29 Ağustos 2014 Tarihli Bursa Cuma Hutbesi

Bursa İl Müftülüğünün yayınlamış olduğu 29.08.2014 tarihli Cuma Hutbesi: 30 Ağustos Zaferi

HUTBE KONUSU: 30 AĞUSTOS ZAFERİ

Hutbeyi İndirmek İçin Tıklayınız.

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayeti kerimede yüce Allah: "Gevşeklik göstermeyin, üzüntüye kapılmayın. Eğer inanmışsanız üstün gelecek olan sizsiniz."[1] buyurmaktadır. Okuduğum hadisi şerifte ise Peygamberimiz (s.a.v): “Düşmanla karşılaşmayı dilemeyiniz. Allah’tan afiyet dileyiniz. Düşmanla karşılaştığınızda da sabır ve gücünüzle karşı koyunuz.”[2] buyurmaktadır.

Şanlı tarihini altın sayfalarla süsleyen Müslüman Türk Milleti'nin unutulmaz zaferlerinden 30 Ağustos Zafer Bayramının 92. yıldönümünü idrak ediyoruz. 1071'de kazanılan Malazgirt Zaferini müteakip Anadolu'ya ayak basışımızdan itibaren, düşmanlarımızın Türk Milleti'ne karşı her alandaki saldırıları devam edegelmistir.

Bu saldırılar, Haçlı Seferleri ile başlayıp yüzyıllarca sürmüş ve Osmanlı İmparatorluğu'nun çökmesi ile sonuçlanan 1. Dünya Savaşından sonra yapılan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmaları ile topraklarımız düşmanlar tarafından istila edilmişti.

Bu istilayı ve taksimi asla kabul etmeyen kahraman ecdadımız; topyekün bir mücadeleye atılmak zorunda kaldılar. Tarihe Türk İstiklal Savaşı olarak geçen bu büyük mücadelenin tek hedefi, Türk istiklalinin ve Türk vatanının düşmandan kurtarılmasından ibaretti.

Aziz Mü’minler!

Hürriyet; ancak savaş meydanlarında kazanılan zaferlerle elde edilebilir. Yüce Allah, vatan ve hürriyet yolunda mücadele ederken izlenmesi gereken yolu şu şekilde bildirmektedir: "Sizinle savaşan düşmanlarla Allah yolunda siz de savaşın. Sakın aşırı gitmeyin, çünkü Allah aşırı gidenleri sevmez." (Bakara 190)

Yokluklar içinde ve en zor şartlarda; üzerine saldıran yedi düvele karşı, tarihte benzeri görülmemiş bir destan yazan Müslüman Türk Milleti'nin savaş meydanındaki kahramanlığını ve azmini Başkumandan Gazi Mustafa Kemal söyle anlatıyor: "Karşılıklı siperler arasında mesafemiz sekiz metre idi. Yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekiler hiç biri kurtulamadan kamilen şehit düşüyor, ikinciler onların yerine geçiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir itidal ve tevekkülle biliyor musunuz. Şehit olanı görüyor, üç dakikaya kadar şehit olacağını biliyor, en ufak bir fütur bile getirmiyor, sarsılmak yok. Okuma bilenler ellerinde Kur'an-ı Kerim cennete gitmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler Kelime-i şahadet getirerek yürüyorlar. Bu, Türk askerindeki imanı ve ruh kuvvetini gösteren şayan-ı hayret ve şayan-ı tebrik bir misaldir."[3]

Muhterem Mü'minler!

30 Ağustos Zaferi Türk topraklarının işgal; Türk Milleti'nin de asla esir edilemeyeceğini, Türk Bayrağı'nın gönderden indirilemeyeceğini ve Ezan-ı Muhammedi'nin gök kubbemizde dindirilemeyeceğini bütün dünyaya ilan eden kutsal bir zaferdir. Bu zafer; namusumuzu ve mukaddes değerlerimizi düşman tasallutundan kurtarmakla kalmamış, esaret altında bulunan diğer Müslüman milletlere de ilham kaynağı olmuştur.

Bizi hür yaşatan, sayısız nimetleri yanında canımızdan aziz bildiğimiz güzel vatanımızı bize bahşeden yüce Rabbimize sayısız hamd-ü senalar olsun. Bu vesileyle canlarını feda ederek milletimize hür bir vatan bırakan aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygıyla anıyoruz.

Hutbeyi İndirmek İçin Tıklayınız.

[1] Al-i İmran 139

[2] Buhari,Cihad,20,3

[3] Ruşen Eşref, Mustafa Kemal Çanakkaleyi Anlatıyor 1981, s. 22

D.İ.B. 22.08.2004 tarihli hutbesinden derlenmiştir.

26 Ağu 2014 - 23:56 - Hutbe


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?