26 Eylül 2014 Tarihli Sakarya Cuma Hutbesi

Sakarya İl Müftülüğünün yayınlamış olduğu 26.09.2014 tarihli Cuma Hutbesi: Haccı Anlamak ve Zilhicce Ayının Önemi

HUTBE KONUSU: HACCI ANLAMAK VE ZİLHİCCE AYININ ÖNEMİ

Hutbeyi İndirmek İçin Tıklayınız.

Muhterem Mü’minler!

Hac, kelime olarak kastetmek, ziyaret etmek demektir. Dini terim olarak ise arife günü zevalden bayramın birinci günü fecrin doğuşuna kadar Arafat’ta bir süre durmak ve daha sonra Kâbe’yi tavaf etmek demektir. Hac, aynı zamanda İslam’ın beş temel esasından biri ve zilhicce ayında yerine getirilmesi gereken, hem mali hem de bedeni bir ibadettir. Hicretin 9. Yılında farz kılınan hac ibadetini Peygamber (SAV) Efendimiz, ömründe bir defa yapma imkânı bulmuş ve haccın nasıl yapılacağını bizlere uygulamalı olarak göstermiştir.

Aziz Kardeşlerim!

Hac ibadeti, namaz kılmak ve oruç tutmak gibi farzdır. Kuran-ı Kerim’de şöyle buyrulmuştur. “Yoluna güç yetirenlerin o evi (Kâbe’yi) ziyaret etmeleri Allah’ın insanlar üzerindeki bir hakkıdır. Kim inkâr ederse bilmelidir ki Allah bütün âlemlerden müstağnidir.”[1] Peygamber (SAV) Efendimiz de; “İslam beş temel üzerine kurulmuştur: Allah’tan başka ilah olmadığına, Hz Muhammed (SAV)’in Allah’ın Peygamberi olduğuna şahitlik etmek, namaz kılmak, zekât vermek, ramazan orucunu tutmak ve hac yapmaktır.”[2] buyurur.

Değerli Mü’minler!

Haccın diğer ibadetlerden farklı yönleri, zamanı ve mekanları vardır. Diğer ibadetler her yerde yapılabilirken, hac ise belirli bir mekanda yani Mekke-i Mükerreme’de yapılır. Bunun için dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan Müslümanlar bu ibadeti yapmak için Mekke’ye ve civarı olan Arafat’a, Müzdelife’ye ve Mina’ya gelmek zorundadırlar.

Kıymetli Cemaat!

Hac yapmak üzere niyet ederek ihrama giren hacı adayları, mahşerin provasını yapmak üzere telbiye getire getire Arafat’a çıkarlar. Orada Allah’ı anar, dua ve niyazlarda bulunurlar. Günahlarını Allah’a arz etmek suretiyle aflarını dilerler. Burada Haccın farzlarından biri olan Arafat vakfesini yaparlar. Güneş batıncaya kadar Arafat’ı en güzel şekilde değerlendirirler. Zilhicce ayının 9. günü (arefe) güneş battıktan sonra telbiye, tekbir ve tehlil getirerek Arafat’tan ayrılıp Müzdelife’ye geçerler. Burada Müzdelife Vakfesini yaparak, şeytana atacakları taşları da toplarlar. Gece daha sonra Mina’ya hareket ederler. Şeytan taşlama görevlerini burada bulunan şeytan kümelerini taşlayarak yerine getirirler. Sonra da bu kutsal vazifeleri kendilerine yapmayı nasip eden Allah’a teşekkür etmek için şükür kurbanı keserler. Saçlarını kısalmak veya tıraş etmek suretiyle ihramdan çıkarlar. Bundan sonra da haccın ikinci şartını yerine getirmek üzere Kâbe’ye giderek, ziyaret tavafını yapar ve görevlerini tamamlamış olurlar.

Aziz Kardeşlerim!

Allah’ın emrine boyun eğerek Hac görevlerini tamamlayan mü’minler, kendilerine açılmış olan tertemiz beyaz bir sayfa ile hayatlarına yeniden başlamış olurlar. Bu nedenle Peygamber Efendimiz’in şu müjdesi asla unutulmamalıdır. “ Kim kötü söz söylemeden ve büyük günah işlemeden hac ederse, annesinden doğduğu günkü gibi günahsız olarak evine döner.”[3]

Kardeşlerim!

Haccı yaptıktan sonra bizlere açılan bu tertemiz sayfamızı artık şeytana uymak ve günahlara dalmak suretiyle kirletmemeye çalışalım. Yüce Rabbim, rızasını kazanabilmek için makbul bir Hac yapabilmeyi hepimize nasip eylesin. Çünkü Efendimiz (sav): ‘‘Makbul bir haccın karşılığı cennetten başka bir şey değildir.’’ buyurur.

Hutbeyi İndirmek İçin Tıklayınız.

[1] Âli İmran 3/97.

[2]Buhâri, İman 1, Müslim, İman 1.

[3] Buhâri,Hacc, 4

[4] Buhâri,Umre,1.

Hazırlayan: Ahmet Hanefi SAFİTÜRK (Erenler Doğanbey Camii İmam- Hatibi)

26 Ağu 2014 - 06:54 - Hutbe


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?