ‘inandım, iman ettim’ demesi, Müslüman olması için kâfi ise de, imanın kemale ermesi, iyi bir mümin olabilmesi için yeterli değildir. Çünkü Mümin, Peygamberin getirdiklerini kalben tasdik eden bir kişi olmanın yanında, bunlara teslim olduğunu ve boyun eğdiğini diliyle ve davranışlarıyla gösteren kimsedir.

Cenab’ı Hak (c.c.) yüce kitabında müminlerin özelliklerini şöyle anlatıyor: “Müminler, gerçekten kurtuluşa ermişlerdir. Onlar namazlarında derin saygı içindedirler, faydasız işlerden ve boş sözlerden yüz çevirirler, zekâtı öderler, ırzlarını korurlar, emanetlerine ve verdikleri sözlere riayet ederler. Onlar namazlarını kılmağa devam ederler.”[1] Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) bir demet hadislerinde: “Müslüman o kimsedir ki, diğer müminler onun elinden ve dilinden selamette bulunurlar”[2] “Hiç biriniz, kendisi için arzu ettiğini; başkası için de arzu etmedikçe iman etmiş olmaz”[3] “Müminler birbirini sevmede, birbirlerine acımada ve merhamette, tek vücut gibidirler. (Tıpkı) bir organın rahatsız olduğunda, diğer organlar da onunla birlikte ateşlenip uykusuz kaldığı gibi.”[4] “Müslüman Müslümanın kardeşidir, Ne ona zulüm eder, ne de onu zalimlere teslim eder. Kim kardeşinin ihtiyacını karşılarsa, Allah da (c.c.) onun ihtiyacını karşılar”[5] buyurarak kalplerdeki iman ile amel gerçeğini birleştirmiştir.

Kıymetli müminler!

İşte bu ayet-i kerime ve hadis-i şeriflerin ışığında bir mümin olarak samimiyetimizi ölçmek üzere kendi kendimize soralım;

- Allah adı anıldığında kalbimiz heyecanla çarpıyor mu?

-Kuran okunduğu zaman yeterince haz duyabiliyor muyuz?

- Günde 5 defa okunan Ezana kulak verip, o çağrıya icabet edebiliyor muyuz?

- Ramazan ayı geldiğinde orucumuzu tutabiliyor muyuz?

-Malımızdan Allah yolunda ve insanlığın hayrına harcayabiliyor muyuz?

- İnsanlara karşı şefkatli ve merhametli olabiliyor muyuz?

- İşgal ettiğimiz makamda hak ve adaletle hareket edebiliyor muyuz?

- Ölçü, tartı ve bütün işlerimizde hile yapmadan doğru dürüst hareket edebiliyor muyuz?

- Bacası tütmeyen, tenceresi kaynamayan, dertler ve ızdıraplar içerisinde kıvranan kimseleri bulup, onlara yardım edebiliyor muyuz?

- Dinimizin haram gördüğü içkiyi, kumarı, zinayı, rüşveti, faizi, riyakârlığı ve hasedi nefretle karşılayıp bunlardan uzak durabiliyor muyuz?

Netice olarak diyebiliriz ki olgun mümin: İslam’ın emir ve yasaklarına göre hayatına yön verendir. Olgun mümin: Allah sevgisine ve ebedi mutluluğa götüren İslam’ın yolunda olandır. Olgun mümin: Ailevi sosyal ve meselelerini İslam’ın emrettiği şekilde çözümleyendir.

Değerli kardeşlerim!

Hutbemizi bir ayet meali ile bitiriyorum. Rabbimiz buyuruyor ki: “Müminler o kimselerdir ki, Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir, onun ayetleri kendilerine okunduğu zaman bu onların imanlarını artırır. O müminler sadece Rablerine dayanıp güvenirler.”[6]

[1] Müminün, 23/1-9

[2] Tirmizî, Îmân, 12; Nesâî, Îmân, 8.

[3] Buhârî, Îmân, 7; Müslim, Îmân, 71.

[4] Buhari, Edep, 27

[5] Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, 58.

[6] Enfal, 8/2

Hazırlayan: Mevlüt HISIM Karasu/ İmam Şamil Camii İmam - Hatibi

Redaksiyon: İl Hutbe Komisyonu.

30 Nis 2014 - 22:11 - Hutbe


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?