Barış ve Esenlik

Müftü İmran Kılıç "Barış ve Esenlik" konulu çok güzel bir yazı kaleme aldı.

Anlaşma, anlaşmazlığın giderilmesi, sulh anlamlarında kullanılan bu kelimeler taraflar arasında mevcut anlaşmazlığın karşılıklı rıza ile giderilmesi, Hakka teslimiyet göstermek, ona itaat edip bağlanmak, hakikati kabullenip boyun eğmek, Hak tarafında toplanıp birleşmek anlamlarını ifade eden terimler olarak ta kullanılırlar.

Barış kelimesi aynı zamanda beşeri ilişkiler ve sosyal hayattaki huzura da ifade ettiği için yüksek bir ahlaki değerde ifade eder.

Kur’an-ı Kerim ve sünnette daima övgüyle söz edilen ameli Salih kavramının bir anlamı da kişi ve topluma yararlı olan, barış ve huzuru sağlamaya yönelik işler demektir.

Kuran’da anlaşmazlıkların sulh(barış) yoluyla giderilmesi, bunda da ölçü ve adaletten ayrılınmaması istenir ve barışın daima en iyi çözüm yolu olduğu ifade edilir. (Nisa-128,Enfal-1,Hucurat-9)

Hz. Peygamber (S.A.V)de insanlar arasında uygun ve adil bir şekilde yapılacak her türlü barış anlaşmasını övüp buna teşvik etmiştir. (Tirmizi, Ebu Davud) Ancak üzerinde anlaşmaya varılan konunun ve barış şartlarının yeni bir çekişmeye yol açmayacak ölçüde belirli ve bilinir olması, herhangi insani ve hukuki bir ilkeyi ihlal etmemesi gerekir.

Birlik ve beraberlik, İslam’ın ana hedeflerinden biri olduğundan barış esas alınmış, hedeflenmiş ve tavsiye edilmiştir. Kur’an-ı Kerimde; iki grup anlaşmazlığı ve çalışmaya girdiğinde aralarının adalet ve hakkaniyetle düzeltilmesi bütün Müslümanlara ve kamu yetkililerine bir ödev olarak yüklendiği gibi, yeryüzünde barış ve huzuru ihlal edip bozgunculuk yapmakta şiddetle yasaklanmış ve bu tür eylemlerin önlenmesi istenmiştir. (Bakara – 25,27; Maide-32,33;Araf-56; Rad-25; Şuara-183)

Müslümanlıkta, barış esastır. Savaş ise insanlığa ve onların insani değerlerine yönelik tehlike ve engellemeleri ortadan kaldırmayı amaçlayan geçici (arızi) bir tedbir olarak görülmüştür. Bu yüzden savaşlarda aslolan saldırganlık değil, meşru müdafaa (savunma) dır. Hz. Peygamber (S.A.V) in savaşları da meşru müdafaa savaşları olup neticede insanlığa huzur, güven, esenlik ve barış ortamının egemen olması amacına yöneliktir.Hak ve hukukun sınırlarını bilip ona uymak, önce insanın kendi içinde, sonra da dış dünyasında gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği en güzel barış ve kazandığı en uygun esenliktir.

Hakikati kabullenip boyun eğmek, vicdanen gelişmenin, ruhen arınmanın, olgun insan olmanın belirtisidir. Toplum bünyesinde iç barışı sağlamak, iman, irfan, kültür ve ahlak alanlarında kâfi derecede payını alan kâmil insanların yol ve görevidir. Böyle bir irfan mektebinin muallimi olan Allah elçisi Hz. Muhammed (S.A.V) aynı iman, ahlak ve kültür potasında eritip şekillendirdiği insanlar arasında barışı sağlayıp esenlik kapısını aralayarak, Habeşli köle ile Kureyşli asilzadeyi kardeş yaptı.Barış, hakka teslim olan ve sadece onun önünde eğilen bahtiyarların düşünüp geliştirerek uygulama alanına soktuğu evrensel anlam taşıyan bir kavramdır. Kolektif hayatın başarılı ve huzurlu olması da bu gerçeğe bağlı kalındığı takdirde de süreklilik arzeder. Bu, mutlu yaşamanın, sevgi saygı ve güven içinde hayata adım atmanın ve esenliğin kaynağı ve dayanağıdır.

Milletler arasında her türlü savaşın ortadan kalkması ve evrensel bir barışın kurulmasıyla insanlık fevkalade bir ilerleme sağlayacaktır. Bunun içinde çatışmanın sebepleri araştırılıp bu sebepler araştırılıp bu sebepler ortadan kaldırılırsa barışın sağlanmasında daha başarılı olunabilecektir. Gerilimsiz, şiddetsiz; ideal, uyumlu bir toplumun oluşturulması da barışa ulaşmanın bir yolu olarak görülmüştür.

Uyuşmazlıklara barışçı yollarla çözüm arayan, savaşın yol açtığı felaketlere karşı reaksiyon olarak doğan uluslar arası organizasyonlar aracılığı ile barışın kurulması ve korunması yönünde yaklaşımlarda geçmişte ve günümüzde var ola gelmiştir.

Kur’an-ı Kerim bu gerçeklere işaret edip hak ve hukuka riayetle yücelen milletlere seslenerek: “Hep birden barış ve esenliğe girin.”(Bakara-208) buyuruyor.

İmran KILIÇ

01 Eyl 2014 - 02:07 - Müftülük


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?