İstanbul Müftülüğü - 1 Ağustos 2014 Tarihli Hutbe

İstanbul İl Müftülüğünün yayınlamış olduğu 01.08.2014 tarihli Cuma Hutbesi: Kötü Alışkanlıklar

HUTBE KONUSU: KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR

Muhterem Müminler!

Rasulullah (s.a.s) şöyle buyuruyorlar: “Helal olan şeyler belli; haram olanlar da bellidir. Bu ikisinin arasında şüpheli konular vardır. Şüpheli konulardan sakınanlar, dinini ve ırzını korumuş olur. Sakınmayanlar ise, bir süre sonra kendilerini haramın içinde buluverirler. Tıpkı sürüsünü başkasına ait bir arazinin etrafında otlatan çoban gibi ki, onun çok geçmeden bu araziye girme tehlikesi vardır.”1

Kardeşlerim!

Bütün ilahi dinlerin temel esaslarından biri de hayatın korunmasıdır. Allah’ın lütfettiği bedenimiz, bize emanet olarak verilmiştir. Bu yüzdendir ki İslam insan sağlığına çok önem vermiş, vücut ve ruh sağlığımıza zarar veren her şeyin yenilmesini, içilmesini, kullanılmasını her ne yolla olursa olsun vücuda alınmasını yasaklamıştır.

Ne yazık ki günümüzde insanlık, alkollü içeceklerin, uyuşturucunun, sigaranın kullanımıyla içten içe çökertilmektedir. Gelişmiş sanayi toplumları da bu zararlı nesnelerin kullanılmaması için çaba sarf etmektedir. Yeni nesilleri bunların tasallutundan kurtarmanın yollarını aramaktadır. Çünkü alkol ve uyuşturucu bağımlılığı, bireyleri birçok suça itmekte, trafik kazalarının çoğu bu yüzden olmakta, aileler dağılmakta, birçok cinayetler de bu sebeple işlenmektedir.

Sigara sebebiyle bedenler çaresiz hastalıklara maruz kalmakta, insanlar ruhi ve bedeni görevlerini gerektiği şekilde yapamamaktadırlar. Bu zararlı maddeler insanları bedeni olarak etkilemekteyken, bir diğer zararlı alışkanlık olan kumar ise hem ferdi hem ailevi, hem de toplumsal olarak zararlar içermektedir. Bir tutku, bir heyecan uğruna, servetler heba olmakta, psikolojiler bozulmakta, nice ocaklar sönmektedir. Bütün bu zararlı alışkanlıklara karşı Yüce Allah bizi şöyle uyarmaktadır: “Ey iman edenler! (Aklı örten) içki ve (benzeri şeyler) kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz. Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz ?”2 Efendimiz (s.a.s) ise; “Sarhoşluk veren her içecek haramdır”3 buyurmaktadır.

Kardeşlerim!

Bedenimiz ve ailemiz Allah’ın emanetidir. Emanetlere ihanet etmemeliyiz. Sağlığımız için bazen her türlü yiyecek ve içecekten uzak durmaya çalışmalıyız. Allah’ın yasakladığı her madde bizim mutlu yaşamamız içindir, meşru kıldığı her şey, yine bizim yararımızadır, bu idrak ve anlayışla yaşamalıyız. Para kazanma uğruna yavrularımızı tuzağa düşüren kötü insanların hilelerine karşı uyanık olmalıyız. Çocuklarımız kiminle arkadaşlık yapıyor, ne yiyip içiyor, takip etmeliyiz. “Bir defayla bir şey olmaz” diyenlerin tuzaklarına düşmemeliyiz.

Unutmamalıyız ki her kötü alışkanlık, bazen arkadaş telkini, bazen romantik duygular uğruna olmakta, zamanla yerleşik hale gelmektedir.

Allah bizi ve yavrularımızı her türlü kötü alışkanlıktan korusun. Bu durumda olan kardeşlerimizin yardımcısı olsun!

1. Buhari, ‘İman’ 372. Maide 5/90-913. Nesai, Eşribe, 44

Hazırlayan: Dr. Hüseyin SARAÇRedaksiyon: İl İrşat Kurulu

01 Ağu 2014 - 04:59 - Hutbe


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?