Hz. İsa'nın Gelişi ile İlgili Hadisler

Ahmed Ziyâüddin Gümüşhanevi (K.S.)'un kaleme aldığı "Ramuz El-Ehadis" adlı hadis kitabında geçen hadislerden Osman Çataklı, Lütfi Doğan, Cevat Akşit Hocanın derlediği "Kıyamet Alametleri" adlı eserden Hazreti İsa (a.s.)'ın gelişi ile ilgili hadisler:

A. Hazreti İsa (A.S.)’ın Tekrar Dünyaya Geleceği

344/7- Nasıl helak olur bir ümmet ki, evvelinde ben, sonunda Meryem oğlu İsa (A.S.) ve ortasında da Ehl-i Beytimden Mehdi (A.S.) vardır.Ravi: Hz. İbn-i Abbas (R.A.)

487/12- İş günden güne şiddetini artırır ve dünya da ancak gerilemeyi artırır. İnsanların da ancak hasisliği artar. Kıyamet de ancak şerliler üzerine kopar. Benden sonra Meryem oğlu İsa (A.S.)’dan başka nübüvvet mertebesinde kimse gelmeyecektir.

Ravi: Hz. Enes (R.A.)

B. Hazreti İsa (A.S.)’ın Vasıfları ve Devrindeki Durum

191/5- Peygamberler, baba bir ana ayrı kardeşlerdir. Dinleri de birdir. Meryem oğlu İsa (A.S.) da benim kardeşimdir ve aramızda başka peygamber yoktur. O, tekrar yeryüzüne gelecektir. Onu gördüğünüzde tanırsınız. Orta boylu, kırmızı-beyaz renkli bir zattır. Üzerinde Mısır kumaşından iki parçalı elbise vardır. Su isabet etmediği halde başında damlalar görülür. (Geldiğinde) putu kırar, domuzu öldürür, cizyeyi kaldırır ve milletleri İslam’a davet eder. İslam’dan başka din kalmaz. Arslanlar develerle, kaplanlar sığırlarla, kurtlar koyunlarla beraber dolaşıp otlarlar. Ve çocuklar yılanlarla oynar da hiç biri de diğerine zarar vermezler. O, kırk sene yaşayacak ve ölecektir. Cenazesini müslümanlar kaldıracaktır.

Ravi: Hz. Ebu Hüreyre (R.A.)

314/2- Ne mutlu İsa (A.S.) indikten sonraki hayata! Göğe rahmet için, arza da yeşertmek için müsaade edilir. Taş üzerine tohum ekilse biter, insanlar arasında kin ve çekememezlik olmaz. Hatta bir adam bir aslana rastlasa aslan ona dokunmaz. Yılana bassa yılan onu sokmaz.

Ravi: Hz. Ebu Hüreyre (R.A.)

C. Hazreti İsa(A.S.)’ın Haçı Kırıp Cizyeyi Kaldırması ve Malın Artması

478/7- Meryem oğlu İsa (A.S.) hakem, adalet dağıtıcı ve imam-ı adil olarak nazil olmadıkça kıyamet kopmaz. Öyle ki; o haçı kırar, domuzu öldürür, cizyeyi kaldırır. Mal da çok artar ve onu kabul ettirecek kimse bulunmaz.

Ravi: Hz. Ebu Hüreyre (R.A.)

456/4- Vallahi; Meryem oğlu, adil bir hükümdar olarak inecek; haçı kıracak, hınzırı öldürecek, cizyeyi kaldıracak, deveye lüzum kalmayacak; düşmanlık, boğazlaşma ve hasedleşme gidecek. Mala davet edecek, kimse sahip çıkmayacak.

Ravi: Hz. Ebu Hüreyre (R.A.)

07 Mayıs 2013 - Dini


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Efe - Bir turlu aklim almiyor hinziri oldurecek demis bunu ipk.kez duyan musluman domuzu oldurmek gerek diye dusunur bence bu hadisler aktarirken aktaran adam kendince yorumlamis gercek hadis olamaz cunku islamda öldurmek hram

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Mayıs 23:35Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?