Kanaat önderleri boşanmaları azaltıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın öncülüğünde uygulamaya konulan  “Kanaat önderleri” sistemi, kadına şiddete ve boşanmalara son veriyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın öncülüğünde uygulamaya konulan “Kanaat önderleri” sistemi, kadına şiddete ve boşanmalara son veriyor.

Desk ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, gelinen noktanın sevindirici olduğuna dikkati çekerek, “Yıllardır kanayan bir yara olan ‘Kadına Şiddet’ konusunda uygulamaya konulan çözüm önerilerinin aile yapısını nasıl çatlattığını ve yozlaştırdığını seyreder olduk. Oysaki bizler ümmet ve İslam kültürünün o nadide ahlakı ile ahlaklanmayı seçmeyip, modern dünyanın çirkefinde, her gün ocağına ateş düşen yıkılan aile bireyleri ile karşılaşıyorduk.” Şeklinde konuştu.

Din Bir Sen’in öncülüğünde aile içi şiddete son vermek amacıyla oluşturulan 5 maddelik öneri mektubunun dikkate alınıp uygulanmaya konmasıyla birlikte ‘Kadına şiddet ve aile içi geçimsizlik’ azalıyor.

Din Bir Senin önderliğinde Kadına Şiddet yasasıyla ilgili olarak verilen öneriler, 9 Mart 2012 tarihinde düzenlenen basın toplantımızda açıklanmış, sonrasında bazı basın yayın kuruluşlarında bu önerilerin tepki çektiği ve uygulanamayacağı yönünde tezat görüşler öne sürülmüştü.

Peki, neydi o tepki gösterilen öneriler?

1.Kadın ve erkeğin tarafından, her ikisinin de itimat edeceği hakemler belirlenmelidir.(Kanaaat önderleri)

2.Diyanet İşleri Başkanlığı aile irşat bürosu (gerek Diyanet İşleri Başkanlığı’nda, gerekse İl ve İlçe Müftlüklerinde aile irşat hizmetleri için brolar açılmaktadır. Vaizelerimiz, Uzmanlarımız ve Bayan Kuran Kursu Öğreticilerimiz aile içi şiddetle ilgili seminerler görmektedirler. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı ile işbirliği halinde sorunlu aileler tespit edilerek rehabilite edilmelidir.)

3.Sosyal Hizmetler bünyesinde aile içi eğitim hizmetleri verilmelidir.

4.Önceki aşamaları değerlendirmek için birinci maddede yer alan hakemlere müracaat edilmelidir.

5.Kadın önceki aşamaların sonuç vermemesi durumunda polise müracaat etmelidir.

Bu kadar açık ve sahih olan önerilere tepki gösteren o günkü medya, şimdi susmayı tercih ediyor. Nedeni şimdi ortada;

Din Bir Sen’in önerileri ilgili bakanlık tarafından uygun görülerek uygulanmış teoride ve pratikte başarılı olunmuştur. Pilot iller Ankara ve Burdur’da yürürlüğe giren “kanaat önderleriyle sorunu çözme” sistemi sayesinde 25 çift boşanmaktan vazgeçti. Pilot illerde açılan Aile Danışmanlık Merkezlerinde Psikolog, Hukukçu ve Din Görevlileri, sorunlu evlilik yaşayanlara yardımcı oluyor.

“AİLE AHLAKINI HİÇE SAYAN DİZİLER EKRANLARDAN KALKMALI”

Desk ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Ombudsmanlık’ sistemi ile gerekli önlemlerin alınmaya başlandığını ve bu çalışmalarında 6 ay gibi kısa sürede pilot illerde güzel sonuçlar vermesi herkesi mutlu etmiştir. Lakin mahremimize girecek kadar benimsenen gayr-i ahlaki diziler halen ekranlardadır. Bir an önce bu yayınlar kaldırılmalıdır. Modern çağ adı altında televizyon kanallarında aile ahlakını yozlaştıran dizilerin ve programların reyting uğruna yayınlandığı bir dönemde, aile kurumunu korumak için hepimiz elimizden geleni yapmalıyız, bu dizi furyasından ve programlardan aile mefhumunu uzak tutmak için biran önce tedbirler alınmalıdır. Dizilerin olumsuz etkisi bariz bir gerçekken, bizler İslam’ın edebi ile hareket etmeliyiz. Evlilik gibi kutsal bir müessesenin korunması her açıdan çok önemlidir. Manevi değerler özümsenerek, ulvi değerlerimizden ailemizde şiddeti önlemeyi amaçlayan, bu tür hayırlı çalışmalara vesile olan başta Sayın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e ve diğer yetkililere teşekkür ediyoruz.”dedi.

Din-Bir-Sen - DESK

18 Ekim 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?