1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Gürcistan Müslümanları Sahipsiz mi?
Gürcistan Müslümanları Sahipsiz mi?

Gürcistan Müslümanları Sahipsiz mi?

Gürcistan’ın özellikle Ahıska ve Batum bölgeleri başta olmak üzere Osmanlı müktesebatı Müslüman halklarının sorunları son olarak bir köy camisinin minaresinin Gürcistan yönetimince gasp edilmesi ile bir kez daha gündeme geldi.

A+A-

Gürcistan Türkiye’yi Ağırdan Alıyor

Eski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın gerçekleştirdiği bir Gürcistan ziyaretinde, Batum bölgesinde yakılan Aziziye Camii’nin yeniden inşası için bir anlaşmaya varılmıştı. Ancak Gürcistan yönetiminin bu anlaşmanın hayata geçirilmesini ağırdan aldığı bildiriliyor.

 

Yurtdışı Türkler Başkanlığı Gürcistan’da Daha Aktif Olmalı

Bu arada Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı’nın Gürcistan’daki Ehli Sünnet Müslümanlar ve Türkler konusunda daha aktif bir siyaset izlemesi talep ediliyor.

 

Sistani’nin Vekili Patrikle Görüştü

Öte yandan ülkenin güney bölgelerinde yaşayan yüz binlerce Şii Müslümanın durumları noktasında Şii dünyasının aktif rol üstlendiği gözlemleniyor. Amerikalılarla derin ilişkileri bulunduğu noktasında hakkında önemli bilgiler dolaşan Iraklı Şii din adamı Ayetullah Sistani’nin tam yetkili vekili Ayetullah Seyit Cevat Şehristani, yanında Irak ve İran’dan önemli devlet yetkililerinin de bulunduğu bir heyetle Gürcistan’a ziyarette bulundu.

 

Patrik Irak Ve İran’a Davet Edildi

Gürcistan’ın dini lideri 2. İlya’nın konuğu olarak bu ülkeyi ziyaret eden Şii heyeti İran ve Irak büyükelçileri karşıladı. Gürcistan Katogikosu ve Yüksek Patriği 2. İlya ile Ayetullah Şehritani’nin liderlik ettiği heyet arasında sıcak anlar yaşandı. 2. İlya’ya daveti için teşekkür eden Şehristani, kendilerini İran ve Irak’a davet etti.

 

Şiilerin Yüzlerce Camisi Bulunuyor

Şii heyet inşaatları henüz süren “Seyyitler Türbesi” ve “İmam Hüseyin Camileri’de ziyaret etti. Gürcistan’da İmam Ali Camii başta olmak üzere Şiilerin yüzlerce camisi bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.