Haftanın Vaazı: Affetmek İnsanı Yüceltir

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Merhum Lütfi Şentürk hocamız tarafından hazırlanan "Affetmek İnsanı Yüceltir" konulu vaazı sizlerle paylaşıyoruz.

Büyütmek için resme tıklayın

AFFETMEK İNSANI YÜCELTİR

Değerli Müminler,

Bugünkü sohbetimiz af ile ilgili olacaktır.

Afv kelimesi sözlükte, yok etmek, silip süpürmek demektir. Dindeki anlamı ise kötülük ve haksızlık edeni, suç veya günah işleyeni cezalandırmaktan vazgeçip bağışlamaktır.

Afüv, Allah Teâlâ’nın güzel isimlerinden (Esmâ-i Hüsnâ’dan) biridir ve kullarının günahlarını bağışlayıcı demektir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de:

“Kuşkusuz Allah afüv’dur, gafur’dur-affedicidir, bağışlayıcıdır.”332 buyurulmuştur.

Kur’an’ı Kerim’de Allah Teâlâ’nın en çok tekrarlanan isimlerinin başında O’nun bağışlayıcı ismi gelir. Küfür ve şirkin dışındaki günahları dilediği kimseden bağışlayacağı Kur’an-ı Kerim’de bildirilmiştir.333

Zümer Sûresi’nin 53 ncü âyetinde şöyle buyurulmuştur:

“Deki; “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” ifadesinin Kur’an-ı Kerim’de en çok ümit veren âyet olduğu söylenir. Ancak bu ifade, günah işleyin nasıl olsa Allah affeder, demek değil, en büyük günah işleyenlerin bile ümitsizliğe düşmeyerek tövbe edip Allah’a yönelmeleri gerektiğini ifade etmektedir.

Bir başka Âyet-i Kerime de şöyledir:

“(Ey Muhammed) Kullarıma, çok bağışlayıcı ve pek esirgeyici olduğumu haber ver.”334

Allah Teâlâ Âyet-i Kerime’de üç şey emrediyor:

Birincisi, affedici ol. İnsanlarla olan ilişkilerinde, hoşgörülü ol, herkesin eksiğine kusuruna bakma, kusurları bağışlamak, özür dileyenleri affetmek, önde gelen özelliğin olsun.

İkincisi, ma’rufu emret, örf, güzel ve faydalı olan her iş demektir. Dinin ve aklın iyi güzel olduğuna hükmettiği her şey ma’ruftur.

Üçüncüsü, cahillerden yüz çevir. Düşünmeden duygularına göre hareket eden, usul ve âdab bilmeyen, büyük ve küçük tanımayan, kendini bilmez, kaba ve saygısız olan kimselerle ilgilenme. Cahillerin ahmakça sözlerine, akılsızca işlerine karşılık verme.

VAAZIN TAMAMINI İNDİR

07 Şubat 2019 - Vaaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (505) 137 84 04
Reklam bilgi

Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?