Gün İslam'ın Kardeşliğiyle Yeniden Kardeş Olma Günü

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Bugün İslam'ın kardeşliğiyle yeniden kardeş olma günüdür" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, başkanlığını yürüttüğü İslam Bilginleri Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu tarafından düzenlenen basın toplantısında İslam dünyasına birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajları verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Suudi Arabistan, Irak, Suriye, Filistin, Bosna-Hersek, Tunus, Lübnan, Katar ülkelerinin İslam bilginlerinin yer aldığı basın toplantısında, İslam dünyasına önemli mesajlar verdi.

İslam dünyasında kan ve gözyaşı akarken mezhepler arası ihtilaflarla zaman geçirmenin kabul edilemeyeceğini söyleyen Başkan Görmez, “Bugün artık mezhebi farklılıklar üzerinde konuşma günü değildir. Bugün İslam’ın üst aidiyeti yeniden kimliğimizi inşa etme günüdür. Dünyanın her tarafında kan gövdeyi götürürken, insanların mezhep ihtilafları içerisinde olmaları tahayyül edilemez. Bugün İslam’ın üst aidiyetiyle Müslüman kimliğini yeniden inşa etme günüdür. Arap’ın Türk’e, Türk’ün Arap’a; Şii’nin Sünni’ye, Sünni’nin Şii’ye herhangi bir ayrıcalığı yoktur. Biz aynı ümmetin çocuklarıyız. Bugün sadece ve sadece ırkı, mezhebi kimlikleri bir tarafa bırakarak hak ve adalet için çaba sarf etme günüdür.” diye konuştu.

Başkan Görmez konuşmasında şu konulara temas etti:

“Toplum önderlerine, din bilginlerine, aydınlara ve siyasetçilere düşen görev entelektüel anlamda birlikteliğin kodlarını bugüne taşımaktır…”

Bütün bu duyarlılıklarla başlatmış olduğumuz inisiyatif çalışması sadece söz söylemeyecek, aktif bir çaba içerisinde olacaktır. Bizler geçmişten bugüne kadar aynı medeniyet havzasında var olmuş ve aynı medeniyet havasını soluyan toplumlar adına buradayız. Bugün biz toplum önderlerine, din bilginlerine, aydınlara ve siyasetçilere düşen görev entelektüel anlamda dün var olan birlikteliğin kodlarını bugüne de taşımak olmalıdır.

Dün bütün bu coğrafyayı selam ve eman yurdu yapan imanın, ahlakın ve hukukun hikmetini kavrayarak bugün de bunların tesisi için çaba ve gayret içinde olunacaktır. Kaybettiğimiz bu hikmetin şifrelerini yaptığımız toplantılarda çözmeye başlamış bulunmaktayız. Alınan kararlara bakılacak olursa görülecektir ki, evrensel olarak birlikte yaşamanın ahlaki kuralları rahatlıkla ortaya dini bir hassasiyetle ortaya konulmuştur. Bundan sonra yapılması gereken şey bu ahlaki ilkeler doğrultusunda bir hukukun tesis edilmesi yönünde çalışma yapmaktır. İnisiyatif grubu olarak gerek İslam bilginleri ve gerekse hukukçular ve entelektüellerle bu çalışmaların yapılması hususunda çaba ve gayret içerisinde olacağımızı belirtmek isterim.

“İslam dünyasında kan akmaya devam ederken, Müslümanların mezhep ihtilafları içinde olmaları kabul edilemez…”

Bugün artık mezhebi farklılıklar üzerinde konuşma günü değildir. Bugün İslam’ın üst aidiyeti yeniden kimliğimizi inşa etme günüdür. Dünyanın her tarafında kan gövdeyi götürürken, insanların mezhep ihtilafları içerisinde olmaları tahayyül edilemez. Bugün İslam’ın üst aidiyetiyle Müslüman kimliğini yeniden inşa etme günüdür. Arap’ın Türk’e, Türk’ün Arap’a; Şii’nin Sünni’ye, Sünni’nin Şii’ye herhangi bir ayrıcalığı yoktur. Biz aynı ümmetin çocuklarıyız. Bugün sadece ve sadece ırkı, mezhebi kimlikleri bir tarafa bırakarak hak ve adalet için çaba sarf etme günüdür.

“Her türlü yerel ve mezhebi farklılıktan arınarak İslam kardeşliğiyle yeniden kardeş olma günüdür…”

Bugün özlemini duyduğumuz geçmişimize öykünme değildir. Bugün özlediğimiz sadece ve sadece hakkın, hukukun ve adaletin temel ilkeleriyle istikbali inşa etme günüdür. Bugün her türlü yerel ve mezhebi farklılıklarımızdan arınarak İslam’ın kardeşliğiyle yeniden kardeş olma günüdür. Bugün aradığımız vahdettir, uhuvettir ve muhabbettir.

“Gençler! Sizler örnekliği bizde değil İslam peygamberinde arayınız…”

Bugün İslam dünyasında yaşanan her çatışma gençler üzerinde derin izler bırakmakta, Allah korusun Müslümanların yaptıklarını İslam’la eşleştirerek dine karşı bir mesafeye neden olmaktadır. Bugün İslam dünyasında yaşanan acı tabloları, İslam ile özdeşleştirenler İslamofobiayı körüklemek isteyen mihraklar değil. Gençlerimiz, çocuklarımız, aynı zamanda İslam dünyasında işlenen vahşetleri, dehşetleri İslam ile özdeşleşmeye başladılar. Buradan gençlere seslenmek isteriz ki; bizler size Peygamberin bizlere bıraktığı örnek bir hayat bırakamadık. Sizler örnekliği bizde değil İslam peygamberinde arayınız ve O’nun hayatını, mücadelesini ve ahlakını öğrenerek bütün peygamberleri kendinize rehber edininiz.

“Bilgi ve hikmeti yeniden güncellemek ve gelecek nesillere aktarmak İslam alimlerinin görevidir…”

Günümüz sorunlarını aşmak ancak bilgi ve hikmetle gerçekleşebilir. Bu hikmeti yeniden güncellemek ve gelecek nesillere aktarmak biz İslam âlimlerine düşmektedir.

“Karıncayı öldürmemeyi hac menasikinin içinde gören bir dinin mensubu olarak bir cana kıymanın ve masum insanları katletmenin hükmünü anlatmayı ihmal ediyoruz.”

İslam uleması olarak bizler sadece hac menasikini ifa ederken karınca öldürmenin hükmünü anlatmakla gün geçiremeyiz. Bütün İslam dünyasında kan akarken bizler, sadece ruyet-i hilal meselesini, imsakın ne zaman başladığını, orucu nelerin bozduğunu günlerce konuşarak ve anlatarak görevimizi ifa edemeyiz. Bizler karıncayı öldürmemeyi hac menasikinin içinde gören bir dinin mensubu olarak bir cana kıymanın ve masum insanları katletmenin hükmünü anlatmayı ihmal ediyoruz.

Bizler orucu nelerin bozduğunu anlatırken, teravih kılan insanların üzerine bombalar yağdırmanın İslam’ın vahdetini ve Ümmetin birliğini nasıl dağıtacağını ve bozacağını da kendi halklarımıza, gençlerimize, toplumlarımıza, gençlerimize anlatmalıyız.

“Tüm ayrılık, çatışma ve kargaşaya rağmen vahdeti, uhuvveti, muhabbeti anlatmaktan vazgeçmemeliyiz…”

Tüm ayrılık, çatışma ve kargaşa fitnelerine rağmen bizler var gücümüzle vahdetten, uhuvvetten, muhabbetten ve rahmetten bahsetmeye devam etmeliyiz. Bu fitne ateşi ancak bu güzelliklerin inşasıyla defedilir. Bunun dışında söylenecek hiçbir sözün ve fetvanın bir değeri yoktur.

28 Oca 2015 - 08:52 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?