19 Eylül 2014 Tarihli Ankara Cuma Hutbesi

Ankara İl Müftülüğünün yayınlamış olduğu 19.09.2014 tarihli Cuma Hutbesi: Şehitlik ve Gazilik

HUTBE KONUSU: ŞEHİTLİK VE GAZİLİK

Hutbeyi İndirmek İçin Tıklayınız.

“Git evladım yıllarca ben oğulsuz kalayım. Şu yaralı bağrıma kara taşlar çalayım. Hadi yavrum hadi git ya gazi ol ya şehit!” dualarıyla mübarek anaların askere uğurladığı şehit ve gazi evlatları, Cuma’mız mübarek olsun.

Kardeşlerim!

Allah yolunda mücadele ederken öldürülen şehitlerin, peygamberlikten sonra en yüksek rütbeye eriştiklerini bilen atalarımız; ''Ölürsem şehîd, kalırsam gazi olurum" düşüncesiyle; vatanı, dini, bayrağı ve diğer kutsal değerleri için gerektiğinde savaşmaktan asla çekinmemişler, verebileceği en kıymetli şey olan canlarını seve seve vermişlerdir.

Çünkü onlar Kur’an ve sünnetle aydınlandıkları bilgi yolunda; Allah için can vermenin karşılığının cennet olduğunu “Şüphesiz Allah, mü’minlerden canlarını ve mallarını, kendilerine vereceği cennet karşılığında satın almıştır..”[1] ayet-i kerimesiyle öğrenmişlerdi. Sahabeden birisi Peygamberimiz (s.a.v)’e, “Allah yolunda öldürülürsem günahlarım affedilir mi?” diye sormuş, o da, “Evet, kul hakkı hariç, bütün günahların affedilecek. Zira Cebrail bu hususu bana haber verdi!”[2] buyurmuştu.

Her zaman şehit olmayı arzulayan Sevgili Peygamberimiz (s.a.v); “Nefsim kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, Allah yolunda savaşıp öldürülmeyi, sonra diriltilip yine öldürülmeyi, sonra diriltilip yine öldürülmeyi ne kadar çok isterdim."[3] buyurduktan sonra şehitliğin önemine şöyle işaret buyurmuşlardı: "Cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki her şey kendisinin olsa bile dünyaya dönmeyi arzu etmez. Sadece şehit, gördüğü aşırı itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve on defa şehit olmayı ister."[4]

Değerli Kardeşlerim!

Gazilik de şehitlik kadar önemli bir mertebedir. Çünkü gaziler, Allah için, vatan için, bayrak için canlarını ortaya koyabilmiş mü’minlerdir. Ümmeti olmakla iftihar ettiğimiz Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)’nın: “İki göz cehennem ateşinde yanmaz: Biri Allah korkusundan ağlayan göz, diğeri de Allah yolunda nöbet tutarken düşmanı gözetleyen göz.”[5] "Kim Allah yolunda cihada gidecek bir gaziyi donatır, cihad için gerekli olan ihtiyaçlarını karşılarsa, bizzat cihada gitmiş gibi sevap kazanır. Cihada giden gazinin ailesinin ihtiyaçlarını karşılayan da cihad yapmış gibi sevap kazanır."[6] müjdesi, asker ocağının, peygamber ocağı olduğunu bizlere öğretmiştir.

Kardeşlerim!

“Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan, şühedâ” misali toprağı kanlarıyla yoğuran şehitlerimiz, bu cennet vatanı bize emanet etmişlerdir. Bize düşen de bu toprakları imar etmek, korumak ve bizden sonraki nesillere devretmektir. Bunu yapmadığınız takdirde hem vatanımıza ve hem de şehitlerimize karşı görevlerimizi yapmamış ve onların ruhlarını incitmiş oluruz.

İslâm’ın ilk şehitlerinden Ammar bin Yasir ve eşi Sümeyye validemizden; dini için, iffeti için, vatanı için, bayrağı için, sancağı için, Malazgirt’te, Çanakkale’de, Balkanlar’da, Kafkaslar’da, Sakarya’da, İstiklâl harbinde canlarını seve seve feda eden şehitlerimize, ailesine helal lokma kazanmak maksadıyla yerin altında çalışırken son nefeslerini veren Soma’daki kardeşlerimize kadar, Filistin’de, Gazze’de, Suriye’de, Irak’da, Mısır’da, Doğu Türkistan’da ve diğer coğrafyalarda canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve bütün gazilerimizi rahmetle anıyor, hutbemi başta okuduğum ayetin meali ile bitiriyorum.

“Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler, Rableri katında Allah’ın, lütfundan kendilerine verdiği nimetlerin sevincini yaşayarak rızıklandırılmaktadırlar.”[7]

Hutbeyi İndirmek İçin Tıklayınız.

[1] Tevbe, 9/111.

[2] Müslim, İmaret,117.

[3] Buhârî, Cihad, 7.

[4] Buhârî, Cihâd 21; Müslim, İmâre 109.

[5] Tirmizî, Fedâilü’l-Cihad, 12.

[6] Buhârî, Cihâd 38; Müslim, İmâre 135-136.

[7] Âl-i İmrân, 3/169.

Hazırlayan: Abdullah Bozkurt (Din Hiz. ve Eğt. Şb.Md.)

Redaksiyon: İl İrşat Kurulu

18 Eyl 2014 - 14:59 - Hutbe


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?