1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Genelkurmay Başkanlığı'ndan açıklama
Genelkurmay Başkanlığı'ndan açıklama

Genelkurmay Başkanlığı'ndan açıklama

Genelkurmay Başkanlığı, astsubayların hakları konusunda ihtiyaç duyulan düzenlemelerin yapılmasının titizlikle sürdürüleceğini açıkladı.

A+A-

Genelkurmay Başkanlığı, astsubayların hakları konusunda ihtiyaç duyulan düzenlemelerin yapılmasının titizlikle sürdürüleceğini açıkladı.
Yapılan yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ayrılmaz bir parçası olan astsubayların özlük hakları, eğitim olanakları, sosyal hakları ve sahip oldukları yetkiler konusunda bugüne kadar yapılan çalışmalar özetlendi.
Açıklamada şunlar kaydedildi:
"- Terörle mücadelede aynı görevi yapan personele ödenen tazminatlar, statü ayrımı yapılmadan eşit miktarda artırılmıştır.
- Mahrumiyet bölgeleri ile patlayıcı madde imhası gibi riskli ve özellikli görevlerde çalışan personele, statü ayrımı yapılmaksızın tazminat verilmiştir.
- Subaylara benzer esaslarla yüksek lisans kıdemi alma hakkı verilmiştir.
- Yurt dışı daimi ve geçici görev kadroları ile yurt içi ve yurt dışı lisan kurslarının kontenjanı artırılmıştır. (Yurt dışı sürekli görev kontenjanı 57'den 111'e çıkarılmıştır.)
- Sicil verme yetkileri artırılmıştır.
- Subaylara verilen üst düzey karargah eğitimine benzer şekilde, yılda 128 astsubayımıza Üst Karargâh Hizmetleri Eğitimi ve bu eğitimi bitirenlere bir yıl kıdem verilmeye başlanmıştır.
- Astsubaylıktan subaylığa geçişte yüzde 15 olan kontenjan, 2012 yılından itibaren yüzde 25'e çıkarılmıştır".
Açıklamada, yetkili makamlara teklif edilen maddeler ise şöyle sıralandı:
"- Astsubayların 1'nci derecenin 4'üncü kademesine kadar yükselmesinin sağlanması,
- Yarbay ve daha üst rütbeli subaylara verilen görev tazminatının, birinci dereceye yükselmiş görevdeki ve emekli astsubaylara da verilebilmesi (Aylık yaklaşık 385 TL),
- Halen, MİT ve Emniyet Hizmetleri sınıfından emekli olan personele verilen 100 TL ilave ödemenin emekli astsubaylara da verilmesi,
- Mecburi hizmet süresinin 15 yıldan 10 yıla düşürülmesi,
- Astsubaylara verilebilenler de dâhil olmak üzere tüm oda ve göz hapsi cezalarının kaldırılması,
- Sicil veren astsubayların maiyetindeki personele disiplin cezası verebilmesi".
Açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin birbirlerine gönül bağıyla kenetlenmiş fedakar ve kahraman mensuplarının moral ve motivasyonunu en üst düzeyde tutmak maksadıyla, devletin sağladığı imkanları kullanmak suretiyle, ihtiyaç duyulan ve yetkisi dahilindeki düzenlemeleri titizlikle yapmaya devam edecektir" denildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.