Ahıska Sürgünü Asırlık Çınarlar İstanbul'u Gezdiler

14 yaşında iken 1944 yılında Sovyet lideri Stalin tarafından Ahıska'dan Kırgızıstan'a sürgün edilen 33 yaşlı kadın, yıllar sonra anavatanlarına kavuştu.

Büyütmek için resme tıklayın

Ahıska'danSürgün Edilen Asırlık ÇınarlarİstanbuluGezdiler..

14 yaşında iken 1944 yılında Sovyet lideri Stalin tarafından Ahıska'dan Kırgızıstan'a sürgün edilen 33 yaşlı kadın, yıllar sonra anavatanlarına kavuştu.

İLK DEFA UÇAĞA BİNDİLER-İLK DEFA İSTANBUL’U GÖRDÜLERÇocuk yaşta sürgün edilen ve şimdi ise 80 yaşlarına gelen 33 kadın, yıllar sonra Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) destekleriyle Kırgızistan’dan anayurtları Ahıska’ya geldiler. Türkiye Büyükelçisi Metin Kılıç, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Dr. Seyit Ali Avcu, Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği tarafından organize edilen programla 33 kadın, Ahıska’ya geldi. Anayurtlarına gelen yaşlı kadınlar ziyaretlerde bulunarak hasret giderdiler.

AZİZ MAHMUD HÜDAYİ VAKFI’NDAN İSTANBUL GEZİSİTİKA tarafından organize edilerek getirilen bu yıllar önce sürgün edilen BÜYÜK ANNELERİMİZ, İstanbul’da bulunan Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’nın misafiri oldular. İstanbul’un başta Eyüp Sultan olmak üzere Fatih Camii-Süleymaniye ve Sultan Ahmet bölgelerini gezerek İstanbul Seyyahı Yazar Fahri Sarrafoğlu’nun sunumu ile İstanbul’un tarihi hakkında bilgiler aldılar. Akşam yemeğine ise İHH’ın ev sahipliği yaptı.

EYÜP SULTAN CAMİİ’NE HAYRAN KALDILARİlk defa İstanbul’a gelen Ahıskalı misafirler, Eyüp Sultan Camii ve türbesini gezdiler. Özellikle Eyüp Sultan Camii aşevini ilgiyle gezip, dinleyen hanımlar, bu tarihi eseri yaptıranların Padişah hanımları ve kızları olduğunu öğrenince daha da şaşırdılar. Özellikle sık sık Şeyh Şamili anan bu yaşlı misafirlerimiz Şeyh Şamil’in de İstanbul’a gelip burada yaşadığını duyunca ayrıca memnun oldular. Dünya gözü ile hem vatanlarını gördüklerini hem de İstanbul’ gezdiklerini söyleyen Ahıskalı Hanımlar, şimdiki dualarının ise Kabe ve Medine’deki Resullah S.A.V ‘in Ravza-ı görmek olduğunu dile getirdiler.

Haber-Foto: Fahri SARRAFOĞLU

20 Eylül 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (505) 137 84 04
Reklam bilgi

Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?