- G:

Hatip duası nasıl yapılır?

Hatim nedir? Hatim Duasına Başlamadan Önce Okunması Gerekenler, Hatim duasının arapçası ve türkçesi, Hatim'den sonra dua etmenin hükmü nedir?

Hatip duası nasıl yapılır? mask

Kur'an-ı Kerim'in Hatmi ve Sonrasında Yapılan Duaların Hükmü

Kur'an-ı Kerim'in baştan sona okunarak tamamlanması anlamına gelen "hatim", Müslümanlar için özel bir ibadet şeklidir. Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi'nin verdiği bilgilere göre, Kur'an okumanın ve hatim duasının önemi büyüktür.

Hatim Nedir?

Terim olarak "hatim", Kur'an-ı Kerim'in Fatiha Suresi'nden Nas Suresi'ne kadar tamamının yüzünden veya ezberden okunarak bitirilmesidir. Hatim yapmak, büyük bir sevap ve manevi bir kazanç kaynağıdır.

Kur'an Okumanın Önemi

Kur'an-ı Kerim, Yüce Allah'ın insanlığa son mesajıdır ve onu okumak, inananlar için büyük bir ecir ve sevap kaynağıdır. Kur'an okumak, ibadetler arasında eşsiz bir yere sahiptir ve müminlerin hayatlarını bu kutsal mesajlarla aydınlatması gerekmektedir.

Hatim'den Sonra Dua Etmenin Hükmü

Hatimden sonra dua etmek, sünnet olarak kabul edilir ve kuvvetle müstahabtır. Kur'an-ı Kerim'in hatmi tamamlandıktan sonra yapılan dua, Allah'ın rahmet ve bereketinin yağmur gibi üzerimize yağmasına vesile olur.

Hatim Duasına Başlamadan Önce ve Sonrası

Hatim duasına başlamadan önce, Kur'an-ı Kerim'den belirli ayetlerin okunması tavsiye edilir. Hatim tamamlandıktan sonra yapılan duada, Allah'tan af ve mağfiret talep edilir. Bu dua, Arapça ve Türkçe olarak edilebilir ve her Müslümanın kendi dilinde Allah'a yalvarması kabul görür.

Hatim Duasının Örneği

Hatim duası olarak okunabilecek Arapça ve Türkçe metinler, Müslümanların hatimlerini bereketli kılar ve dualarının kabul olmasına vesile olur. Duaların içeriği, Allah'a hamd, şükür ve O'ndan yardım talep etmeyi içerir.

Kur'an-ı Kerim'i okumanın ve hatim duasının yapıldığı bu mübarek günlerde, tüm Müslümanların dualarının kabul olması dileğiyle. Hatimleriniz kabul, dualarınız makbul olsun.

Hatip duası nasıl yapılır?

Hatim nedir? Hatim Duasına Başlamadan Önce Okunması Gerekenler, Hatim duasının arapçası ve türkçesi, Hatim'den sonra dua etmenin hükmü nedir?

2/4
Arapça Hatim Duası ve Anlamı - 1.Sayfa mask

Arapça Hatim Duası ve Anlamı - 1.Sayfa

Anlamı: “Âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun. İyi sonuç müttakilerindir. Düşmanlık ancak zalimler içindir.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’e, onun bütün ehl-i beytine ve ashâbına salât ve selâm olsun.

Ey Rabbimiz! Bizden ibadetlerimizi kabul buyur! Şüphesiz ki sen her şeyi işiten ve her şeyi bilensin.

Ey Mevlamız! Bizim tövbelerimizi kabul eyle! Şüphesiz ki sen tövbeleri çok çok kabul eden ve merhametli olansın.

Bize hidayet ver! Hak yola ve sırat-ı müstakime ulaşmayı bizi muvaffak eyle! Yüce Kur’ân’ın hürmetine, âlemlere rahmet olarak gönderdiğin Peygamber hürmetine. Bizi bağışla. Ey Rahim olan Allah! Bizi bağışla.

Ey ikram edenlerin en keremlisi olan Allah! Lütfunla ve ihsanınla bizim günahlarımızı bağışla.

Allah’ım! Bizi Kur’ân süsü ile süsle. Kur’ân ile bize lütfet! Kur’ân ile bizi şereflendir. Kur’ân elbisesini bize giydir.

Kur’ân hürmetine bizi cennetine koy. Kur’ân hürmetine dünyadaki belalardan ve ahiret azabından bizi koru. Ey Rahim,

3/4
Arapça Hatim Duası ve Anlamı - 2.Sayfa mask

Arapça Hatim Duası ve Anlamı - 2.Sayfa

Ey Rahman! Ümmet-i Muhammed’in tamamına merhamet et.

Allah’ım! Kur’ân’ı bize dünyada yoldaş eyle. O’nu bize kabirde dost eyle. Kıyamet günü onu bize şefaatçi kıl, sırat köprüsü üzerinde onu bize nur eyle. Cennette onu bize yoldaş eyle.

Cehennem ateşine karşı onu bize perde ve engel kıl. İhsanın, cömertliğin ve keremin ile tüm hayırlı yollar için onu bize önder kıl.

Kur’ân hidayeti ile bizi hidayete eriştir. Kur’ân’ın hürmetine bizi ateşten koru. Kur’ân hürmetine bizim derecemizi yükselt. Okunan Kur’ân hürmetine günahlarımızı bağışla. Ey lütuf ve ihsan sahibi!

Allah’ım! Kalplerimizi temizle. Kusurlarımızı ört. Hastalarımıza şifa ver. Borçlarımızı ödemeye yardım et. Yüzümüzü aydınlat. Derecemizi yükselt. Babalarımıza merhamet et. Annelerimizi bağışla. Din ve dünya işlerimizi ıslâh et. Düşmanlarımızın bize saldırısını bertaraf eyle. Ailemizi, mallarımızı, memleketimizi her türlü afetlerden, hastalıklardan ve belalardan koru. Ayaklarımızı sabit eyle, kâfir toplumlara karşı bize yardım et. Yüce Kur’ân hürmetine. 

Allah’ım! Okuduğumuz ve tilavet ettiğimiz Kur’ân’ın sevabını ve nurunu Efendimiz Hz. Muhammed (sas)’in ruhuna ulaştır.

4/4
Arapça Hatim Duası ve Anlamı - 3.Sayfa mask

Arapça Hatim Duası ve Anlamı - 3.Sayfa

Ve onun kardeşleri olan tüm peygamberlerin (as) ruhlarına ulaştır. Ve Peygamberimiz (sas)’in ehlinin, çocuklarının, hanımlarının, ashabının, tabiinin ve bütün zürriyetinin ruhlarına ulaştır.
Hayatta olan veya vefat etmiş olan babalarımızın, annelerimizin, kardeşlerimizin, evladımızın, akrabalarımızın, sevdiklerimizin, dostlarımızın, hocalarımızın, üzerimizde hakkı olan herkesin ve Müslüman olan bütün kadın ve erkeğin ruhlarına ulaştır.

Ey ihtiyaçları gideren Allah! Ey dualara icabet eden Allah! Ey merhametlilerin en merhametlisi! Dualarımızı kabul et. Tüm peygamberlere salât ve selâm olsun.
Senin Rabbin; kudret ve şeref sahibi olan Rab, onların nitelendirdiği şeylerden uzaktır, yücedir. Peygamberlere selam olsun. Âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun.” Fâtiha, denir ve Kur’ân’ın birinci sûresi (Fâtiha) okunur.

08 Nis 2024 - 17:11 - Dini


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.