Cuma Günü Yapılması Gereken Sünnetler

Cuma günü Müslümanların bayramıdır ve Peygamberimiz’in (s.a.v) Cuma günü yapılması daha güzel olan özel bazı sünnetleri vardır. İşte Cuma günü yapılması gereken bazı sünnetler…

Cuma günü Müslümanların bayramıdır vePeygamber Efendimiz’in (sallallahu aleyhi vesellem) Cuma günü yapılması daha güzel olan özel bazı sünnetleri vardır. İşte Cuma günü yapılması gereken bazı sünnetler…

1- GUSÜL ABDESTİ ALMAK

Semüreradıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullahsallallahu aleyhi ve sellemşöyle buyurdu:

“Her kim cuma günü abdest alırsa ne iyi eder; hele boy abdesti alırsa, o daha iyidir.”(Ebû Dâvûd, Tahâret 128; Tirmizî, Cum`a 5)

2- RUHEN VE BEDENEN CUMA’YA HAZIRLANMAK VE GÜZEL KOKU SÜRMEK

Ebû Abdullah Selmân el-Fârisîradıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullahsallallahu aleyhi ve sellemşöyle buyurdu:

“Bir kimse cuma günü gusül abdesti alır, elinden geldiği kadar temizlenir, ya kendi özel kokusundan veya evinde bulunan güzel kokudan sürünür ve evinden çıkar, iki kişinin arasına girmez, sonra üzerine farz olan namazı kılar, imam hutbe okurken susup onu dinlerse, o cuma ile öteki cuma arasındaki günahları bağışlanır.”(Buhârî, Cum’a 6, 19)

3- YENİ ALINAN ELBİSELERİ CUMA GÜNÜ GİYMEK

Ebû Saîd el-Hudrîradıyallahu anhşöyle dedi:

Resûlullahsallallahu aleyhi ve sellemyeni bir elbise giydiği zaman, sarık, gömlek, ridâ gibi giydiği şeyin adını anarak şöyle dua ederdi:

“Allahümme leke’l-hamdü ente kesevtenîhi, es’elüke hayrahü ve hayra mâ sunia lehü, ve eûzü bike min şerrihi ve şerri mâ sunia lehü:

“Allahım! Hamd sana mahsustur. Onu bana sen giydirdin. Senden onu hayırlı kılmanı ve yapılışına uygun kullanmanın hayrını nasip etmeni dilerim. Şerrinden ve yaratılış gayesi dışında kullanılmasının şerrinden de sana sığınırım.”(Ebû Dâvûd, Libâs 1; Tirmizî, Libâs 28)

4- BOLCA SALAVAT GETİRMEK

Evs İbni Evsradıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullahsallallahu aleyhi ve sellemşöyle buyurdu:

“Günlerinizin en faziletlisi cuma günüdür. Bu sebeple o gün bana çokca salâtü selâm getiriniz; zira sizin salâtü selâmlarınız bana sunulur.” (Ebû Dâvûd, Salât 201, Vitir 26)

5- SADAKA VERMEK

Ebû Zerradıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Peygambersallallahu aleyhi ve sellemşöyle buyurmuştur:

“Her birinizin her bir eklemi için günde bir sadaka vermesi gerekir. İşte bu sebeple her tesbih bir sadaka, her hamd bir sadaka, her tehlîl (lâ ilâhe illallah demek) bir sadaka, her tekbîr bir sadaka, iyiliği tavsiye etmek sadaka, kötülükten sakındırmak sadakadır. Kuşluk vakti kılınan iki rek`at namaz bunların yerini tutar.”(Müslim, Müsâfirîn 84, Zekât 56)

6- KABİR ZİYARETİNDE BULUNMAK

Resûlullahsallallahu aleyhi ve sellemşöyle buyurdu:

“Kabirleri ziyaret etmek isteyen ziyaret etsin. Çünkü kabir ziyareti bize âhireti hatırlatır”(Tirmizî, Cenâiz 60)

7- TIRNAKLARI KESMEK

Ebû Hüreyreradıyallahu anh‘den rivayet edildiğine göre Resûlullahsallallahu aleyhi ve sellemşöyle buyurdu:

Peygamberlerin sünneti (fıtrat) beştir– yahut beş şey fıtrat gereğidir-:Sünnet olmak, kasıkları tıraş etmek, tırnakları kesmek, koltuk altını temizlemek, bıyıkları kırpmak.” (Buhârî, Libâs 51, 62, 64; Müslim, Tahâret 49, 50.)

8- KEHF SÛRESİNİ OKUMAK

Ebü’d-Derdâradıyallahu anh‘den rivayet edildiğine göre, Resûlullahsallallahu aleyhi ve sellemşöyle buyurdu:

“Kehf sûresi’nin başından on âyet ezberleyen kimse deccâlden korunmuş olur.”(Müslim, Müsâfirîn, 257.)

9- MÜSLÜMAN KARDEŞİNE SELAM VERMEK VE CUMASINI TEBRİK ETMEK

Ebû Hüreyreradıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullahsallallahu aleyhi ve sellemşöyle buyurdu:

“Müslümanın müslüman üzerindeki hakkı beştir: Selâmı almak, hastayı ziyaret etmek, cenazeye iştirak etmek, dâvete icabet etmek, aksırana “yerhamukellah” demek.”(Buhârî, Cenâiz 2; Müslim, Selâm 4)

10- CUMA NAMAZINA VAKTİNDE GİTMEK VE HUTBEYİ GÜZELCE DİNLEMEK

Ebû Hüreyreradıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullahsallallahu aleyhi ve sellemşöyle buyurdu:

“Bir kimse güzelce abdest alarak cuma namazına gelir, hutbeyi ses çıkarmadan dinlerse, iki cuma arasındaki ve fazla olarak üç günlük daha günahları bağışlanır. Kim hutbe okunurken çakıl taşlarıyla oynarsa, boş ve mânasız bir iş yapmış olur.”(Müslim, Cum`a 27. Ayrıca bk. Müslim, Cum`a 26)

16 Eylül 2016 - Dini


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?