1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Görmez: Aliya İzzetbegoviç Bilge Bir Komutandı
Görmez: Aliya İzzetbegoviç Bilge Bir Komutandı

Görmez: Aliya İzzetbegoviç Bilge Bir Komutandı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Aliya İzzetbegoviç'in siyasetle ahlakı ile savaşta hukuk ve merhameti birleştirebilen nadir insanlardan biri olduğunu söyledi.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Gaziantep'teki temasları kapsamında GAÜN'de düzenlenen "Ustalara Saygı Aliya İzzetbegoviç'i Anma Programı"na katılarak bir konuşma yaptı.

Görmez, merhum Aliya İzzetbegoviç'in İslam dini, Peygamber efendimizin savaş ahlakı ve hukuku konusunda insanlığa miras bıraktığı yüce değerleri son Bosna Hersek savaşında sözleriyle, tavırlarıyla ve düşünceleriyle ortaya koyan bir komutan olduğuna dikkat çekti.

Gaziantep Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi, İl Müftülüğü, Şehitkamil ve Şahinbey ve Belediyesi ile Kadın Aile ve Gençlik Merkezi işbirliğiyle Mavera Kongre ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen programa, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Bosna Hersek Gorajde Müftüsü Remziya Bitiç Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Rektör Vekili Prof. Dr. Metin Bedir, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Mehmet Nakşi Erat, STK temsilcileri ile öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Hafız Musa Bilir'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Aliya İzzetbegoviç'in hayatını konu alan sinevizyon gösterimi ile devam etti.

İzzetbegoviç'in kitaplarından ve konuşmalarından alıntılar yaparak konuşmasına başlayan Görmez ise, "Özellikle Aliya, Bosna halkının Müslüman kimliğini koruması adına son derece önemlidir. Ben tekrar rahmetle yad ediyorum. Coğrafyamızda Aliyaların çoğalmasını yüce Allah'tan niyaz ediyorum." dedi.

Aliya İzzetbegoviç'in devlet adamı, filozof, ilim adamı, fikir adamı olduğuna dikkat çeken Görmez, "O, bazı yönleri ile Selçuklu Sultanı Sencer'i hatırlatır. Hem siyasetle ahlakın felsefesini yapmış, ama aynı zamanda devletin başına geçmiş olan Sencer'in yazdıklarıyla, Aliya İzzetbegoviç'in bazı yazdıkları arasında da çok güzel benzerlikler var. Bu açılardan Aliya İzzetbegoviç ilimle, felsefeyle, ahlakı, adaleti, devleti ve yönetimi hayatında birleştiren o mütevazi hayatı içerisinde de bunu bütün dünyaya gösterebilen nadir insanlardan birisi." ifadelerini kullandı.

"Bilge bir devlet adamı, bilge bir komutan"

Görmez, Aliya İzzetbegoviç'in kaleme aldığı her satırın kalplere işlenerek okunması gerektiğini ve o dönem yazılan kitaplarında özellikle günümüz gençlerinin alacağı çok önemli mesajlar olduğunu vurgulayarak, "O, Avrupa'nın o tek dişi kalmış canavar benzetmesini bütün yönleriyle ortaya çıkarmış, Akif'in ne kadar haklı olduğunu göstermiş bir komutan aynı zamanda. O'nun için bilge kral kelimesi oldukça yaygınlaştı. Ama ben inanıyorum ki o kral kelimesinden hiç hoşlanmamıştır. Bilge bir devlet adamı, bilge bir komutan." şeklinde konuştu.

"Siz, Muhammed Mustafa'nın (sav) ümmetisiniz, siz kadınlara asla el uzatmayacaksınız"

İslam coğrafyasının ahlak ve hukuk tanımayan savaşlarla kuşatıldığını belirten Görmez, konuşmasını şu ifadelerle noktaladı:

"Aliya, Resülü Ekrem'in (s.a.v) ve yüce İslam dininin savaş ahlakı ve hukuku konusunda insanlığa miras bıraktığı yüce değerleri son Bosna savaşında sözleriyle, tavırlarıyla, düşünceleriyle, ortaya koymuş bir komutan olarak, savaş ahlakı ve hukuku ile ilgili söylediklerini ben sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunun seçmemdeki neden ise bugün maalesef ahlak ve hukuk tanımayan savaşlara şahit oluyoruz. Selam ve eman coğrafyası ahlak ve hukuk tanımayan savaşlarla kuşatıldı. İnsanlık bu noktada çok şey kaybetti. Aliya, askerlerini savaş öncesinde toplayarak onlara, 'Askerlerim! Biliyorum onlar, bize saldırmaya başladıklarında bizim çocuklarımızı öldürecekler. Fakat siz asla hiçbir çocuğa dokunamayacaksınız. Biliyorum onlar, bizim kadınlarımızı öldürmekle kalmayacaklar. Ayrıca kadınlarımıza karşı her türlü çirkin saldırıda bulunacaklar. Ama siz, Muhammed Mustafa'nın (sav) ümmetisiniz, siz kadınlara asla el uzatmayacaksınız. Biliyorum onlar, yaşlıları öldürmekten çekinmeyecekler. Siz bizimle savaşmayan, savaş halinde olmayan yaşlılara el uzatmayacaksınız. Biliyorum onlar bizim camilerimizi yıkmayı büyük bir zevk sayacaklar, mabetlerimizi yıkacaklar. Ama siz, onların kiliselerine asla dokunamayacaksınız.' Tıpkı Allah Resulü (s.a.v) gibi. Allah Resulü de bütün savaşlardan önce ashabına hep bu çağrılarda bulunmuştu."

"Ustalara Saygı Aliya İzzetbegoviç'i Anma Programı"nın Gaziantep Üniversitesi'nde yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Vekili Prof. Dr. Metin Bedir ise, Aliyaİzzetbegoviç'in Bosna Hersek başta olmak üzere tüm dünyaya adını altın harflerle yazdırmayı başarmış bir lider olduğunu ve Allah aşığı bir dava adamı olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından anma programı panel şeklinde devam etti. Edebiyatçı-Yazar Saadettin Acar'ın moderatörlüğünü yaptığı panelde, Bosna Hersek'in Gorajde Müftüsü Remziya Pitiç, Bosna Hersek Eski Savunma Bakanı Hasan Cengic ve Avukat Muharrem Balcı birer konuşma yaptı.

Anma programı, çeşitli sunum ve filmlerin izlenmesiyle devam etti. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

Bu haber toplam 518 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.