1. HABERLER

  2. VAKIF-DERNEK

  3. Fahri Öğreticilerin Bir Teklifi Var!
Fahri Öğreticilerin Bir Teklifi Var!

Fahri Öğreticilerin Bir Teklifi Var!

MihKur-Der Genel Başkanı Enver Kömürcü, "Fahri Kur'an Kursu Öğreticilerinin 4-6 Yaş Grubu Din Eğitimi için Kadro ya da Sözleşmeli Statüye Geçirilmesi Teklifimiz, Ülkemiz Adına Bir Kazanım Olacaktır" dedi.

A+A-

FAHRİ KUR’AN KURSU ÖĞRETİCİLERİ 4-6 YAŞ GRUBU DİN EĞİTİMİ İÇİN KADRO YADA SÖZLEŞMELİ STATÜYE GEÇİRİLMESİ TEKLİFİMİZ ÜLKEMİZ ADINA BİR KAZANIM OLACAKTIR.

Kardeşlerim  hepimizin ayrı, ayrı  sorumlulukları var. Allah’a ve insanlara karşı olan sorumluluklarımız, bunların en başında gelmektedir. Bu sorumluluklarımızın içinde, hayati önem taşıyan ve gelecek neslin inşası için en önemli olan sorumluluklarımızdan biriside  çocuklarımız ve onların iyi bir dini, dünyevi eğitimle ve ilimlerle donanımlı nesiller olması için olan sorumluluğumuz. Bu sorumluluklarımızı yerine getirme bilinci, küçük yaşlarda alınacak din eğitimiyle doğru orantılıdır. Bu bakımdan, çocukların sağlıklı bir din ve ahlak eğitimi alması çok önemlidir. Zira bu şekilde yetiştirilen nesiller, insanlık için huzur kaynağı; anne-baba için de dünya ve ahiret kazancıdır. Ülkemiz için asımın nesli kazanımı olacaktır.

Bugün yaşadığımız 21.yüzyılın yaşantısında malesef madde perestlik, materyalistleşme, dünyevileşme, bencillik, hırs, güvensizlik, kin, buğuz, adavet, hırs, tamah, aileden, akrabadan, komşudan kopma ve bu gibi sosyal ve psikolojik problemler, dinî bilgi, yaşantı ve güzel ahlaka insanlığın ne kadar muhtaç olduğunu gözler önüne sermektedir. Gelişmiş teknoloji ve  donanıma rağmen insanlık aradığı huzuru bir türlü bulamamış, ruhundaki manevî açlığı doyuramamıştır.

Günümüzde yaşanılan maddî ve manevî problemlerin bir çoğunun din eğitimindeki kusur ve ihmallerden kaynaklandığı aşikardır.

Bu anlamda dinimizin inanç, ibadet, sosyal hayat ve ahlakla ilgili ilkelerini, başta çocuklarımız olmak üzere, öğrenmeye ve öğretmeye mecburuz ve bu konu ivedi ele alınarak, din eğitimi yeniden gözden geçirilmeli ve gereken tedbirler ele alınarak plan ve projeler geliştirilmelidir.

Bu anlamda Diyanet işleri Başkanlığımızın başlattığı 4-6 yaş grubu din eğitimi çok büyük önem arz etmekte ve bu çalışmalarını takdir etmekteyiz. Bu  büyük  açığın ve ihtiyacın karşılanabilmesi için bu konuyla ilgili çalışmaların yeterli düzeye getirilmesi çalışmaları önem arz etmektedir.

Diyanet işleri  Başkanlığımızın 4-6 yaş grubu din eğitimi, başkanlığın bünyesinde yıllardır yetişkinlere din eğitimi veren Kur’an Kursu öğreticilerinden istifade edilerek başlatılması bir çok sorunu da peşinden getirmiştir. Zira yıllardır yetişkinlere din eğitimi veren personelin, bir anda 4-6 yaş grubu çocukların seviyesine inmeleri beklenemezdi. Buda personelin bocalamasına ve sıkıntıların artmasına sebeb olmuş, hatta 4-6 yaş sertifikası alan öğreticilerimizin bir çoğu ilerleyen zamanlarda 4-6 yaş eğitim vermekten vaz geçerek yetişkin eğitimine tekrar dönüş yapmıştır.

Acizane bizim gözlemlediğimiz bu durum karşısında  4-6 yaş din eğitiminde verim almak ve istenilen düzeye getirmek için, yıllardır  4-6 yaş grubu din eğitiminin yüzde seksenini  yapan, fahri kur’an kursu öğreticilerimiz bu hassas eğitim için, yetişmiş personel olarak değerlendirmeye alınıp, sertifikası olmayan fahrilerede 4-6 yaş sertifikası eğitimi verilerek hepsinin, 4-6 yaş eğitim formasyonlarıyla donanımlı hale getirilerek kadroya alınması bizce Ülkemiz, milletimiz ve çocuklarına sağlam din ve ahlak eğitimi aldırmak isteyen ebeveynler için çok büyük bir kazanım olacaktır. Kamoyuna duyurulur.Saygılarımla.

Enver Kömürcü
Mihkur-Der Genel Başkanı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.