Fahri ve Vekiller Umutla Bekliyor!

Diyanet İşleri Başkanlığının kadro yetersizliği sebebiyle açığa çıkan iş yükünü omuzlayan Fahri Kur'an Kursu Öğreticileri ile Vekil İmam ve Müezzinler, umutla ve sabırla kadro bekliyor!

Büyütmek için resme tıklayın

Sevgili Mihrap Haber takipçileri;

Diyanet İşleri Başkanlığı toplumun her kesimine din hizmeti sunmak için bütün imkanlarını azami ölçüde kullanmaya devam ediyor. Yürütülen din hizmeti faaliyetlerinin, kadro yetersizliği sebebiyle aksamaya uğramaması için Ücretli Kur'an Kursu Öğreticileri, Vekil İmam Hatipler ve Müezzin Kayyımlar ile bu açık kapatılmaya gayret ediliyor.

FAHRİ KUR'AN ÖĞRETİCİLERİ

Fahri yani Geçici Kur'an Kursu Öğreticileri olarak adlandırılan bu Kur'an gönüllüsü kardeşlerimiz, kadrolu veya sözleşmeli olarak görev yapan diğer Kur'an Kursu Öğreticilerinin yaptığı dini faaliyetlerin tamamını bir fiil yapmalarına rağmen, onların sahip olduğu hakların birçoğundan mahrum. Zaten çok cüz-i ücretler ile çalışan bu fahri öğreticilerin izin hakkı kesinlikle yok. Derse gidemedikleri her gün için maaşlarından kesinti yapılıyor. Maaş demişken aklınıza öyle büyük ücretler gelmesin. Bir ay boyunca aksatmadan derslerine devam etmiş olsalar dahi aldıkları ücret Bin TL'yi bulmuyor. Müftülüğün öngördüğü yerlerde çalışmak durumundalar. Bazı il ve ilçelerde ikamet ettikleri adreslere bakılmaksızın çok uzak köy ve kasabalarda görev yapmak zorundalar.

VEKİL İMAM VE MÜEZZİNLER

Vekil İmam Hatip ve Müezzin Kayyımlar da aynı dertten muzdarip. Kadrolu veya sözleşmeli bir imam ve müezzin ile yanı görevine yerine getiren, onların taşıdığı tüm şartları taşıyarak bu göreve layık görülen Vekil İmam ve Müezzinler, ücret olarak yerine görev yaptıkları personelin 3/2 oranında maaş alsalar da, kadrolu görevlinin yerine dönmesiyle işsiz kalacak olmaları sebebiyle stres içinde görev yapıyorlar. Bu kardeşlerimizin birçok aile geçindiriyor. Yerine görev yaptığı din görevlisinin erken dönme ihtimaline karşı sürekli stres içinde kalan bu kardeşlerimiz de, hak ettikleri ve hakkıyla yerine getirdikleri imamlık görevinde kalıcı olmak istiyorlar. Kadro istiyorlar.

YETKİLİLERDEN ÇÖZÜM BEKLİYORUZ!

Görevli olduklarını din hizmetini aksatmadan yerine getiren, kadrolu ve sözleşmelilerle aynı bilgi ve beceriye sahip olan bu kardeşlerimiz, verdiklerini emeğin hakkını almak için umutla bekliyorlar. Peki bu kardeşlerimiz ne bekliyor? Yerine getirilmesi zor bir beklentileri mi var? TABİ Kİ HAYIR! Kendileri ile aynı bilgi ve beceriye sahip olan ve kendileri kadar ders saati işleyen meslektaşları ile aynı haklara sahip olmak istiyorlar. Yani kısaca kadro veya sözleşmeli statüsüne geçmek istiyorlar. Meclise sunulan Fahri ve Vekillere kadro tasarısından henüz bir ses çıkmadı. Konuyla ilgili olarak Diyanet'te yetkili sendika olan ve bu işi yakından takip eden Diyanet-Sen'den umutluyuz. Diğer sendikaların da bu sürece destek verdiğini biliyoruz. Umarız uzun zamandır bekleyiş içinde olan bu kardeşlerimize müjdeli haber yakın zamanda verilir.

AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, Fahri Kur'an Kursu Öğreticilerin kadro almayı hak ettiğini söyledi. Konuyla ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

02 Ocak 2019 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?