Müftü Korkmaz: Orucumuzu fakir ailelerle açalım

Yozgat İl Müftüsü Nuh Korkmaz, Ramazan ayının manevi atmosferine uygun olarak bu ayın en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirterek iftarlarda ihtiyaç sahibi ailelerle birlikte oruç açmanın çok daha hayırlı olacağını söyledi.

Yozgat İl Müftüsü Nuh Korkmaz, Ramazan ayının manevi atmosferine uygun olarak bu ayın en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirterek iftarlarda ihtiyaç sahibi ailelerle birlikte oruç açmanın çok daha hayırlı olacağını söyledi.Ramazan ayının manevi duyguların en yoğun olarak yaşandığı bir ay olduğuna vurgu yapan Müftü Korkmaz, "On bir ayın sultanı Ramazan ayı, aylar içerisinde en hayırlı, en bereketli bir aydır. Bu ayda Müslümanlar dinin emrettiği şekilde görevlerini yerine getirmeli ve bu ayı ihya etmelidirler. Bu ayda özellikle fakir ve fukara gözetilmelidir. Zenginlerimiz sofralarına, kendi gibi durumları iyi olan vatandaşları konuk etmekten ziyade, fakir ailelerimizi davet ederek onlarla birlikte iftar yapmaları Ramazan ayının maneviyatı açısından son derece önemlidir. Bu ay yardımlaşma ve paylaşma duygusunun yaşandığı bir aydır. Bu bakımdan ramazan ayını en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.” dedi.Diyanet İşleri Başkanlığı'nın belirlemiş olduğu fitre miktarına da değinen Müftü Korkmaz, "Diyanet İşleri Başkanlığı'nın belirlemiş olduğu fitre miktarında bir üst sınır yoktur. Diyanet, bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacını göz önünde bulundurarak en düşük fitre miktarını 8.5 lira olarak tespit etti. Alınan kararda bu miktarın asgari miktar olduğu ve fitre verilecek meblağ konusunda bir üst sınırın olmadığı belirtilmiştir. Yani zengin bir vatandaşımız istediği kadar yüksek oranlarda ihtiyaç sahibi insanlarımıza fitre verebilir." diye konuştu.

26 Temmuz 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?