Hizmet İçi Eğitim Kursları Başlıyor!

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur'an Kursu ve Cami Hizmetlerinin etkin ve verimli bir biçimde sunulması amacıyla müftülüklere hizmet içi eğitim kursu açılması talimatını verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an kursu ve cami hizmetlerinin etkin ve verimli bir biçimde sunulması amacıyla istihdam ettiği personelin mesleki yeterliliklerini, hizmette etkinlik ve verimliliklerini artırabilmek için müftülüklere hizmet içi eğitim kursu açılması talimatını verdi.

MAHALLİNDE DÜZENLENECEKKUR’AN-I KERİM HİZMET İÇİ EĞİTİM KURSLARI TALİMATI

A- PROGRAM:

1. Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Program Geliştirme Dairesi Başkanlığınca Camigörevlileri ve Kur’an Kursu öğreticileri için "Kur'an-ı Kerim Hizmet İçi Eğitim Kursu" programı hazırlanmıştır.

2. Program, Başkanlığımız web sitesi, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, ProgramGeliştirme Daire Başkanlığı sayfasında mevcuttur. Ayrıca müftülüklerin e-posta adreslerine gönderilmiştir.

B- PROGRAMIN UYGULANIŞI:

1. Kurslarda Başkanlığımızca hazırlanan 160 saatlik program uygulanacaktır.2. Kurslar mahalli şartlar ve program uygulama esasları dikkate alınarak planlanacaktır.3. Program, günlük ve haftalık ayrı ayrı hazırlanacaktır.4. Eğitimlerde mümkün mertebe görsel/işitsel materyal kullanılacak, kursiyerlere dokümandesteği sağlanacaktır.5. Eğitimler, müftülerce takip ve kontrol edilerek, etkin ve verimli bir şekildegerçekleştirilecektir.6. Sınıflar fiziki ve teknik donanım olarak eğitime elverişli şekilde hazırlanacaktır.

C- KURSİYER SEÇİMİ:

1. Müftülükçe aşağıda belirtilen öncelik sırasına göre kursiyer planlaması yapılacaktır.a) Fahri ve sözleşmeli görevli iken kadroya geçen kadın Kur'an kursu öğreticileri,b) Fahri ya da sözleşmeli görevli iken kadroya geçen D grubu cami görevlileri,c) İl ve ilçe merkezinde bulunan D grubu cami görevlileri,d) Köy ve beldelerde bulunan D grubu cami görevlileri,

2. İhtisas, Aşere-Takrib, Tashih-i huruf mezunları, hafız olanlar, baş/uzman Kur’ankursu öğreticileri, baş/uzman imamlar, baş müezzin-kayyımlar bu kursa alınmayacaktır.

D- KURSUN DÜZENLENECEĞİ YER:

1. İl ve ilçe merkezlerinde ve müftülüklerce uygun görülen diğer yerlerde kursaçılabilecektir.2. Kadın ve erkek görevliler için ayrı ayrı kurs düzenlenecektir.3. Sınıflar en az 10, en fazla 20 kişilik olacaktır.

E- KURSUN YAPILACAĞI TARİH:

1. Kurslar 08 Ekim 2014 tarihinden itibaren başlatılacaktır.2. Ramazan ayı ve yaz kursları döneminde eğitim yapılmayacaktır.3. Kurslar, söz konusu personelin hepsinin eğitimi tamamlanıncaya kadar devam edecektir.

F- GÖREVLENDİRİLECEK ÖĞRETİCİLER:

1. Varsa eğitim merkezi eğitim görevlileri.2. Aşere-Takrib mezunları.3. Varsa ilahiyat fakültesi öğretim elemanları.4. Tashih-i huruf ve Kur’an-ı kerim rehber öğreticileri.5. Din hizmetleri sınıfında istihdam edilen ve Kur’an-ı kerim öğretimi formasyonu olanihtisas mezunu personel.6. Kur’an kıraati ve Kur'an eğitimi formasyonu itibariyle temayüz etmiş çalışan ya daemekli olup müftülükçe ders işlemeleri uygun görülenler.

G- ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME:

1. Her kurs sonunda müftünün başkanlığında en az 3 kişiden oluşan bir komisyonmarifetiyle (ek-1 ve ek-2) sınav yapılacaktır.2. Kurs sonunda başarısız olanların isimleri, Başkanlığa bildirilecektir.

H- DİGER HUSUSLAR:

1. Düzenlenecek bu tür kurslarda, 13/04/2007 tarihli ve B.02.1.DİB.0.72.02/774/563 sayılıyazı, 05/12/2007 tarihli ve B.02.1.DİB.0.72.02/774/ 2273 sayılı yazı ile 20. 01. 2004 tarihli veB.02.1.DİB.0.72.00.02/71 sayılı yazı eki form dikkate alınmayacaktır.

2. C maddesinde geçenlerin eğitimleri tamamlanıncaya kadar mahallinde halen devamedenler hariç, Aşere-Takrib ve Tashih-i huruf kursları düzenlenmeyecek, bu kurslarda ders görevi verilenler Kur’an-ı Kerim hizmet içi eğitim kurslarında görevlendirilecektir.

3. İlçelerde açılacak kurslarda koordinasyon il müftülüğü tarafından sağlanacak, rehberöğreticiye ihtiyaç duyulduğunda mülki amir onayı ile il’den ya da ilçeler arası geçici görevlendirme yapılabilecektir.

4. Müftü, müftü yardımcısı, müdür vb. GİH sınıfında olup üzerinde idari sorumlulukbulunanlara, eğitim ihtiyaçları da dikkate alınarak, günde en fazla 2 saat ders görevi verilebilecektir.

5. Cami görevlilerinin 1 veya 2 vakit görev muafiyetleri mahalli şartlara göre ve Hizmetİçi Eğitim Yönetmeliğinin 25. maddesi gereği müftülüklerce değerlendirilecektir.

6. Kur'an kursu öğreticilerinin eğitimleri mahalli şartlara göre kurstaki görevleriniaksatmayacak şekilde öğleden önce ya da öğleden sonra yapılabilecektir.

7. 1’den fazla görevlisi olan cami görevlileri ayrı zamanlarda kursa alınacaktır.

8. Düzenlenen eğitimlerde, bölge halkının dinî anlayış ve uygulamaları dikkate alınarak,ihtiyaç duyulan konularda seminer, konferans vb. bilimsel programlar düzenlenecek, motivasyonuartırıcı sosyal etkinlikler yapılacaktır.

9. Kurslarla ilgili başlayış ve bitiş tarihleri, ders programı ve kursiyer listesi ek-3 formagöre doldurularak [email protected] e-posta adresine gönderildikten sonra kurslarbaşlatılacaktır.

10. Kursun bitiminden sonra 1 hafta içinde kurs sonu raporu ek-4 forma göre doldurularakBaşkanlığımız [email protected] e-posta adresine gönderilecektir.

11. Kurs sonunda kursiyerlere müftülükçe katılma belgesi verilecek ve bu belge İKYS’yeişlenecektir.

12. Her yılın sonunda, bu kurslarla ilgili genel rapor, Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliği’nin 15.maddesinin (ç) bendine göre hazırlanarak, Aralık ayı sonuna kadar[email protected] e- posta adresine gönderilecektir.

EĞİTİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

14 Eyl 2014 - 16:30 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?