- 02 Mayıs 2018

Facebook'ta Silmeniz Gereken 12 Şey

Son olarak, Cambridge Analytica isimli bir şirketin, 87 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerini ele geçirdiği ortaya çıkmıştı.

mask
Son olarak, Cambridge Analytica isimli bir şirketin, 87 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerini ele geçirdiği ortaya çıkmıştı.

Son olarak, Cambridge Analytica isimli bir şirketin, 87 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerini ele geçirdiği ortaya çıkmıştı. Şirketin kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, ABD Senatosu'na konuyla ilgili olarak ifade vermişti... bu krizle birlikte bizim için bu bilgileri başkalarına pazarlayanlar ortaya çıktı.

DOĞUM TARİHİ BİLGİNİZ

Doğum gününüz de tıpkı adınız, soyadınız ve adresiniz gibi, dolandırıcıların sizin banka hesap bilgilerinize ulaşırken kullanabileceği detaylardan sadece biri...

2/12
mask

TELEFON NUMARANIZ

Telefon numaranızı ya siliniz ya da gizli konumuna getiriniz.En iyi ihtimalle, gizli bir hayranınız sizin rızanızı almadan size ulaşabilir. En kötü senaryo ise sizi her an rahatsız edebilecek bir takıntılı hayran ile uğraşmak zorunda kalmak..

3/12
mask

'ARKADAŞ' BİLDİKLERİNİZİN ÇOĞU

Oxford Üniversitesi psikoloji bölümü profesörlerinden Robin Dunbar, bir insanın 150 kişiyle tutarlı ilişkiler yaşayabileceğini söylüyor. 3 bin 375 Facebook kullanıcısını ve bu kişilerin arkadaşlarını inceleyen Dunbar, bu arkadaşların sadece 4.1'inin güvenilir olduğunu, herhangi bir duygusal kriz anında yalnızca 13.6'sının konuyla ilgilendiğini belirtti. Bu tip faydasız kişileri arkadaş listenizden çıkarırsanız, daha sağlıklı sosyal medya etkileşimleriniz olabilir.

4/12
mask

ÇOCUKLARINIZIN YA DA KÜÇÜK AİLE ÜYELERİNİZİN FOTOĞRAFI

Oxford İnternet Enstitüsü yöneticilerinden Victoria Nash, bu konudaki 'rıza' ile ilgili olarak yetişkinlere şu soruyu yöneltiyor: Çocuklar daha ileriki bir tarihte, kendileriyle ilgili online olarak hangi tür bilgileri görmek isteyecekler? Önceki jenerasyonlar bu konuyu hiç düşünmemişti ancak internetin ve sosyal medyanın hızla yayılmasıyla bu soru çok daha önemli bir hale geldi.

5/12
mask

ÇOCUKLARINIZIN YA DA KÜÇÜK AİLE ÜYELERİNİZİN OKUDUKLARI OKULUN BİLGİSİ

İngiltere merkezli Çocuklara İşkenceyi Önleme Derneği'ne göre, geçen yıl cinsel taciz vakalarında artış yaşandı. Birleşik Krallık'ta 2013/14 yıllarında, 36 bin 429 adet çocuk istismarı vakası kaydedildi. Bu ise son 10 yılda kaydedilen en yüksek rakam... Tüm bunlar düşünüldüğünde, bir çocuk istismarcısının bilmesini isteyeceğiniz son şey, çocuğunuzun hangi okulda okuduğu olacaktır!

6/12
mask

YER BİLDİRİM SERVİSLERİ

Yer bildirim servisleri yalnızca Android ve iPhone telefonlarda kullanılabiliyor. Online teknoloji dergisi TechCrunch, 500 milyondan fazla kişinin Facebook'a yalnızca telefonundan eriştiğine dikkat çekiyor ve bu kişilerin online olarak yer bildirimi yapabileceğine dikkat çekiyor. Bu da size zarar vermek isteyen ya da istemeyen herhangi birinin, sizin nerede olduğunuzu öğrenmesi demek.

7/12
mask

PATRONUNUZ VE MÜDÜRÜNÜZ

Bu, sosyal medyanın yazısız kurallarının başında geliyor! Sosyal medya platformu Facebook, sizin iş ilişkilerinizi gevşetebilir. CEO'nuz sizin duvarınıza erişebilir, sizin her paylaşımızı görebilir; Evet, iş hakkındaki şikayetlerinizi bile... Bazı paylaşımlarınızı kişilere göre düzenlemeniz elbette mümkün, ancak bu daha yorucu değil mi?

8/12
mask

FOTOĞRAFLARDAKİ YER BİLDİRİMLERİ

Evdeki bir fotoğrafınıza yer bildirimi yapmanız, ev adresinizin ifşa edilmesi anlamına geliyor...

9/12
mask

NE ZAMAN VE NEREDE TATİLE GİDECEĞİNİZ

Sosyal medya hesaplarında tatil planlarıyla ilgili detaylar paylaştıkları takdirde, kişilerin sigortadan ödeme alamayacaklarını belirtiliyor.

10/12
mask

İLİŞKİ DURUMUNUZ

Eğer yeni bir ilişkiniz varsa ve heyecanlıysanız, bunu Facebook üzerinde paylaşmayın. Çünkü işler yolunda gitmez ve "ilişkisi var" durumundan "bekar"a geçmek zorunda kalırsanız, bu sizi olduğunuzdan daha fazla üzebilir...

11/12
mask

KREDİ KARTI BİLGİLERİNİZ

Kredi kartı bilgileriniz kayıtlıysa, hesabınız çalındığı takdirde istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz...

12/12
mask

UÇAK BİLETİ BİLGİLERİNİZ

Uçak biletinin gidiş-dönüş noktalarını fotoğraflayıp sosyal medyada paylaşmak, tatilinize dair övünç duyacağınız ritüellerden biri ancak aptal olmayın! Uçak biletinin üzerinde yer alan ve size özel olan barkod, havayolu şirketinize verdiğiniz tüm özel bilgilerin açığa çıkmasına neden olabilir.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz