Faiz Haramdır

Sakarya İl Müftülüğünün yayınlamış olduğu 27.02.2015 tarihli Cuma Hutbesi: Faiz Haramdır

HUTBE KONUSU: FAİZ HARAMDIR

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَذَرُواْ مَا بَقِيَ مِنَ الرِّبَا إِن كُنتُم مُّؤْمِنِي نَ

قال رسول الله صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم:

لَعَنَ رسُولُ اللَّهِ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم آكِلَ الرِّباَ وموكِلهُ

Aziz Müminler!

Faiz terimi Arapçada “riba” kelimesinin karşılığıdır. Kelime olarak riba, “artmak, çoğalmak, yükselmek, fazlalaşmak” demektir. Istılahta ise, bedelli akitlerde taraflardan birisi lehine şart koşulan fazlalığı ifade eder.

Faiz, önceki semavî dinlerde haram kılındığı gibi İslam dininde de haram kılınmıştır. Kur’an-ı Kerim’de faizin haramlığı ile ilgili ayet, konunun önemini çok net bir ifade ile beyan eder: ‘Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, "Alış veriş de faiz gibidir" demelerindendir. Oysa Allah alışverişi helal, faizi haram kılmıştır.’[1] Yine konu bağlamında Cenâb’ı- Hak şöyle buyurmuştur. ‘Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakının ve eğer gerçekten iman etmiş kimselerseniz, faizden geriye kalanı bırakın. Eğer böyle yapmazsanız, Allah ve Resulüyle savaşa girdiğinizi bilin. Eğer tövbe edecek olursanız, anaparalarınız sizindir. Böylece siz ne başkalarına haksızlık etmiş olursunuz, ne de başkaları size haksızlık etmiş olur.’[2]

Allah, faiz malını mahveder, sadakaları ise artırır (bereketlendirir). Allah hiçbir günahkâr nankörü sevmez.” (Bakara 2/276) Bu ayetlerdeki ifadeler, faizin son derece büyük bir günah olduğunu göstermektedir.

Hz. Peygamber (sav), hutbemin başında okuduğum hadis-i şerifte ‘faiz yiyene, yedirene lanet etmiş’; başka bir rivayette buna ‘faizi yazan, muameleye şahitlik yapan’[3] kimseleri de dâhil etmiştir.

Günümüzde çok yaygın olan altının taksitle alınıp satılması da faiz kapsamdadır.

Değerli Kardeşlerim!

Buhâri ve Müslim’de geçen bir hadiste, bir kimse din uğrunda savaşmak için canını ortaya koysa, “saçı başı dağınık, toza toprağa bulanmış vaziyette”[4] dinine hizmet etmek için uzun seferler yapsa, haram lokma ile beslendiği takdirde onun bu fedakârlığının Allah katında bir değerinin olmayacağı; ibadetinin de duasının da kabul olunmayacağı anlatılır. Bu hadis-i şerife göre Müslüman’ı dünyanın en temiz insanı yapan sadece inancı değildir. Onu diğer insanlar arasında en üstün ve en temiz yapan şey, dinin emirlerine uygun olarak yaşaması, temiz ve helâl gıda ile beslenmesidir. Şunu unutmayalım ki, duanın iki kanadı vardır: Biri helâl yemek, diğeri doğru söylemektir.

Muhterem Müminler!

İslâm’ın faizi yasaklamasının birçok sebep ve hikmetleri vardır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralamak mümkündür: Faizcilik temelde “Sen çalış, ben yiyeyim” anlayışıyla hareket ettiğinden, insanları kine, hasede, çatışmaya sevk etmiş, insanoğlunun rahat ve düzenini bozmuştur. Zenginler ile fakirler arasındaki dengenin bozulmasına, kin ve düşmanlıkların ortaya çıkmasına, yardımlaşma ve dayanışmanın unutulmasına sebep olmuştur. Çünkü faizcilik, para sahiplerinin tahakkümünü artırır. İş ve yatırım yaparak, üreterek değil; faizle gelir temin eden bir rantiye sınıfının oluşmasına zemin hazırlar. İnsanları çalışıp kazanmak ve üretim ile meşgul olmaktan uzak tutar. Bu da insanların birbirine iyilik etme duygularını söndürür.

Kardeşlerim!

Hiç Allah için verilen borç ile faiz karşılığında verilen borç bir midir? Elbette bir değildir. Az ya da çok, ama her daim Allah için verenlerden olmak niyaz ve duasıyla, hutbemi bir ayet-i kerime ile bitiriyorum: ‘Kim Allah’a güzel bir ödünç verecek olursa, Allah da onun karşılığını kat kat verir ve ayrıca onun çok değerli bir mükâfatı da vardır.[5]

[1] Bakara, 2/275.[2] Bakara, 2/279.[3] Müslim , Müsakat, 105, 106; Tirmizi, Büyû’, 2.[4] Müslim, Zekât, 65; Tirmizî, Tefsîru’l-Kur’ân, 3.[5] Hadid, 52/11.

Hazırlayan: Mehmet ABAY (Adapazarı İlçe Vaizi)Redakte: İl Hutbe Komisyonu

26 Oca 2015 - 10:59 - Hutbe


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?