- 21 Mart 2018

Sapıklıkları Yüzünden Ne Hale Geldiler

Aman Allah'ım ben de yapıyordum artık asla yapmıcam

mask
Aman Allah'ım ben de yapıyordum artık asla yapmıcam

"İsyanları yüzünden suda boğuldular ve cehenneme sokuldular da kendileri için Allah'tan başka yardımcılar bulamadılar" (Nuh Suresi,25)

2/17
mask

Hz. Adem'den sonra insan nesli çoğalmış, bunlar yeryüzünde bir çok yeri imar etmişler ancak dinden uzaklaşarak putlara tapmaya başlamışlardır. Allah insanlara Nuh'u peygamber olarak göndermiş; ancak insanlar onun öğütlerini dinlememişler, hatta onu alaya almışlardır. Hz.Nuh kavminin iman etmesinden ümidini kesince onların helak olmalarını istedi.

3/17
mask

Allah da ona bir gemi yapmasını emretti ve bu gemiye inanan insanlarla birlikte her hayvandan birer çift almasını emretti. Bundan sonra büyük bir tufanla sular her tarafı kapladı. Bu helaktan sadece bir avuç inanan insan ve gemideki hayvanlar kurtulabildi.

4/17
mask

Ad Kavminin helakı: "Âd kavmi ise yeryüzünde haksız olarak büyüklük taslamış, "Bizden daha güçlü kim var?" demişlerdi. Onlar, kendilerini yaratan Allah'ın onlardan daha güçlü olduğunu görmediler mi? Onlar bizim âyetlerimizi inkâr ediyorlardı" (Fussilet Suresi, 15)

5/17
mask

Yemen bölgesinde yaşamakta olan Ad kavmine Allah peygamber olarak Hud Peygamberi göndermişti. Ad kavmi, bir çok nimetlere donatılmış, görkemli binalar inşa etmişlerdi.

6/17
mask

Hud Peygamber, zulümde ve Allah'a isyanda ısrar eden kavmine, mucizeler göstermiş ve onları Allah'ın birliğine inanmaya çağırmıştı. Ancak ona kulak vermemeleri ve şirkte ısrar etmeleri sebebiyle şiddetli bir rüzgar ile helak oldular.

7/17
mask

Semud Kavmi de Hz. Salih'e zulmetmişti. "Andolsun biz, "Allah'a kulluk edin" diye (uyarması için) Semûd kavmine, kardeşleri Salih'i peygamber olarak göndermiştik. Bir de ne görsün, onlar birbiriyle çekişen iki grup olmuşlar." (NemlSuresi, 45)

8/17
mask

Ad kavminin helakınden sonra Hicr bölgesinde Semud kavmi yaşamıştır. Semud kavmi zengin bir topluluktur, dağları ve taşları oyarak ihtişamlı evler inşa etmişler, yazlık ve kışlık konaklar yapmışlardır. Bolluk ve refah içerisinde yaşamışlar, uzun ömürlü bir hayat sürmüşlerdir.

9/17
mask

Zamanla diğer kavimlerin hatasına düşerek Allah'a isyan ettiler ve yeryüzünde bozgunculuğa başladılar. Allah onlara Salih'i peygamber olarak gönderdi.

10/17
mask

Hz.Salih, onları Allah'a imana, ibadete ve itaate çağırdı. Mucizeler gösterdi, öğütler verdi. Ancak kavmi onu dinlemediği gibi yalanladı. Kendilerine mucize olarak verilen ve sakın dokunmayın denilen dişi deveyi öldürdüler. Bunun üzerine Hz.Salih ve iman edenler dışında Semud kavmi şiddetli bir gök gürültüsüyle helak edildi.

11/17
mask

Sapkın işlerin kurbanı olan Lut Kavmi: "Lût'u da (Peygamber olarak gönderdik.) Hani o kavmine şöyle demişti: 'Göz göre göre o çirkin işi mi yapıyorsunuz?. Siz kadınları bırakıp şehvetle erkeklere mi varıyorsunuz? Doğrusu siz ne yaptığını bilmez bir toplumsunuz" (Neml Suresi 54-55)

12/17
mask

Lut, Filistin yakınında bulunan Sedom kavmine peygamber gönderilmiştir. Bu kavim, Allah'ın indirdiği dinden sapmış, inkâr ve isyan yolunu tercih etmiş bir kavimdi. Kadınları bırakıp erkeklere yönelmişler.

13/17
mask

Lut peygamber, cinsel sapkınlık içinde olan kavmini doğru yola davet etti. Kendilerine yapılan daveti kabul etmemeleri üzerine helake edildiler.

14/17
mask

Firavun'un korkunç sonu: "Bunun üzerine Mûsâ'ya, 'asan ile denize vur' diye vahyettik. Deniz derhal yarıldı. Her parçası koca bir dağ gibiydi. Ötekileri de oraya yaklaştırdık. Mûsâ'yı ve beraberindekilerin hepsini kurtardık. Sonra ötekileri suda boğduk" (Şuara Suresi, 63)

15/17
mask

Eski Mısır krallarına verilen genel bir isim olan Firavunlar İsrail oğullarını esir muamelesi yaparak ağır işlerde çalıştırıyorlardı. Bir yanda firavunların diğer yanda Mısır'ın yerlisi putperest Kıptilerin kendilerine yükledikleri ağır işlerden bıkan İsrail oğulları eski ata yurtları Kenan diyarına gitmek istiyorlardı. Ancak Firavundan kurtulup bir türlü bu amaçlarına ulaşamıyorlardı.

16/17
mask

Firavun'a bir kahin, İsrail oğullarından bir çocuğun doğarak saltanatını yıkacağını söyleyince, Firavun, İsrail oğullarından doğan erkek çocuklarını öldürmeye başlamış, böyle bir zamanda Musa peygamber dünyaya gelmişti.

17/17
mask

Kur'an'a göre Musa peygamber mucizevi şekilde Firavun'un elinden kurtulmuş hatta onun sarayında annesinin kucağında büyümüş, Firavunu ve Kıptileri tek Allah inancına çağırmış, ancak imana gelmeyen Firavun ilahlık taslamış, neticede askerleriyle birlikte denizde helak edilmiştir.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz