- 11 Nisan 2018

Diyanet Vakfı Eğitim Programlarına Yoğun İlgi

Türkiye Diyanet Vakfının gerçekleştirdiği uluslararası öğrenci programlarına bu yıl dünyanın 105 farklı ülkesinden 8.805 öğrenci Türkiye’de eğitim görmek için başvurdu.

mask
Türkiye Diyanet Vakfının gerçekleştirdiği uluslararası öğrenci programlarına bu yıl dünyanın 105 farklı ülkesinden 8.805 öğrenci Türkiye’de eğitim görmek için başvurdu.

Türkiye Diyanet Vakfının gönül coğrafyamızla kardeşlik köprüleri kurmak ve Müslümanca bir bilincin oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirdiği uluslararası öğrenci programlarına bu yıl dünyanın 105 farklı ülkesinden 8.805 öğrenci Türkiye’de eğitim görmek için başvurdu.

TDV’nin yurt dışından öğrencilere Türkiye’de eğitim imkânı sunan Uluslararası İmam Hatip ve Uluslararası Lisans programlarına başvurular tamamlandı. Uluslararası öğrenciler, Türkiye Diyanet Vakfının Uluslararası Öğrenci Programlarına yoğun ilgi gösterdi.

Başvuruların internet üzerinden alındığı TDV Uluslararası Öğrenci Programlarına bu yıl Avrupa’dan Afrika’ya, Asya Pasifik’ten Latin Amerika’ya, Orta Asya’dan Balkanlara 105 ülkeden 8 bin 805 öğrenci Türkiye Diyanet Vakfı desteğiyle ülkemizde eğitim görmek için başvuruda bulundu.

2/6
mask

Uluslararası Öğrenci Programlarına talep her geçen yıl artarken, 2017 yılında 95 ülkeden 5 bin 545 öğrencinin başvurduğu uluslararası eğitim programlarına bu yıl başvuru sayısı 105 ülkeden 8 bin 505 öğrenciye çıktı. Bu yıl Uluslararası İmam Hatip Lisesi programına 80 ülkeden 3 bin 514 öğrenci, Uluslararası İlahiyat ve Lisans programlarına ise 100 ülkeden 5 bin 291 öğrenci müracaat etti.

Başvurular Nisan ayı içerisinde değerlendirilerek gerekli şartları taşıyan adaylara yönelik Mayıs ve Haziran aylarında ülkelerinde mülakat yapılacak. Mülakatlar sonucunda uygun görülen adaylar Türkiye Diyanet Vakfı uluslararası öğrenci bursluluk programına kabul edilecek.

3/6
mask

Türkiye Diyanet Vakfı, 2018 uluslararası öğrenci programları kapsamında Uluslararası İmam Hatip Lisesi programı için 400, Uluslararası İlahiyat Lisans programı için de 200 öğrenci olmak üzere toplam 600 öğrenciye daha Türkiye’de eğitim desteği verecek.

Programlara talep artıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 1993 yılından bu yana yurt dışında ve yurt içinde eğitim çalışmalarını sürdüren Türkiye Diyanet Vakfı, başlatmış olduğu Uluslararası Öğrenci Programları kapsamında her yıl dünyanın dört bir tarafından öğrencilere ülkemizde eğitim imkanı sunmaya devam ediyor.

4/6
mask

Ülkemizin yanı sıra gönül coğrafyamızda eğitim çalışmalarını öncelikli faaliyet alanları içerisinde gören Türkiye Diyanet Vakfı, bu kapsamda dünyanın pek çok noktasından gelen öğrencilere Uluslararası İmam Hatip Lisesi, Uluslararası Öğrenci Programı ve Uluslararası İlahiyat programı gibi projelerle eğitim imkanı sunuyor.

Bugüne kadar dünyanın 111 ülkesinde öğrencilere Türkiye’de eğitim imkanı sunan TDV, burs imkanları ile birlikte barınma ve farklı eğitim sisteminden gelen öğrenciler için tamamlayıcı eğitim imkanları da sağlıyor.

Eğitim programıyla gönül coğrafyamıza hizmet

Türkiye Diyanet Vakfı, hayata geçirdiği ve bugün İslam dünyasında yaşanan pek çok eksikliğin giderilmesinin hedeflendiği eğitim programları ile hali hazırda 111 ülkeden 2 bin 347 öğrenciye Türkiye’de eğitim imkânı sağlıyor.

5/6
mask

TDV, lise, lisans ve lisansüstü alanlarda başlatmış olduğu Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi, Uluslararası İlahiyat ve Lisansüstü programlarla gönül coğrafyamızda kardeşlik köprüleri kurmaya ve Müslümanca bir bilincin oluşmasına katkıda bulunuyor.

6/6
mask

Halen 73 ülkeden 1.125 öğrenci İstanbul, Kayseri, Konya, Bursa ve Sivas’taki Uluslararası Anadolu İmam Hatip liselerinde eğitimini sürdürürken, Uluslararası Lisans programlarında 65 ülkeden 507 öğrenci, Uluslararası İlahiyat programında 15 ülkeden 594 öğrenci, Uluslararası İlahiyat Lisansüstü programında ise 36 ülkeden 121 öğrenci Türkiye Diyanet Vakfı desteğiyle ülkemizde eğitim görüyor.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.