- 03 Nisan 2018

Ayaklarında Sadece İki Parmak Var

Devamını Gör..

mask
Devamını Gör..

Dünyanın dört bir yanı farklı insanlarla dolu. Teknolojik gelişmeler toplumlara yön verse de dünyanın bazı bölgelerinde teknolojiden bihaber kendi gelenekleriyle yaşamını sürdüren kabileler var. Zimbabwe’de bulunan Vadoma Kabilesi de bunlardan biri. Kabile kendine özgü yaşamının dışında ayak parmaklarıyla da standart insanlardan ayrılıyor.

1-) Deve kuşu Kabilesi olarak da bilinen bu kabile Zambezi Nehri Vadi’sinde yaşıyor. Afika’nın yaşadığı kıtlık malum. Tüm imkansızlıklara rağmen hayatını sürdürmeye çalışan bu kabileyi diğerlerinden ayıran şey ise ayak parmakları.

2/11
mask

2-) Ektrodaktili ya da Istakoz Pençesi hastalığına sahip kabile kendi atalarının yıldızlardan geldiğine inanıyor. Oysa sadece 7 numaralı kromozomda tek bir mutasyondan kaynaklanan bir hastalığa sahipler.

3/11
mask

3-) Vadoma halkının küçük bir çevresi olması ve kabilenin yabancılarla evliliği yasaklaması sebebiyle bu hastalık kalıtsal hale geldi.

4/11
mask

4-) Ektrodaktili 90.000 doğumda bir görülen nadir bir durumdur. Bu rahatsızlığın birkaç türü bulunur ve bunların tamamı genetiktir. Bununla birlikte rahatsızlığın kalıtsal olması nadiren görülür. 

5/11
mask

5-) Kendisinde bu sorun olan kişiler bu hastalığı doğacak çocuklarına geçirme riskine sahiptirler ancak kabilenin teknoloji ve eğitimden uzak olması bu riski fark etmemelerini sağladı ve evliliklerle hastalığı nesilden nesile taşıdılar.

8/11
mask

Hastalığın en ağır formlarında beşinci parmak haricinde tüm parmaklar eksiktir. Bazı araştırma çalışmalarına göre vakaların yaklaşık dörtte biri ile yarısında yarık el ve yarık ayak birlikte bulunmaktadır.

9/11
mask

9-) Bunun yanında çok nadir durumlarda el ve ayakların aynı anda yarık olduğu vakalar da görülebilir.

10/11
mask

10-) Dünya çok büyük ve her yanında farklılıklar barındıran topluluklar bulunduruyor. Kim bilir belki de henüz keşfedilmemiş ne olaylar var…


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz