1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Görmez: Kaybettiğimiz en büyük değerlerden biri samimiyettir
Görmez: Kaybettiğimiz en büyük değerlerden biri samimiyettir

Görmez: Kaybettiğimiz en büyük değerlerden biri samimiyettir

Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Araştırmaları Merkezi (İSAM) ve Marmara Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenlenen “Arap Uyanışı ve Yeni Orta Doğu’da Barış: Müslüman ve Hristiyan Perspektifler” konulu uluslararası konferans

A+A-

Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Araştırmaları Merkezi (İSAM) ve Marmara Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenlenen “Arap Uyanışı ve Yeni Orta Doğu’da Barış: Müslüman ve Hristiyan Perspektifler” konulu uluslararası konferans nedeniyle İstanbul’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Cuma namazını Sultanahmet Camii’nde kıldırdı. İrad ettiği Cuma hutbesinde ihlas ve samimiyetin önemine vurgu yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Bugün çağdaş dünyada müminlerin İslâm ve iman konusunda en çok kaybettiği değer, samimiyettir.” diye konuştu.

Bütün müminlerin Rabbine, peygamberine, kitabına, kendisine, bütün inanç değerlerine ve mümin kardeşlerine karşı ihlas ve samimiyetten ayrılmaması gerektiğini kaydeden Başkan Görmez, “İslâm’ın iman eden her mümine yüklediği en önemli vazifelerden bir tanesi de, inandığı ve yaptığı bütün işlerde samimi olmaktır. İhlas ve samimiyet, imanın olmazsa olmazıdır. İhlas ve samimiyet olmadığı zaman nifak ve münafıklık başlar ki bu, yüce Kur’an’ın ifadesiyle bu bir mümin için en ağır ithamdır.” diye konuştu.

İhlas ve samimiyetin önemi ile ilgili olarak Kur’an-ı Kerim’den, hadis-i şeriflerden ve İslâm tarihinden örnekler veren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şöyle konuştu:

“Hazreti Peygamberin (SAS) hadislerinde çağdaş dünyada dinin, kaybettiğimiz en önemli bir özelliğini gösterdiğine şahit oluyoruz. Bugün çağdaş dünyada müminlerin İslâm ve iman konusunda en çok kaybettiği değer, samimiyettir. Bu sebeple Hz. Peygamber ‘Din, samimi olmaktır. Din, içten, gönülden Allah’a bağlanmak, peygambere bağlanmak, kitaba bağlanmaktır’ buyuruyor.”

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.