- 27 Mayıs 2019

Ramazan Bayramı Arapça Hutbe Duaları

Ramazan bayramı namazı kaç rekattır, nasıl kıldırılır? Ramazan bayramı namazı Arapça hutbe metni ve Ramazan bayram namazı hutbesi Türkçe okunuşu..

mask

Ramazan bayramanına sayılı günler kaldı. Ramazan bayramının nasıl kılınacağını halkmız tarafından en çok aranılan konuların başında gelmekte. Bunun yanında, bayram namazının nasıl kıldırılacağı merak edilen konuların başında geliyor. Şimdi Ramazan bayram namazının nasıl kıldırılacağını ve okunacak Arapça hutbe metinlerini sizlerle paylaşıyoruz.

BAYRAM NAMAZLARININ KILINIŞI:

  • Sabah namazı camide cemaatle kılındıktan sonra bayram namazı vakti girene kadar, imam veya camideki diğer görevliler tarafından cemaate  vaaz edilir veya Kur'an-ı Kerim okunarak vaktin girmesi beklenir. Yılda iki defa kılındığı için cemaat tarafından namazın kılınışı unutulacağından dolayı namaz öncesi cemaate namazın nasıl kılınacağının anlatılması iyi olacaktır.
  • Müezzin (essalah) diyerek cemaati ayağa kaldırır. Cemaat saf düzenini aldıktan sonra müezzin yüksek sesle niyetin nasıl yapılacağını hatırlatır. (Üzerimize vacip olan Ramazan veya Kurban Bayram namazına, uyun hazır olan imama)
  • İmamın bayram namazına niyeti ise şöyledir: Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için Ramazan veya Kurban Bayram namazını kılmaya ve kıldırmaya, döndüm kıbleye.
  • Cemaatin niyeti ise şöyledir: Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için Ramazan veya Kurban Bayram namazını kılmağa, döndüm kıbleye, uydum hazır olan imama.
  • İmam sesli olarak aldığı tekbirle birlikte namaza başlar ve sessizce "Sübhaneke Duası"nı okur. İmam sesli cemaat ise sessiz olmak üzere (Allah-u Ekber" diyerek üç defa tekbir alır. Her tekbirle birlikte eller kulaklara değdirildikten sonra bağlanmadan yanlara salıverilir. Tekbirler arasında üç defa "Sübhanellah" denilecek kadar durulur. Üçüncü tekbirin ardında eller aşağı salınmadan göbeğin üstünde bağlanır.
  • İmam sessizce Eûzü besmeleyi çektikten sonra açıktan yani seslice Fatiha suresini okuduktan sonra bir miktar daha Kur'an okuyarak rükû ve secde yaparak ikinci rekata kalkarlar.
  • İmam ikinci rekata başlayınca sesli olarak fatiha suresini ve akabinde bir miktar daha Kur'an okuyarak tekbirlere geçilir. İlk rekatta olduğu gibi fasılarla üç defa tekbir alınır. Ancak ilk rekatın aksine üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan yana salındıktan sonra dördüncü tekbirle beraber rükû ve secdeye gidilir. Son oturuştaki dualar (Tahiyyat, salli barik, Rabbena atina ve firli) okunduktan sonra selam verildikten sonra namaz tamamlanmış olur.

BAYRAM NAMAZI HUTBE DUALARI;

Bayram namazlarında sol tarafa verilen selamdan sonra cemaat toplu halde seslice teşrik tekbirlerine başlar. Teşrik tekbirleri üç defa söylenir. Cemaat seslice tekbirleri söylerken imam bayram hutbelerine okumak üzere minbere çıkar ancak oturmaz. Çünkü bayram hutbelerinde imamın hutbeye çıkınca oturması mekruhtur.

NOT: Bayram namazlarında hutbe okunması ve hutbenin de namazdan sonra okunması sünnettir. Minbere çıkan imam cemaat tarafından söylenilen teşrik tekbirlerinin bitmesini oturmadan bekler. Cemaat tarafından söylenilen tekbirler bitince imam hutbe okumaya tekbir ile başlar.

2/9
mask

Okunacak İlk Hutbe Metni

Ramazan bayram namazında hatibin (imamın) minbere çıktıktan sonra tekbirler bitince oturmaksızın okuyacağı ilk ilk hutbe metni şöyledir;

3/9
mask

Okunacak İlk Hutbe Metni

Ramazan bayram namazında hatibin (imamın) minbere çıktıktan sonra tekbirler bitince oturmaksızın okuyacağı ilk ilk hutbe metni şöyledir;

4/9
mask

Hutbeden Sonra Okunacak Dua

Ramazan bayram namazının Türkçe hutbe kısmı bittikten sonra minberdeki imamın iki hutbe arasında oturmadan önce okuyacağı dua. Bu duayı okuyan hatip bulunduğu yere oturur. Bu oturuşta imam ellerini açarak sessizce şu duayı okur;

5/9
mask

İki Hutbe Arası Okunacak Dua

İmam birinci hutbeyi bitirdikten sonra bulunduğu yere oturarak bu duayı sessizce okur. Bu duayı bitirdikten sonra hatip ayağa kalkarak ikinci hutbeye başlar. İkinci hutbe duası aşağıdadır.

6/9
mask

İkinci Hutbe Duası

Ramazan bayram namazında birinci hutbeden sonra oturan imam, sessizce dua ettikten sonra ikinci hutbeye başlar ve bu duayı okur;

7/9
mask

İkinci Hutbe Duası

Ramazan bayram namazında birinci hutbeden sonra oturan imam, sessizce dua ettikten sonra ikinci hutbeye başlar ve bu duayı okur;

8/9
mask

Hutbe Bitince Okunacak Dua

İmam ikinci hutbe duasını okuduktan sonra imam şu ayeti okuyarak hutbeyi tamamlamış olur. Ayeti okuyan imam mihraba geçmeden önce cemaatin tekbir getirmelerine öncülük ederek mihraba geçer. Dua edilerek namaz tamamlanmış olur.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.