1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Geç de olsa meb alan değişikliğinde doğru yola girdi
Geç de olsa meb alan değişikliğinde doğru yola girdi

Geç de olsa meb alan değişikliğinde doğru yola girdi

Eğitim-Bir-Sen olarak Bakanlığa defalarca seslenmiş, Bakanlık yetkilileri ile ikili görüşmelerde de bulunarak alan değişikliği kapsamının geniş tutulmasını, öğretmenlerimizin taleplerinin karşılanmasını sözlü ve yazılı olarak istemiştik.

A+A-

Eğitim-Bir-Sen olarak Bakanlığa defalarca seslenmiş, Bakanlık yetkilileri ile ikili görüşmelerde de bulunarak alan değişikliği kapsamının geniş tutulmasını, öğretmenlerimizin taleplerinin karşılanmasını sözlü ve yazılı olarak istemiştik.

Bakanlık haklı talep ve tavsiyelerimizi dikkate alarak daha önce birçok kez internet sitemizde yayınladığımız hususları da göz önünde bulundurarak il içi alan değişikliği kılavuzunu yayınlamış bulunmaktadır. Bu minvalde geç de olsa MEB’in sendikamızın taleplerinin önemli bir kısmını dikkate alıp alan değişikliği sürecini başlatmasını ve öğretmenler lehine olacak şekilde adım  atmış olmasını önemsiyoruz.  Bu olumlu yaklaşımın bundan sonraki uygulamalarda da temel ilke olarak benimsenmesini istiyoruz.

Söz konusu kılavuzu aşağıdaki şekilde özetleyerek bir değerlendirmede bulunabiliriz.

Eğitim kurumlarında görevli kadrolu öğretmenlerin alan değişikliklerine ilişkin başvurular  21-26 Eylül tarihleri arasında yapılacak olup, atamalar 27 Eylül tarihinde gerçekleştirilerek ilan edilecek ve tebliğ ile ilişik kesme işlemlerine ise 29 Eylül tarihinden itibaren başlanacaktır.

Alan değişikliği işlemlerinde;

- Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Talim ve Terbiye Kurulunun 07/07/2009 tarihli ve 80 sayılı kararı esas alınacaktır.

Alan değişikliği işlemlerinde, öğretmenlerin halen görev yaptıkları alanlardaki ihtiyaç ile alan değişikliklerinin yapılabileceği alanlardaki ihtiyaç dikkate alınacak olup alan değişiklikleri sadece öğretmen ihtiyacı bulunan alanlara yapılacaktır. (İhtiyaç duyulan alanlardaki kontenjanların tamamının duyuruya açılarak öğretmenlere il içinde 26 ncı bir tercih hakkı verilerek tercihlerine atanamayan öğretmenlerin boş kalan eğitim kurumlarına kura ile atanabilmelerine imkân da verilmelidir.)

Alan değişikliği gerçekleştirilen öğretmenlerin alan değişiklikleri iptal edilmeyecektir.

2012 yılında il içi, iller arası ve özür durumundan yer değişikliği yapılan öğretmenlerin il içi alan değişikliğine başvuruları kabul edilmeyecektir. (Bakanlığın bu yıl içerisinde yer değişikliği yapan öğretmenleri kapsam dışında bırakması anlamsızdır. Bu durumda olan öğretmenlerin il içi alan değişikliğine başvurmalarının sağlanması gerekirdi.)

2012 yılı Ağustos ayında iller arasında özür durumundan yer değiştirme başvurusunda bulunan ancak atanmak istedikleri illerde alanlarında açık norm kadro bulunmaması nedeniyle ataması yapılamayan öğretmenler, bulundukları il içinde alanlarının değiştirilmesi halinde özür durumundan yer değiştirme başvurusundan vazgeçmiş sayılacaklardır. (Bakanlığın bu tutumu özür durumundan (eş, sağlık) yer değişikliği talebi karşılanamayan öğretmenleri mağdur edecek niteliktedir. Hâlbuki bulundukları alanda gitmek istedikleri ilde norm kadro ihtiyacı bulunmaması nedeniyle özür durumundan yer değiştirme isteği gerçekleşemeyen öğretmenler o il’e önümüzdeki süreçte özür durumundan gidebilmek için alan değişikliği yapabilmeli ve yeni alanları ile özür durumuna bağlı yer değiştirebilmeliydiler.)

Eğitim kurumu yöneticileri, öğrenimleri itibarıyla geçebilecekleri alanda ders yükü bulunması halinde kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunu tercih etmek suretiyle alan değişikliği isteğinde bulunabileceklerdir. Bu yöneticilerin görevli oldukları eğitim kurumunda alan değişikliklerinin yapılması halinde yöneticilik görevleri üzerlerinde kalacaktır.

Kadrolarının bulunduğu eğitim kurumu dışında diğer eğitim kurumlarını tercih eden yöneticilerin ise bulundukları eğitim kurumu dışındaki tercihlerinden birine alanları değiştirilerek atanmaları hâlinde yöneticilik görevleri sona erecektir.

Kadroları okul ve kurumlarda olup Bakanlık merkez ve merkeze bağlı taşra teşkilatında geçici görevlendirilen öğretmenlerden alan değişikliği gerçekleştirilenlerin geçici görevlendirmeleri sona erdirilerek yeni görevlerine başlamaları sağlanacaktır.

Öğretmenlerin hizmet puanlarının hesabında alan değişikliği başvurularının son günü esas alınacaktır.

Alan değişikliğine başvuracak öğretmenlerde adaylıklarının kaldırılmış olması şartı aranacaktır.

BAŞVURUDA BULUNABİLECEKLER

Talim ve Terbiye Kurulunun 07/07/2009 tarihli ve 80 sayılı kararına göre;

- Mezun olduğu alan dışında başka bir alana atanmış olan,

- Öğrenimleri birden fazla alana kaynak teşkil eden,

- Görev yaptığı alan dışında başka bir alanda yüksek öğrenim bitiren

öğretmenler, alan değişikliği başvurusunda bulunabileceklerdir.

Talim ve Terbiye Kurulunun 07/07/2009 tarihli ve 80 sayılı Kararı ile 12/09/2012 tarihli ve 5110 sayılı mütalaası doğrultusunda 2012 yılına mahsus olmak üzere;

1- Sınıf öğretmenleri aşağıdaki öncelik sırasına göre;

a) Yüksek öğrenimleri diğer alanlara atanmaya kaynak teşkil edenler öğrenimlerine göre atanabilecekleri alana veya diplomalarında yazılı olan yan alana ya da öğretmen yetiştiren iki yıllık yükseköğretim kurumu mezunları lisans tamamladıkları alana,

b) Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği alanına, bu alanda boş norm kadro bulunmaması halinde Teknoloji ve Tasarım alanına

alan değişikliği başvurusunda bulunabileceklerdir.

2- Diğer alan öğretmenleri aşağıdaki öncelik sırasına göre;

a) Yüksek öğrenimleri diğer alanlara atanmaya kaynak teşkil edenler öğrenimlerine göre atanabilecekleri alana veya diplomalarında yazılı olan yan alana ya da aylık karşılığı okutabilecekleri dersin alanına,

b) Teknoloji ve Tasarım alanına

alan değişikliği başvurusunda bulunabileceklerdir.

Sağlık eğitim enstitüsü mezunu iken sağlık eğitim fakültesi sağlık eğitimi bölümünde 3+1lisans tamamlama programını bitirenler, sağlık bilgisi ya da sağlık/hemşirelik alanına alan değişikliği başvurusunda bulunabileceklerdir.

Bakanlık aynen iller arası özür durumuna bağlı alan değişikliğinde olduğu gibi, il içinde de 2012 yılına mahsus olmak üzere Talim ve Terbiye Kurulunun 12/09/2012 tarihli ve 5110 sayılı mütalaası doğrultusunda alan değişikliği yapılmasına imkan sağlamıştır. Bu tutum özellikle norm fazlası durumunda olan sınıf öğretmenlerinin alan değiştirebilmelerine imkân sağlamıştır.

- Mezuniyetine uygun olmayan alana,

- Elektronik Başvuru Formundaki hizmet puanı ile Özlük Modülündeki hizmet puanı farklı olarak,

- Gerekli şartları taşımadan,

- Başvuru Formu dışında bir belgeyle,

- Geçersiz veya yanlış bilgi ve belgeyle,

- Posta yoluyla,

- İstenilen bilgileri uygun biçimde işaretlemeden,

- Elektronik Başvuru Formu ve çıktısı imzalanmadan/onaylanmadan

yapılan başvurular işleme alınmayacak, geçersiz başvurulara dayalı olarak yapılan alan değişiklikleri iptal edilecektir.

TERCİHLER

Alan değiştirme başvurusunda bulunacak öğretmenler, Başvuru Formuna yansıtılacak eğitim kurumları arasından, bulundukları il içinde en fazla 25 (yirmibeş) eğitim kurumu tercihinde bulunabileceklerdir.(Bakanlık tercih dışı 26 ncı tercihe de yer vermeliydi)

Alan değişikliğinde; fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu liseleri ile bilim ve sanat merkezleri ve halk eğitim merkezleri ile güzel sanatlar ve spor liselerinin beden eğitimi, müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenlikleri dışında Bakanlıkça boş norm ilan edilen diğer eğitim kurumları tercih edilebilecektir. İfadesi ile genel liselerin sayılarının azlığı düşünüldüğünde öğretmenlerin liselere alan değişikliği yapmaları yönünde ciddi anlamda kısıtlama getirilmiştir. Liselerde sadece düz liselere geçiş için alan değişikliği imkanı sağlamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı Anadolu statülü okullara öğretmen alım konusunu bir an önce netleştirmek için gerekli düzenlemeler yapmalıdır. 

EĞİTİM BİR-SEN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.