Murakıpların Özlük ve Mali Hakları İyileştirilmeli

Murakıpların Statü, Özlük Ve Mali Haklarında İyileştirme Yapılmalıdır diyen DESK ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Murakıpları unutturmayacağız, onların sorunlarını açıklamaya devam edeceğiz, diyen Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda murakıplık mesleğinin önemini herkes biliyor. Ancak onların sorunlarını göz ardı ediyorlar, dedi.

Şenocak, konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamasında, Anayasa’nın eşitlik ilkesi zedelenmemeli. Zedelendiği takdirde devlet yara alır. Anayasa’nın “VII. Ücrette adalet sağlanması üst başlıklı 55. Maddesine göre; ‘Ücret emeğin karşılığıdır. Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır.’ Hükmü amirdir, diyen Şenocak şunları söyledi: “Bürokrasideki ücret oranının adil biçimde kurulması, verimli hizmet alabilmenin ana kriterlerinden biridir. Kamu personeline yapılan ödemeler ve bu personel tarafından yürütülen hizmetler toplumda gelirin yeniden paylaşılmasını temin eder. Kamu personeli ödemeleri, yalnızca bütçe gider kalemi değil, milli gelirin dağılımı bakımından da değerlendirilmesi gereken harcama kalemleridir. Memurluk statüsü, mali hak sisteminin kendine özgü yapısıyla güvence sistemini sağlamlaştırma özelliğine de sahiptir. Ayrıca 666 sayılı KHK ile eşit işe eşit ücret düzenlenmesi göz önünde bulundurulduğunda;

İl Milli Eğitim Müdürlüklerindeki maarif müfettişlikleri örneğinde olduğu gibi, İl Müftülüklerine bağlı İl Rehberlik ve Denetim Başkanlıklarının kurulması ve mevcut murakıpların Müfettiş/Denetmen unvanı verilmek suretiyle statü, özlük ve mali haklarında iyileştirmeler yapılması gerekmektedir.

Murakıplar 2. Kademe de yer almasına rağmen tazminat ve ek ödemeler konusunda 3. 4. ve 5. hatta 6. kademe de yer alan memurların tazminat ve ek ödeme oranlarının dahi altında kalmakta, onlardan daha az ücret almaktadır.

Anayasamızın 10. Maddesine göre; ‘Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır. Kanun önünde eşitlik ilkesinin amacı, birbiriyle aynı durumda olanlara ayrı kuralların uygulanmasını ve ayrıcalıklı kişi ve topluluklar meydana getirilmesini engellemektir. Aynı durumda bulunan kimi kişi ve topluluklara ayrı kurallar uygulanarak yasa karşısında eşitliğin çiğnenmesi yasaklanmıştır.’

Din-Bir-Sen olarak, murakıpların maaşlarında Anayasa’nın eşitlik ilkesinin uygulanmasını istiyoruz. Tazminat ve ek ödemelerinin, kendileriyle eş değer kadroya sahip memurlarla eşitlenmesini istiyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın murakıplara üvey evlat muamelesi yapmasını yadırgıyoruz. Bir an önce murakıpların özlük ve mali haklarının iyileştirilmesi gerektiğini, bunun hem vicdani hem de Anayasa’nın eşitlik ilkeleri bakımından zorunlu olduğunu düşünüyoruz.”

Din-Bir-Sen Genel Merkezi

29 Oca 2015 - 10:07 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?