Ünye Müftüsü ''Türk Beldesi Olmanın Şartı Ezan Sesi ve Türk Bayrağıdır''

Ünye Müftüsü Aydın Yığman, ''Camiler, bir ülkenin Müslüman olmasının mührüdür. Bir yerin Türk beldesi olmasının şartı ezan sesi ile Türk bayrağıdır'' dedi.

Ünye Müftüsü Aydın Yığman, ''Camiler, bir ülkenin Müslüman olmasının mührüdür. Bir yerin Türk beldesi olmasının şartı ezan sesi ile Türk bayrağıdır'' dedi.

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası bu yılda Ünye’de dolu dolu kutlanacak. Haftası dolayısıyla Ünye Müftülüğünce bir dizi programlar gerçekleştirilecek.Ünye Müftüsü Aydın Yığman, halkın dini sahadaki eksiklerini gidermek için camilerin ve din görevlilerinin faaliyetlerini yaptığını söyledi.Din görevlilerinin doğumdan ölüme kadar insanların yanında olduğunu ifade eden Yığman, şunları kaydetti:‘’Toplumda, İslamiyet’te ilk defa inşa edilmesi gereken müesseselerden biri camilerdir. Camiler sosyal bir görev inşa ediyor. İnsanların doğumundan ölümüne kadar din görevlilerimiz yanlarındadır. Camilerimizde bu manada hem sevinçlerimizi hem de hüzünlerimizi paylaştığımız yerlerdir. Camiler bir ülkenin Müslüman olmasının mührüdür. Bir yerin Türk beldesi olmasının şartı ezan sesi ile Türk bayrağıdır. Camiler birliğimizin ve beraberliğimizin sağlandığı mekânlardır. Hangi siyasi görüşe mensup olursa olsun herkes camiye geldiğinde eşit oluyor. Biz insanların görüşlerine göre, zenginliğine, fakirliğine göre değil, camiye gelen herkesin kardeşimiz olduğunu idrak ederek hareket ederiz. Bu da camilerimizin toplumdaki önemli fonksiyonlarından biridir.’’

Yığman, hafta dolayısıyla yapılacak etkinliklere ilişkin şu bilgiyi verdi:‘’Ünye Müftülüğü Hatıra Ormanımızın onarımını ve bakımını yapacağız. Ağaç dikimi yapacağız. Cuma günü bütün camilerimizde camilerin toplumdaki yeri ve önemi ile alakalı vaaz verilecek. Her görevlimiz nasip olursa Kuran’ı Kerim’den cüzler okuyacak. Perşembe akşamı da merkez Büyük Cami’de Mevlidi Şerif okuyacağız, hatimlerimizin duasını yapacağız. Ünye Sinemasında cumartesi saat 8’de Eğitimci Yazar Sıtkı Arslanhan’ın katkılarıyla bütün halkımıza ve cemaatimize konferans vereceğiz. Ayrıca cami çocuk buluşturmasını gerçekleştirmeye çalışacağız. Bütün görevlilerimizi bu konuda davet ettik. Okullarımızın olduğu her bölgede din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ve görevlilerimizin önderliğine Milli Eğitim’den alacağımız izinlerle camilerimize çocuklarımızı davet edeceğiz. Onlara Caminin mihrabını, minberini, vaaz kürsüsünü, caminin etkinliğini, caminin toplumumuzdaki yeri ve ehemmiyetini anlatmaya çalışacağız. Bunu mümkün olduğu kadar fazla camimizde uygulayacağız. Geçen yıl sadece Büyük Camii’de yapmıştık. Bu yıl ilçedeki bütün camilerimizde yapmayı hedefliyoruz. Çocuk yuvasını ziyaret edeceğiz. Onlara hediyeler verip onların da gönlünü almaya çalışacağız. Şehit ve gazi ailelerine ziyaretlerimiz var. Emekli din görevlilerimizle bir kahvaltı programımız da olacak. Başarı göstermiş görevlilerimize teşekkür belgeleri vermeyi düşünüyoruz. Camilerimizin bakımı, onarımı, temizliği noktasında da arkadaşlarımıza gerekli talimatları verdik. Bir hafta içerisinde camilerimiz daha fazla temizlenecek, daha fazla kokular sürülecek ve daha fazla özen gösterilecek. Bu haftanın Camiler ve Din Görevlileri Haftası olduğunun farkındalığını oluşturacağız. Kadınlarımıza yönelik de vaaz ve irşad programımız olacak. Böylelikle olabildiğine geniş yelpazeli bir kutlama programı uygulamaya çalışacağız.”Yığman, Diyanet İşleri olarak toplumun merkezinde olan bir kurum olduklarını, cumartesi saat 9.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda Kızılay’la birlikte düzenleyecekleri kan bağışı kampanyasına din görevlileri başta olmak üzere vatandaşları davet ettiklerini söyledi.

Aydın Yığman, engelli vatandaşlar için de projelerinin olduğunu söyleyerek, açıklamasını şöyle sürdürdü:“Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda engelli kardeşlerimizi de unutmayacağız. Büyük Camide engelli rampası ve asansör düşünüyoruz, bununla ilgi çalışmalarımız var. Hem yaşlılarımıza hem de engellilerimize hitap edecek asansör yaptırmayı düşünüyoruz. Büyük Camiinin tabanlarını da tamamıyla değiştiriyoruz. Orayı mermer yaptıracağız. Akıntıyı engelleyeceğiz. Alttaki o kötü görüntüyü inşallah ortadan kaldıracağız. Bu manada inşallah engellilerimizi de unutmayacağız. Zaten yeni yapılan camilerde engelli rampalarını kesinlikle koyduruyoruz. Çünkü engellilerimiz bizim toplumumuzun bir parçasıdır. Onları ihmal edemeyiz. Onlarda rahatlıkla gelip ibadetlerini yapacaklar”

ÜNYE Kent Haber

03 Ekim 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?