Çocuk Haczi İnsanlık Suçudur!

Farklı sebepler nedeniyle ayrılan eşlerin birbirinden intikam alma aracı olarak kullandıkları çocukların icra yoluyla teslim alınması "Çocuk Haczi" bir insanlık suçudur. Çocuk haczi uygulamasına son verilmelidir..!

Büyütmek için resme tıklayın

Son günlerde kamuoyunda en çok tartışılan konuların başında gelen "Süresiz Nafaka" ve "Çocuk Haczi" konularınadilimizin döndüğünce değinmek istiyoruz. Anne veya babaların yüreklerinden yükselen feryatlar, arş-ı âlâ'yı dahi titretir derecesine gelmiştir. İnsanlığınvicdanını derinden sarsan bu duruma karşı henüz somut bir adımın atılmadığını görüyoruz. Evladını karnında 9 ay taşıyan bir anne ve onun doğmasını dört gözle bekleyen bir babanın, aralarında çıkan bir anlaşmazlık sebebiyle evlatlarından koparılması, özlemini gidermesi için de çocuğu haczetmek durumunda kalması, kanun veya yasalara dayandırılarak doğru ve yerindebir uygulama olarak gösterilebilir mi? Çocuk haczi uygulamasına ne zaman son verilecek?

PARASI OLMAYAN ÇOCUĞUNU GÖREMEZ

Eşler arasındaki uyumsuzluk sebebiyle yaşanan boşanmalarda, en çok zarar gören çocuklar olmakta. Velayeti alan anne veya baba, çocukları intikam alma aracı olarak kullanmakta. Anne veya baba tarafından açılan "Çocukla Kişisel İlişki Kurma" veya boşanma davalarında karara bağlanan çocukları görme hakkı, mahkeme tarafından değil de irca daireleri marifetiyle yürütülünce tarifi imkansız acılar ve sıkıntılar oluşmakta. İcra dairesi eliyle çocuğu görmek isteyen anne veya babalar, maddi olarak büyük bir yükün altına girmeyi kabullenmek durumunda kalıyor. Egoları sebebiyle masum yavruları kullanmaktan geri kalmayan ebeveynler, hırs ve egoları sebebiyle çocuğu görmek isteyen tarafa maddi ve manevi olmak üzere büyük kayıplar verdiriyor.

AİLE VE ADALET BAKANLIĞI GEREKENİ YAPMALI

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, geçtiğimiz aylarda katıldığı bir TV programında, çocuğun icra marifetiyle haczedilmesinin insanlık ayıbı olduğunu, bu yanlış uygulamaya yakın zamanda son vereceklerini açıklamıştı. Bakan Gül, çocuklarını görmek isteyen anne-babalardan ücret alınmasına son vereceklerini ve konuyu maliye bakanlığıyla da görüştüklerini sözlerine eklemişti. Çocuklarını göremeyen binlerce mağdur ebeveyn, bu açıklama üzerine rahat bir nefes almıştı. Ancak gelinen süreçte, somut bir adımın henüz atılmadığını veya en azından kamuoyuna yansımış bir gelişmenin olmadığını görmek, uzun süredir çocuklarını göremeyen anne ve babaları tarifsiz bir acının içine itmiştir.

ACİL OLARAK GEÇİCİ ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ

Basına yansıyan ve kamuoyu tarafından merakla beklenen"Çocuk Teslim Merkezleri" çalışmasının bir anda yapılması fiziki olarak mümkün görünmüyor. Bu çalışma hayata geçinceye kadar, mağdur olan anne-babaları ve bilhassa anne-babasını aylarca belki de yıllarca göremeyerek en büyük mağduriyeti yaşayan masum çocukların korunması adına acil bir adım atılmalı diye bekliyoruz. Çocuğunu görmek isteyen anne-babalar üzerine yüklenen icra masraflarının, hırsları sebebiyle çocuğu göstermeyen tarafa ödettirilmesi geçici çözüm olacaktır. Aile ve Adalet Bakanlığı'nın konu üzerinde ciddiyetle durduğuna, bu sıkıntıyı tez vakitte çözüme kavuşturacaklarına inanıyoruz.

Halil AKYÜZMihrap Haber Editörü

12 Şubat 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (505) 137 84 04
Reklam bilgi

Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?