561 yıllık cami 132 yıl sonra yeniden restore ediliyor

Candaroğulları döneminde İsmail Bey tarafından 1451 tarihinde yapılan ve Karabük'ün en eski camilerinden biri olan Eflani Kürei Hadid Camisii restorasyon çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor.

Candaroğulları döneminde İsmail Bey tarafından 1451 tarihinde yapılan ve Karabük'ün en eski camilerinden biri olan Eflani Kürei Hadid Camisii restorasyon çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor. 1880 yılında dönemin Kastamonu Valisi tarafından restore edilen camii 132 yıl sonra yeniden restore ediliyor.179 bin TL karşılığında imzalanan sözleşme ile tadilat çalışmalarına başlanan ve Kontrolörlüğünü Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün yaptığı Kürei Hadid Camisi'nin restorasyonunun 21.10.2012 tarihinde bitirilmesi planlanıyor. Eflani Kaymakamlığı döneminde Küre-i Hadid Camisi'nin restorasyonu konusunda büyük gayretler sarf eden ve Karabük Valisi olarak göreve başladığında restorasyon çalışmalarını başlatan Vali İzzettin Küçük, Eflani Demirli köyünde restorasyon çalışmaları devam eden tarihi camide incelemelerde bulundu. Kürei Hadid Camisi'nin, Karabük’ün en eski camilerinden bir tanesi olduğunu belirten Vali Küçük, “1451 yılında Candaroğulları döneminde yapılmış bir camidir. Bu tür eserler bizim tapu senetlerimizdir. Bu coğrafyada çok uzun senelerdir, asırlar boyu yaşadığımızın sembolüdür. Bu anlamda bizim için çok önemlidir. Bugün itibari ile restorasyon ve tadilat çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor. Bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor” dedi. Karabük’ün ilçeleriyle birlikte önemli turizm kaynaklarına sahip olduğunu ifade eden Vali İzzettin Küçük, turizmde doğanın ön plana çıkarılması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:“Doğal güzelliklerimizi gelen ziyaretçilerin kullanımına hazır hale getirmemiz gerekiyor. Biz bunun için çalışmalar yapıyoruz. Aslında muhteşem bir hazinenin üstünde oturuyoruz. Sadece yapmamız gereken o hazinenin üstündeki tozu silmek ve insanların beğenisine sunmak. Benim Eflani Kaymakamlığı yaptığım dönemdeki en büyük hayallerimden biri olan bu camiinin, bugün restorasyonunun yapılıyor olmasından çok mutluyum.”Vali İzzettin Küçük, Küre-i Hadid Camiindeki incelemelerin ardından İncüğez Mahallesinde bulunan eski su değirmenlerini gezdi.

10 Temmuz 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (505) 137 84 04
Reklam bilgi

Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?