2022 Kadir gecesi ne zaman? - 27 Nisan 2022 Çarşamba

2022 yılı Kadir Gecesi ne zaman? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan takvime göre 27 Nisan 2022 Çarşamba günü olsa da, Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadisinde “Kadir gecesini Ramazanın son on gününde arayın!” 3 buyurmuştur. Yani bu geceden sonra her gece Kadir Gecesi olabilir.

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise ebedi azaptan kurtuluş vesilesi olan  Ramazan-ı Şerif’in son günlerine gelmiş bulunmaktayız. Kur'an-ı Kerim'in indirildi ay olan, Allah'ü Azze ve Cellenin Kur'an-ı Kerim'deki Kadr Süresinde buyurduğu üzere bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinin de içinde bulunduğu bu ayın son günlerinde en çok merak edilen ve internette aratılan başlıklar arasında yine " Kadir Gecesi Ne Zaman?" sorusu başı çekmektedir. Şimdi bu soruya cevap vermeye çalışalım.

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Öncelikle Kadir Gecesinin tam olarak hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan takvime göre 27 Nisan 2022 Çarşamba günü gecesi yani Ramazan Ayının 27. gecesi olarak belirtilen tarih, kesin bir tarih olmamakla birlikte, Kadir Gecesinin içinde olma ihtimali olduğu gecelerden biridir. Çünkü gerek Kur'an-ı Kerim'de ve gerekse Hadis-i Şeriflerde bu geceyle ilgili kesin olarak şu gecedir şeklinde bir bilgi yer almamaktadır. Ayrıca Türkiye geneli tüm cami ve mescitlerde 22 Nisan 2022 tarihinde okunan Cuma hutbesinde; "Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadisinde “Kadir gecesini Ramazanın son on gününde arayın!” (3 Muvatta’, İ’tikâf, 6.)" hadisine yer verilmiştir. Buradaki hadisten de anlaşılacağı üzere Kadir Gecesi'nin tam olarak kesin bir tarihi bulunmamaktadır.

RAMAZAN'IN 27. GECESİ KADİR GECESİ DEĞİL Mİ?

Ekseriyetle Ramazan'ın 27. gecesi Kadir Gecesi olarak takvimlerde yer alsa da, Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) hadislerinden yola çıkılarak elde edilen bilgiler ışığında Kadir Gecesi olma ihtimali olan ve bu doğrultuda çokça üzerinde durulan bir tarih olmasının yanında kesin bir tarih değildir. Ramazan'ın ayının son 10 günü içerisindeki gecelerde veya Ramazan'ın son 10 günündeki tekli gecelerde Kadir Gecesinin aranmasını tavsiye eden Hadis-i Şerifleri de dikkate aldığımız zaman, Kadir Gecesinin Ramazan'ın 27. Gecesi olan 27 Nisan 2022 Çarşamba günü olarak kesin tarih kabul edilmesi yanlış bir yaklaşım olacaktır. 

Kadir Gecesinin ne zaman olduğu yönündeki Hadis-i Şerifler; 

"Kadir gecesi ile ilgili rüyalarınızın, ramazanın son yedi gecesi üzerinde toplandığını görüyorum. O halde Kadir gecesini arayan onu ramazanın son yedi gecesinde arasın!" (Buhârî, Leyletü'l-kadr 2, Ta'bîr 8; Müslim, Sıyâm 205 -206. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Ramazan 5; Tirmizî, Savm 71) 

"Kadir gecesini ramazanın son on günü içinde arayınız!" (Buhârî, Leyletü'l-kadr 3; Müslim, Sıyâm 219. Ayrıca bk. Tirmizî, Savm 72) 

"Kadir gecesini ramazan'ın son on günündeki tek gecelerde arayın!" (Buhârî, Leyletü'l-kadr 3) 

SONUÇ; Kur'an-ı Kerim'de bin aydan daha hayırlı olduğu Yüce Allah tarafından ifade edilen Kadir Gecesini tam olarak idrak ve ihya etmek isteyenlerin bu son günlerin tamamını ve özellikle gecelerini Kadir Gecesi bilerek ibadetle geçirmeleri amellerin en güzeli olacaktır. Konuyla ilgili iki Hadis-i Şerifle yazıma son vermek istiyorum;

Âişe radıyallahu anhâ şöyle dedi:

"Ramazan ayının son on günü girdiğinde Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem geceleri  ihyâ eder, ev halkını uyandırır, ciddiyetle ibadete soyunur ve eşleriyle ilişkiyi keserdi." (Buhârî, Leyletül-kadr 5;  Müslim, İ'tikaf 7. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Ramazan 1; Nesâî, Kıyâmü'l-leyl 17; İbni Mâce, Sıyâm 57)

Yine Âişe radıyallahu anhâ'dan rivayet edildiğine göre;

"Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, ramazanda diğer aylardan daha fazla (kulluk yapmaya) çalışırdı. Ramazanın son on gününde de ramazanın öteki günlerinden daha fazla ibadet ederdi." (Müslim, İ'tikâf 8. Ayrıca bk. Tirmizî, Savm 72; İbni Mâce, Sıyâm 57)

22 Nis 2022 - 15:31 - Dini


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.


Anket Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?