24 Ekim 2014 Tarihli Sakarya Cuma Hutbesi

Sakarya İl Müftülüğünün yayınlamış olduğu 24.10.2014 tarihli Cuma Hutbesi: Hicret ve Muharrem Ayı

HUTBE KONUSU: HİCRET VE MUHARREM AYI

Aziz ve Muhterem Mü’minler!

Sözlükte “terk etmek, ayrılmak, ilgisini kesmek anlamına gelen hicret, kişinin herhangi bir şeyden bedenen, lisanen veya kalben ayrılıp uzaklaşması” demektir. Hicretler genellikle, bulunduğu bölgede inancını yaşayamama, can güvenliği tehlikesi veya ekonomik sıkıntılar sebebiyle gerçekleşmektedir.

Muhterem Müslümanlar!

Hz. Adem ile başlayan insanlık ve peygamberler tarihine bakıldığında, genellikle doğdukları yer ile yaşayıp öldükleri yerler farklıdır. Özellikle Kuran-ı Kerim’de ismi geçen peygamberler, kendilerine peygamberlik verildikten sonra kavimleri tarafından; “ Hoşgeldiniz, iyi ki Allah sizi bize gönderdi, buyrun şu saraylar sizin, bu hizmetçiler sizin, biz de emrinizdeyiz…” diye karşılanan peygamber yoktur. Tam aksine “ inkâr edenler, peygamberlerine andolsun, ya sizi yurdumuzdan çıkaracağız, ya da bizim dinimize dönersiniz”[1] diyorlardı.

Kıymetli Kardeşlerim !

Hz. İbrahim: “ doğrusu ben rabbimin emrettiği yere hicret ediyorum.”[2] demiş. Önce Filistin’e, ardından Mısır’a göç edip daha sonra Ken’an diyarına yerleşmişti. Hz. Lût, azgın ve ahlaksız kavmi karşısında Cenâb-ı Haktan aldığı emirle, bir gece vakti, inananlarla birlikte yurdundan çıkmış, arkasına dönüp bakmadan gitmesi istenilen yere hicret etmişti.[3]

Hz Hûd, hicrete zorlanmış[4], Hz. Musa, Allah’ın emri ile geceleyin Mısır’dan yola çıkardığı israiloğulları ile birlikte, denizi geçerek Sina’ya hicret etmiştir. Ashâb-ı Kehf zalim Bizans imparatoru Dekyanus’tan kaçarak mağraya hicret etmiş ve orada 309 sene uyutulmuştur.[5]

Değeli Mü’minler!

Hz. Peygamber ve kendisine inananlar da, daha önceki peygamberler ve ümmetlerin âkıbetine uğradılar. İslamiyetin Mekke’de yayılmaya başlaması üzerine, inananlara baskı, zulüm, eziyet ve işkence edildi. Hatta Ammâr’ın babası Yâsir ve annesi Sümeyye işkence ile şehit edildi.[6] Peygamberliğin 13 yıllık Mekke döneminde inananlar, gruplar halinde 2 defa Habeşistana, bir defa da Medine’ye hicret etmek zorunda kaldılar.

Değerli Cemaatim !

Yarın girecek olan Muharrem ayı, Peygamberimizin Hicretini başlangıç kabul eden ve ay hareketlerine göre düzenlenen, Hicri takvimin ilk ayıdır. Bu takvim Hz. Ömer döneminde son hâlini almıştır. Onun devri, İslam devletinin sınırlarının genişlediği ve çok farklı milletlerin kitleler halinde İslam’a girmeye başladığı bir zaman dilimiydi. Buna bağlı olarak da devlet müesseseleri bir nevi kurumsallaşmaya başlamış, yazılan evraklara tarih atma ihtiyacı hâsıl olmuştu. Bu ihtiyaca binaen, takvimin bir düzene konulması gerekiyordu. Tüm bunlara dayanarak Hz. Ömer, devrin ileri gelen sahabilerini bir araya topladı ve hicrî takvim meselesini bir karara bağladı. İstişare sonucunda, Hz. Peygamber’in hicreti ve onun güneş takviminden bağımsız hâle getirdiği kamerî takvim esas alınarak, ilk ayı muharrem olan hicrî takvim, resmî olarak yürürlüğe girmiş oldu.

Muhterem Mü’minler!

Aynı zamanda Peygamber Efendimiz (sav) bu ayda oruç tutmayı da çok makbul görmüştür. O bir hadisi şerifte bizlere şöyle buyurur: “Ramazan ayından sonra tutulan oruçların en hayırlısı, Allah’ın ayı denilerek şereflendirilen Muharrem ayında tutulan oruçtur.”[7]

Değerli Cemaatim!

1436. Hicri yeni yılımızın ülkemiz ve bütün İslam alemi için hayırlı olmasını Yüce Mevladan niyaz ederek hutbemi merhum şairimiz M. Akif ERSOY’un şu mısralarıyla bitiriyorum:

“Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Hüda

Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüdâ."

[1] İbrahim, 14/13

[2] Ankebut, 29/26

[3] Hud, 11/81

[4] Araf, 7/88

[5] Kehf, 18/10,25

[6] DİA 10/117

[7] Müslim, Sıyam, 202 (52 vaaz 495)

Hazırlayan: Osman PEHLİVAN (Serdivan Sapak Camii İmam-Hatibi)

Redaksiyon: Hutbe Komisyonu

29 Eyl 2014 - 08:45 - Hutbe


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?