Mağdur Olanlar İçin Bir Umut Var!

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, OHAL kapsamında açığa alınan ve ihraç edilen memurların illerde oluşturulan Kriz Merkezlerine başvurması gerektiğini söyledi.

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, 667 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirler neticesinde açığa alınan ve ihraç edilen memurların illerde oluşturulan Kriz Merkezlerine başvurması gerektiğini söyledi.

FETÖ ile hiçbir bağı olmadığı halde haksız yere açığa alınan ve ihraç edilen memurların mağdur edildiğini ve telafisi imkansız sonuçların ortaya çıkabileceğini belirten Özdemir, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:”Sayın Başbakan yaşanan mağduriyetlerle açıklamada bulundu. ‘Cumhurbaşkanı, ihraç listelerine gelen itirazlar için kriz merkezi oluşturulması talimatı verdi. Başbakanlık Müsteşarlığı bünyesinde ve illerde kriz merkezi oluşturuyoruz. Kendisine haksızlık yapıldığı kanaati olan veya size dönüş yapan veya sizin tespitleriniz varsa, birim oluşturun ve toplayın Şüphesiz yanlış hesap Bağdat'tan döner. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra dönülüp bakılacak. Yapılan yanlış varsa düzeltilecek.' Demesiyle çaresizlik içinde süreci takip eden memurların yüreğine su serpti. Açığa alınan ve daha sonra ihraç edilen memurlar hakkında bankalardan ve devletin çeşitli kurumlarından elde edilen bilgiler dışında savunması alınmadan ihraç edilen, soruşturma yapılmadığı halde hâlâ açıkta bekleyen memurlar sıkıntıya girdiler. Açığa alınıp kamudan ihraç edilenler listesinde ismi bulunmadığı halde görevine başlatılmayan memurlar var. Bu memurların ailelerinin çektiği sıkıntıyı, kendilerine ve ailelerine olumsuz yaklaşımların dikkate alınması gerekir. Devlet, baba olmalıdır. Çalışan bütün memurlara örgüt üyesi gözüyle bakılamaz. Örgüt üyesi şeklinde muamele yapılamaz. Bu nedenle açığa alınan ve ihraç edilen memurların hangi kıstaslara göre haklarında işlem yapıldığı titizlikle incelenmelidir. Aksi halde telafisi imkânsız sonuçların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.”

Kin, garez, husumet nedeniyle yapılan ihbarların titizlikle incelenmesi gerektiğini ve ihbarları yapanların da aynı titizlikle araştırılmasının önemine değinen Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Sayın Başbakan açıklamasında, ‘illerde kriz merkezleri oluşturulduğunu’ söyledi. Yerinde bir karar, sendika olarak destekliyoruz. Bu merkezler sayesinde yaşanan mağduriyetler sona erebilir.

Kamuda açığa alınmalar başladıktan sonra bazı kurumlarda memurların savunmaları alındı, bazı kurumlarda ise savunmaları alınmadı. Yürütülen bir soruşturma var ama soruşturmanın neticesi hakkında memurun bilgisi yok. Savunma alınmadan memurun cezalandırılması hukuk ilkeleriyle bağdaşmıyor. Adalet ve hakkaniyetten şaşmak hem vicdani, hem hukuki açıdan kabul edilemez. Bu nedenle illerde oluşturulan kriz merkezlerine yapılacak başvurular çok titiz bir araştırmaya tabii tutularak masum olanlar ayıklanmalıdır. Konuyla ilgili itirazlar yapılmaya başlandı. Davalar açıldı. Ancak bu süreçte de memurlar sıkıntı çekecek. Bu sürecin bir an önce neticelendirilmesi gerekir. Nitekim bu mağduriyetler ailelerin parçalanmasına neden olacaktır. Kriz Merkezlerinin bu mağduriyetlerin bir an önce sonlanmasını sağlayacağını umuyoruz. Adalet, hakkaniyet ve hukuk ilkeleri dikkate alınırsa incelemeler kısa sürede sonuç verir ve çok daha acı olayların yaşanmasının önüne geçilmiş olur. FETÖ ile hiçbir bağı bulunmadığı halde haksız yere mağdur edilenlerin bir an önce Kriz Merkezine başvurması gerekir. Mağdur olanlar için hâlâ bir umut var.”

10 Eylül 2016 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?