1. HABERLER

  2. VAKIF-DERNEK

  3. Fahri ve Vekillerin Sesini Duyun Artık!
Fahri ve Vekillerin Sesini Duyun Artık!

Fahri ve Vekillerin Sesini Duyun Artık!

MihKur-Der Genel Başkanı Enver Kömürcü, “Herkesin sesi duyuldu ve sorunları çözüldü. Mus'ab Bin Umeyr (r.a)'ın talebeleri olan fahri ve vekillerin sesini duyun artık” dedi.

A+A-

HERKESİN SESİ DUYULDU VE SORUNLARI ÇÖZÜLDÜ.MUS’AB BİN UMEYR(R.A)’İN TALEBELERİ,FAHRİ VE VEKİLLERİN SESİNİ DUYUN ARTIK.

Diyanet İşleri Başkanlığı en güzide kurumlarımızdan bir tanesi, inci tanesidir. Yaptığı hizmetlerle sınırlarımızı aşmış, dünyaya açılmıştır. Bünyesinde yetiştirdiği nice din gönüllüsü alp erenlerle, Tüm Avrupa ülkelerinde, önce gurbetçilerimizin yanında olmuş, Avrupa ya İslam’ın güzelliklerini taşımış, cihanşümul bir kucaklayışla, nice nice insanları İslam la buluşturmuş, olmazsa olmaz kurumlarımızdan birisidir.

İşte bundan dolayıdır ki, Diyanet İşleri Başkanlığının büyümesini, istemeyenler var. Çekemeyenler var. Engel olmak isteyen algı oluşturmak isteyenler var. Niye?

Çünkü Diyanet İşleri Başkanlığının büyümesi, gelişmesi, önünün açılması, bilgi ve beceriyle donanımlı personelinin olması, personelinin çoğalması demek, daha çok insanımıza ulaşmak demek. Daha fazla din eğitimi demek. Daha fazla gönülleri fethetme demek. Daha fazla irşad demek.

YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE HEDEFİNE ULAŞMA, MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİĞİN TEMİNATI DEMEK

Mesela 4-6 yaş Kur’an Kursu eğitim ve öğretiminin başlatılması, ülkemizde büyük yankı uyandırmış, vatandaşlarımızın kahir ekseri tarafından kabul görmüş ve on binlerce yavrumuz, din eğitiminden geçirilmiş, gelecek neslin inşasında çok büyük bir rol üstlenmiştir.

Kur’an öğrenme aşkıyla bizleri bekleyen, Ayşe nineye, Fatma teyzeye, Mehmet beye, geleceğin fatihlerini yetiştirecek annelere, kızlarımıza, beşikten mezara tüm insanımıza ulaşılmaya çalışılmış, çok güzel sonuçlar alınmış ve milletimizin gönlünde taht kurmuştur.

İşte bundan dolayı Diyanet işleri Başkanlığımızın büyümesi ve personelinin artmasını istemeyenler var. Yıllarca büyük bir özveri ve liyakatle görev yapan, Mihrap sevdalısı, Kur’an ve Sünnet gönüllüsü Fahri ve vekil imamların kadroya geçmesini, istemedikleri için, algı oluşturup, engel olmaya çalışanlar var.

Her kesimden yükselen sesler duyuldu, taşeron denildi, sesleri duyuldu. Cam filmi denildi sesleri duyuldu. Bedelli askerlik denildi sesleri duyuldu. Nice kurumlara atama bekleyen herkesin sesi duyuldu ve sorunları çözüldü. Müjdelerle verilen sözler yerine getirildi ve getirilmekte.

Fahri ve vekil kardeşlerimizin, bu kutlu görevi yaparken, hangisinin yaşadığı acılarını, tecrübelerini, çektikleri sıkıntıları ve hayat hikayeleri ile başlayalım. Görüştükleri Siyasetçiler ve yetkililerce verilen sözlerle sevinen sonucunda, verilen sözlerin yerine getirilmeyişinden dolayı uğradıkları yıkımı, çektikleri ızdıraplarını ve mahzun oluşlarını mı anlatalım. Hangisinin acılarını konuşalım, anlatalım ve yazalım da birileri seslerini duysun, yada sesleri duyulsun.

Kendimizi fahri ve vekillerin yerine koyalım, yani empati, kıyası nefis yapalım öyle karar verelim. Öyle konuşalım ve onların sesine öyle kulak verelim.

Ve şu günlerde taşeron yasasında, bazı maddelerden dolayı kadroya geçemeyen 85 bin taşeronun, bir kaç gün içinde sorunlarının çözülüp kadroya geçirileceği haberlerinin yanında, sayıları 15 bini bulmayan fahri ve vekillerin sorunlarının çözüme kavuşturulmaması ve bunun üstüne, size kadro, 4/b sözleşme ve süreklilik yok, sadece maaşlarınızın ve sigorta pirimlerinizin tam yatırılması için bir çalışmamız var denilmesi, bu pırlanta ve en hayırlı insanların, sorunlarını asla çözmeyecek, hükümetimiz ve yetkililerin önünde kartopu gibi büyüyecek bir sorun haline gelecektir.

Sayıları çok diye kadro yada , sözleşmeye alınmamaları, sayıları 900 bine yaklaşan taşeron ve diğer kurumlarda çalışanların sayısının yanında, çok komik bir rakam olarak kalmaktadır.

Sayıları acaba çok mu az mı? Sayısal rakamlar, veriler ve ihtiyaca göre bir göz atacak olursak, aslında sayıları çok değil, aksine az , gerekli ve genel bir ihtiyaç. Toplumumuzun acil din eğitimi ihtiyacına binaen, çok az olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mesela: Milli eğitim bakanlığı 2018 yılı verilerine göre öğretmenlerimizin sayısı 925 bin 500,tabiki olacak ve olmalıdır da. Türkiye nüfusu 81 milyon, bölü 925.500=87 kişiye bir öğretmen düşmektedir.

Din eğitimiyle ilgili verilere bakacak olursak, arada çok büyük bir farkın olduğu açık ve nettir. Diyanet işleri başkanlığı Kuran kurslarında, yeni atananlarla birlikte, kadrolu ve kadrosuz 28 yada 30 bin civarında Kur’an kursu öğreticisi var.81 milyon nüfusa,30 bin Kuran kursu öğreticisi=2700 kişiye bir Kuran kursu öğreticisi düşmektedir. Buda aradaki farkın çok olduğunu gösterirken. Bizim din eğitimini, insanımıza beşikten mezara kadar ulaştırmamız gerekirken, şimdi sayıları çok mu diyeceğiz? Bu kadar Kur’an kursu öğreticisi yeterli ve fazla mı diyeceğiz. Tüm insanımıza ulaşmamız gerekirken, hangi saikle, hangi vicdani anlayışla, sayıları yeterli, fazla diye, insanlarımızı ve yetkilileri yanıltmaya devam edeceğiz.

Sonuç olarak şunu diyor ve haykırıyoruz. Yıllarca Diyanet işleri Başkanlığımızın can simidi, hatta olmazsa olmazı olmuş, büyük bir öz veriyle, samimiyetle, sadakatle çalışmış, çabalamış, gayret göstermiş, insanımızın gönlünü fethetmiş, fahri Kuran kursu öğreticileri ve vekil imam kardeşlerimizin sesini, feryadını duyma ve sorunlarını çözüme kavuşturma zamanı gelmiş ve geçmektedir.

ARTIK SESİMİZİ DUYUN FERYADIMIZA KULAK VERİN

Sayın Cumhur Başkanımız dua ordunuz olan biz, Fahri(geçici) Kur’an kursu Öğretileri, vekil imam ve müezzinler olarak, Allah’tan cc umudumuzu, asla ve asla kesmedik. Yüksek şahsiyetlerinizin sesimizi duyup, yıllardır çalışarak beklediğimiz kadro, yada 4/B sözleşmeli statüye, geçeceğimize, yetkililere vereceğiniz talimatla bu sorunu çözeceğinize olan inancımız tamdır. SAYGI ve SEVGİLERİMİZLE.

MİHKUR-DER (Mihrap sevdalıları, Kur’an ve Sünnet Gönüllüleri derneği) YÖNETİM KURULU

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.