İlahiyat Fakültesini Kazanan Öğrencilere Müjde!

Safa Vakfı, 2014-2015 döneminde üniversite ilahiyat fakültesini kazanan ve hazırlığı geçemeyen öğrencilere yönelik muafiyet hazırlık programı uyguluyor.

Gündüzlü ve yatılı program dâhilinde, 11 ağustos-5 Eylül tarihlerinde haftada 6 gün, günde 6 saat ders 2 saat müzakere ve mütalaa ile yoğun bir programla 1 aylık kısa bir sürede Arapça hazırlık sınıfını geçip birinci sınıftan başlamayı hedefliyor.

Projenin hedeflerini ve detaylarını Vakıf Başkanı Fatih ÇİFTÇİ Beye sorduk;

Biliyorsunuz ki 2012 yılından bu yana ilahiyat fakültelerinde hazırlık sınıfı zorunlu hale geldi. 2008’den itibaren ilahiyat fakültelerinin kontenjanları artmaktadır. İHL mezunu olan öğrenciler almış oldukları Arapça eğitim hazırlık muafiyet sınavını geçmeye az kalıyor fakat yetmiyor bu sebeple öğrencilerin yaz döneminde evde geçirdikleri zaman diliminde öğrencilerimize bu eğitim sayesinde bir yıl kazanmalarına yardımcı olmak maksadıyla planladık.

Programımız, dil bilgisi ve pratik Arapça ağırlıklıdır. 11 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında 4 hafta, Haftada 6 gün, günde 6 saat ders, 2 saat mütalaa-müzakere olmak üzere 192 saat Arapça ile hemhal olmasını planlıyoruz. Ayrıca öğrencilerimizin ders harici zamanlarda da Arapça konuşmalarını istiyoruz. Program modern Arapça eğitimi üzerine planlanmıştır.

Öncelikle öğrencimiz bizim bu programı bitirdiğinde eğer Arapça temeli varsa biz inanıyoruz ki Arapça muafiyet sınavını %90 ihtimalle geçer, temel yoksa en kötü ihtimalle öğrencilerimiz hazırlık sınıfında kendisinden üstte başlayacak olan öğrencilerin seviyesini kısa sürede yakalamış ve hazırlık dönemini rahatlıkla geçmiş olacak.

Programa özellikle İstanbul’da ilahiyat fakültesini kazanmış erkek öğrencilerimiz başvuru yapabilirler. Öğrenci kardeşlerimiz Vakfımızın irtibat numaralarını arayarak bilgi alabilirler ve başvuru yapabilirler.

Sadece ilahiyat fakültesini kazanmış veya geçen yıl hazırlıkta olup yeniden girecek olan kardeşlerimiz de katılabilir. Fakat çalışmamızın kontenjanı olduğunu da hatırlatma fayda var. Bu sebeple başvurmayı düşünen kardeşlerimizin geç kalmamasını temenni ederim.

Tabiî ki öğrenci kardeşlerimiz, kendi evlerinden gelip gittiği gibi programımıza yatılı olarak da katılabilirler. Yatılı kalan öğrencilerimize sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği vereceğiz.

Çok güzel bir soru Öğrencimiz kursumuzda başarılı oldu ve hazırlık sınıfını geçtiğinde, talep ederlerse mülakat sonucunda DİDAR akademi programımıza dâhil olabiliyor ve 4 yıl boyunca öğrencimize barınma, burs imkanı sağlıyoruz.

Hayır DİDAR (Dini İlimler ve Değerler Araştırma Merkezi), Vakfımızın Ehli Sünnet âlimi yetiştirmeyi amaçlayan bir projesidir. Projemiz üç aşamadan oluşmaktadır. Bunlar;

Yani öğrencimizi İHL 9. Sınıftan itibaren alıyoruz, ona öncelikle Klasik Arapça eğitimi ile başlayarak yapılan planlama neticesinde öğrencimiz donanımlı bir şekilde ve Üniversite İlahiyat-İslami İlimler bölümüne hazır bir şekilde mezun olmasını sağlıyoruz. Mezuniyet sadece okuldan olmakta programdan değil. Öğrencimiz ilahiyat fakültesini kazandığında da eğitimimiz devam ediyor. Programa illa İHL’den katılmak şimdilik zorunlu değil onun için ilahiyat bölümünü kazanan öğrenci kardeşlerimize yönelik de klasik Arapça eğitimi yapmayı planlıyoruz. Öğrencilerimiz Arapçada yetkinliğe ulaşınca, çeşitli üniversitelerden değerli hocalarımızdan program dahilinde ihtisas derslerini (Fıkıh, Tefsir, Hadis, Akaid, Tasavvuf vb.) Elif Efendi Dergahımızda öğrencilerimizin almalarını sağlıyoruz. Öğrencimiz ilahiyattan da mezun olduğunda okumaya devam etmesini teşvik ediyoruz ve ona yüksek lisans ve doktora da eğitim vermeye devam ediyoruz.

Hülasa bu çalışmamız örgün eğitime alternatif değil aksine örgün eğitimi tamamlayan ve öğrencilerimizin kendisini Dini ilimler alanında gelişmesine yardımcı olmak için yapılmış bir projedir. Uzun soluklu bir çalışma olduğu için meyvesi çok sonra yenen bir ağaç gibi.

Uzun süre demişken bilirsiniz, bambu ağacı ekildikten 7 seneye kadar toprağın yüzeyine çıkmaz fakat çiftçi onun suyunu, gübresini vermeye devam eder. Uzaktan bakan boş yere çalışıyor olarak görür fakat o bilir ki 7. Yılın sonunda meyvesi olacak. Gerçekten de 7. Yılın sonunda bambu ağacı 15 metreye kadar uzar ve dünyanın en sağlam bitkisidir. Uzak doğuda bambu ağacını iskele olarak kullanırlar.

Öğrencimize dini eğitimin yanı sıra sosyal-sportif aktiviteler, kültürel etkinlikler, barınma, burs imkânları sağlanmaktadır. Bu sayede öğrencilerimizin ilmi, manevi ve sosyal gelişimini ve kendisi yanan, etrafına da ışık saçan birer âlim olmasını hedefliyoruz.

Sonuç olarak diyoruz ki; Haydi gençler! Geleceğin ışık saçan âlimleri olmak istemez misiniz? Bu davete kontenjanlar dolmadan icabetinizi bekliyoruz.

Hüzeyfe ERDİNÇ

SAFA VAKFI

12 Ağu 2014 - 17:54 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?