1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Gezi eylemleri toplumun fay hattıyla oynamak isteyenlere fırsat veriyor
Gezi eylemleri toplumun fay hattıyla oynamak isteyenlere fırsat veriyor

Gezi eylemleri toplumun fay hattıyla oynamak isteyenlere fırsat veriyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 20 günü bulan Gezi Parkı olaylarının artık son bulmasını isteyerek, burada yapılanların toplumun fay hattı ile oynamak isteyenlere fırsat verdiğini belirtti.

A+A-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 20 günü bulan Gezi Parkı olaylarının artık son bulmasını isteyerek, burada yapılanların toplumun fay hattı ile oynamak isteyenlere fırsat verdiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, "kendi ayağımıza kurşun sıktığımızı" ifade ederek, sokakların bir an evvel tamamen boşalması gerektiğini kaydetti.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kayseri programı çerçevesinde Kayseri Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü ile bir araya gelen Hisarcıklıoğlu, burada Gezi Parkı olayları ve TOBB seçimleri ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Gezi Parkı ile başlayan olayların 20 günü doldurduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, demokratik hakların kullanılması noktasında kendilerinin her zaman destekçi olduklarını dile getirdi. TOBB Başkanı, şöyle konuştu: “Biz kurum olarak demokratik hakların kullanılması adına zaten demokratik bir kurum olduğumuz için karşı değiliz. Ama demokratik hakların demokrasinin kuralları içerisinde kullanılmasından yanayız. Demokratik kurallar içerisinde kullanılacak fikirler, fikirleri söyleme, söz söyleme hürriyetini zaten Türk iş dünyası olarak savunuyoruz. Bu hakları kullanırken mutlaka yazılı kurallara uygun yapılmalıdır. Yazılı kurallara uygun yapılmayan her türlü hareket kaos doğurur. Bizim ilk günden beri söylediğimiz şu: Herkesin fikrini söyleme özgürlüğü vardır. Ama mutlaka kurallara uygun yapılmalıdır. Kaos oluşturan görüntüler maalesef Türkiye’nin imajını içerde ve dışarıda etkiledi. Bizim içerde moralimizi bozdu. Dışarıda da ülkemiz adına büyük zararlar verdi. Demokratik hakların kullanılmasına evet, ama kamu düzenini bozan, yakıp yıkmaya hayır. Kamu mallarına, işyerlerine zarar veren her türlü hareketi kabul etmemiz mümkün değil.”

Rifat Hisarcıklıoğlu, artık herkesin sözünü söylediğine işaret ederek, sokakların boşaltılması gerektiğini vurguladı. TOBB Başkanı şunları söyledi: “Sokaklar boşalsın ki Türkiye olarak imajımıza zarar vermek isteyen, toplumsal fay hattı ile oynamak isteyenlere fırsat verilmesin. Toplumun fay hatları ile ilgili fırsat verildiğini düşünüyoruz. Buna fırsat verilmemelidir. Türkiye işvereni, işçisi esnafı, ziraatçısıyla birlikte olduğumuzu, bütün olduğumuzu göstermeliyiz. Kendi ayağımıza kursun sıkmayalım. Kendimize zarar vermeyelim. Türkiye’nin dört bir yanını dolaşan birisi olarak söylüyorum. Artık sokakların boşalması lazım. Hak aramak için eylem yapanlar tüccar, esnaf, küçük işletmelere zarar veriyor ve bunların haklarını gasp eder hale geldiler. Türkiye’nin çeşitli noktalarında büyük illere hizmet üreten arkadaşlarımızdan şikayetler geliyor. İşçi kardeşlerimizden ciddi şikayetler gelmeye başladı. Kimse iş yapamaz noktaya geldi. Ama artık dur denilmeli. Herkes sözünü söyledi. Herkes her şeyin farkında. Bunun bitmesi lazım.”

Ziyarette oda başkanları, Rifat Hisarcıklıoğlu’na yeniden adaylık sürecinde destek vereceklerini açıkladı. Bu desteğe teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, Türkiye için hep birlikte çalıştıklarını ve daha iyi hizmet yapmak için ellerinden geleni esirgemeyeceklerini sözlerine ekledi. Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz ve Kayseri Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Filiz, Rifat Hisarcıklıoğlu’na plaket takdim etti. CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.