Diyanet Birlik-Sen'den AYM önünde basın açıklaması

Anayasa Mahkemesi önünde toplanan Diyanet Birlik-Sen Genel Merkez Yönetimi, %2 SENDİKA BARAJI hakkında basın açıklaması yaptı.

%2 SENDİKA BARAJI

KIYMETLİ BASIN MENSUPLARI

375 sayılı Kanun Hükmünde kararname ile tarihe kara bir leke olarak geçen, aynı işi yapan farklı Sendika üyelerini ayrıştıran, yandaş sendikaları koruyan %2 sendikal barajın iptali istemiyle açılan dava 27 Aralık 2023 Çarşamba günü geçte olsa Anayasa Mahkemesi gündemine alınması memnuniyet vericidir.

Sözde hak mücadelesi veren yandaş Sendikalar üye kayıplarının önüne geçmek ve oturdukları koltukları kaybetmemek için İktidara önerdikleri yüzde 2 Sendika barajı maalesef iktidar tarafından Anayasaya aykırı yasal düzenleme yapılarak yandaş sendikaların istekleri yerine getirilmiştir.

Bu durum farklı sendikalara üye olan genelde kamu çalışanlarının, özelde ise Diyanet Çalışanlarının sendikal tercihine açık bir müdahale olmuştur.

HAtırlanacağı üzere 2021 yılında 6. Dönem toplu sözleşme görüşmelerinde kamu çalışanları adına hiçbir kazanım elde edemeyen Memur sen, Hükümet ile imzaladığı Toplu sözleşme maddesine hukuka aykırı olarak  %1 garabetini getirmişti.

Hükümet ile Memur sen arasında haksız ve hukuksuz bir şekilde toplu sözleşme masasında dayatılan  % 1 Sendika barajı Diyanet Birlik Sen Sendikamızın Danıştay nezdinde açtığı dava ile memurların lehine Zaferle sonuçlanmıştı.

Böylece Sendikacılığın önüne konulan engelleri hukuk yoluyla kaldırılmasını sağlayan Sendikamız Diyanet Birlik Sen’in ismi Sendikal tarihe altın harflerle yazılmıştı.

Memur Sen ve Kamu-sen üye kayıplarının önüne geçmek için 2022 Aralık ayında aynı tiyatroyu tekrar sahneye koyarak bu sefer TBBM de yaptıkları haksızlığa ve hukuksuzluğa alet ederek Memur Sendikacılığının önüne % 2 Sendika barajının getirilmesini sağladılar.

Anayasaya aykırı olan bu kanunun, açıkça sendikal özgürlüğe bir müdahale oluşturmuş, sendikaların kuruluş amaçlarının gerçekleştirilmesini önleyici şekilde üye kaybına sebebiyet vermiş, ve sendikal tekelleşmenin önünü açmıştır.

Bir hukuk Devleti olan ülkemizde aynı hizmet kolunda çalışıp aynı işi yapan sendika üyesi kamu görevlileri arasında, sadece farklı sendikalara üye olmaları nedeniyle  Sendika pirimi ödemesinde ayrım yapılması ve memurlar arasında eşitsizlik oluşturan bir kanun çıkarılması asla kabul edilemez.

Biz Diyanet Birlik Sen Sendikası olarak Üstünlerin Hukuku değil, Ülkemizde her ne olursa oksun Hukukun üstünlüğünün galip geleceğine inanıyoruz.

Anayasa ile güvence altına alınan sendika seçme ve Teşkilatlanma özgürlüğü hiçbir güç tarafından engellenemez. 

Devletin ödediği aidat ile yandaş ve yancı sendikacılığı özendiren yüzde 2 sendika barajını Anayasa mahkemesinin iptal kararı vereceğine ve sağduyusuna güveniyoruz.

Anayasaya, hukuka ve vicdana aykırı olan bu ayrımcı uygulama Anayasa Mahkemesince iptal edilmeli ve Hak yerini bulmalıdır.

Kurulduğu günden beri bu güne kadar hakkı tutup kaldırmak için var olma mücadelesi veren sendikacılığın yüz akı Diyanet Birlik Sen ve üyeleri ilkeli ve kararlı duruşundan taviz vermeden Anayasa Mahkemesinin yüzde 2 sendika barajını iptal edeceğine inancı tamdır.

Bu süreçte sendikamıza güç verip, desteğini esirgemeyen hak arama ve onur mücadelesi veren üyelerimizi tebrik ediyor saygılar sunuyoruz.

DİYANET BİRLİK SEN GENEL MERKEZİ

19 Oca 2024 - 01:38 - Sendikagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?
Tüm anketler