1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eylül norm güncellemelerine dikkat
Eylül norm güncellemelerine dikkat

Eylül norm güncellemelerine dikkat

2012-2013 Eğitim Öğretim Yılında 4.

A+A-

2012-2013 Eğitim Öğretim Yılında 4.sınıfların özel bilgi ve beceri isteyen derslerinden olan Görsel Sanatlar, Müzik, Beden Eğitimi dersleri hangi branş öğretmenlerince okutulacak?

Eylül ayı içerisinde norm kadrolar yeniden güncellenecek. Çelişkili yada kişiye göre değişebilecek bir durum söz konusu. Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda acil bir açıklama yapması gerekiyor. Okul Yöneticileri dayanışma Derneği OY-DER olarak bu sorun hakkındaki yorumumuz şöyledir:

2012-2013 yılında 1-5 sınıflarda yeni haftalık ders programı uygulanırken; 2-3-4-6-7-8. sınıflarda eski ders programı uygulanacaktır. Bu durum eskiden yapılan uygulamalarının devam edeceği anlamına gelir. Eski haftalık ders programında yer alan özel bilgi, beceri ve yetenek isteyen görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi, bilişim teknolojileri, din kültürü ve ahlak bilgisi ve yabancı dil dersleri öncelikliolarak  branş öğretmenleri tarafından  4. sınıflarda okutuluyordu.  21.07.2012 tarihinde yapılan ilköğretim kurumları yönetmeliğinin 64. maddesindeki değişiklikle yalnız İngilizce ve Din Kültürü dersleri için bu öğretmenlerin bu sınıflarda bu dersleri okutabileceği  belirtilmiştir. Dolayısı ile 4. sınıflarda okutulacak özel bilgi ve beceri isteyen görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi derslerinin branş öğretmenlerince okutulması uygulanmasını emreden madde değiştirilmiş din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ile İngilizce dersi ile
sınırlandırılmıştır. Norm güncellemelerinde görsel sanatlar, müzik, beden
eğitimi dersleri branş öğretmenlerinin ders yükü olarak gösterilmemelidir.

Buna rağmen farklı bir yorumla kademeli geçiş gerekçesi ile 4. sınıflardaki bu dersler branş öğretmenlerinin ders yükü olarak gösterilebilir.

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı değişikliklerin mevzuat boyutundaki değişimleride hızlandırmalıdır.


Okul Yöneticileri Dayanışma Derneği

OY-DER

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.