Cuma Vaazı: Üç Aylar ve Regaib Kandili

25 Şubat 2020 Salı günü başlayan "Üç Aylar"ın ilk Cuma gecesi Regaib Kandili'dir. Üç Aylar ve Regaib Kandilinin Önemi ve Fazileti hakkındaki vaazı sizlerle paylaşıyoruz.

ÜÇ AYLARIN ÖNEMİ VE FAZİLETİ

Dinî hayatımızda " Üç Aylar'' olarak bilinen feyizli ve bereketli maneviyat mevsimine bir defa daha girmek üzereyiz. 30MartPerşembe akşamı "Regaip Kandili''29MartÇarşambagünü "Üç Ayların" ilki olan Recep Ayının birinci günüdür. Bu mübarek aya ve geceye kavuşturan Rabbimize şükürler olsun.

Kameri takvimin yedinci, sekizinci ve dokuzuncu ayları olan Recep, Şaban ve Ramazan ayları “Üç Aylar” olarak adlandırılır. İslam toplumlarında bu mübarek ayların diğer aylara oranla daha farklı bir yeri vardır. Bu ayların Müslümanlarca önemli ölçüde değer kazanmasının sebepleri arasında Hz Peygamber'in (s.a.s) bu aylar hakkında verdiği haberler gösterilebilir.

Resulullah (s.a.s) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur:

"Recep Allah’ın, Şaban benim, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.”[1]

Bunun anlamı Recep ayında Allah’a, Şaban ayında Peygambere yaklaşılacak ve Ramazan ayı da müminlerin kurtuluşuna vesile olacaktır inşallah. Bir yılda bulunan beş mübarek kandil gecesinin dört tanesinin de bu aylarda bulunması, üç ayların ne kadar değerli ve faziletli olduğunu bizlere göstermektedir. Bu mübarek gecelerde, Yüce Allah’ın rahmet ve mağfireti, müminlerin üzerine sağanak sağanak yağar. Üç aylar bu rahmet yağmurundan faydalanmak için fırsat günleridir. Böylesine bir koyup binler alabileceğimiz kazanç kapısını kaybetmemek için bu günleri Müslüman âlemi olarak çok iyi değerlendirmeliyiz.

Hz. Peygamber (s.a.s) üç aylar girdiğinde şöyle dua ederlerdi:

“Ya Rabbi! Receb ve Şaban’ı bize mübarek eyle, bizi Ramazan’a kavuştur."[2]

Receb Ayı: "Üç Aylar” olarak bilinen bir mevsimin ilk ayıdır.” Receb” kelimesi herhangi bir şeyden korkmak, utanmak veya bir kimseyi heybetinden dolayı ululamak veya tazim etmek manalarına gelir.

Receb ayı Hicri ayların yedincisidir. Fazileti bakımından ayrı bir yeri vardır. Regaip ve Mi’rac gibi mübarek geceleri içinde bulundurması faziletini daha da arttırmaktadır. Ayrıca, Kur’an’da "Haram Aylar" olarak geçen dört aydan birisi olması, Müslüman kalplerdeki yerini bir kat daha arttırmıştır. Receb ayının haram aylar içerisinde zikredilmesini Hz. Peygamber (s.a.s) şu hadis-i şerifte bildirmektedir.

“Muhakkak zaman Allah’ın yarattığı günkü şekliyle akıp gitmektedir. Sene on iki aydır. Bunlardan dördü haram aylardır. Bunlardan üçü peş peşedir. Zilkade, zilhicce, Muharrem bir de Cemaziyel-ahir ile Şaban ayları arasında olan Mudar Kabilesi’nin ayı Receb’tir”[3]

Receb ayı, gerek İslam’dan önce gerekse İslam’dan sonra mukaddes bilinen bir aydır. İslam dini gelmeden önce, bu ay girer girmez, Arap kabileleri arasında harp etmek yasaklanır, herkes kendisini bu ayda güven içerisinde hissederdi. İslam geldikten sonra da, bu aya olan hürmet devam ettirildi. Bu ay Regaib ve Miraç gibi mübarek geceler ve ilahi tecellilerle şereflendirildi. Ülkemizde de yukarıdaki beyanlar ışığında, asırlardır “Üç Aylar” geleneği oluşmuş; “Ramazan’a hazırlık” Receb ayının girmesiyle başlar hale gelmiştir

Bu aylara “ çok sevaplı ibadet ayları” diyen Bediüzzaman, bu ayların önemine şöyle işaret eder. “Her hasenenin (ibadetin) sevabı başka vakitte on ise, Receb-i Şerifte yüzden geçer, Şaban-ı Muazzamada üç yüzden ziyade ve Ramazan-ı Mübarekte bine çıkar ve Cuma gecelerinde binlere ve Leyle-i kadirde (Kadir Gecesinde)otuz bine çıkar”[4]

Buna göre Receb ayında işlenen ibadet, edilen iyilik, yapılan hizmetlerin manevi ecri ve sevabı bire yüz verilmektedir. Bunun için mü’minler bu aydaki nasiplerini arttırmak maksadıyla daha çok gayret sarf ederler. Hayır ve hasenata biraz daha ağırlık verirler.

Regaib Kandili: Regaib, “çokça rağbet edilen, nefis kıymetli, değerli, ihsan" manalarına gelen Rağibe kelimesinin çoğuludur. Receb ayının ilk Cuma gecesine Regaib gecesi denir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahu Teâlâ (c.c) bu gecede, Müminlere, ragibetler (ihsanlar, ikramlar) yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Regaib gecesi'nde yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere sayısız sevaplar verilir.

Peygamber efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: "Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geri çevrilmez, Recebin ilk Cuma Gecesi, Şaban’ın ortasında bulunan gece, Cuma gecesi, Ramazan bayramı, Kurban bayramı geceleridir.’’[5]

[1] (Münavi, Feyzü’l-kadir, c.4,s.162)[2] (Ahmed b.Hanbel, Müsned,1, 259.)[3] Buhari, Tevhid, 24[4] (Şualar,s. 416)[5] (Beyhaki,şuabül iman, 3/342)

28 Mar 2017 - 08:06 - Vaaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?