1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Eskişehir’de yerel gazetelerde yeralan ‘Destekliyoruz’ ilanına tepki
Eskişehir’de yerel gazetelerde yeralan ‘Destekliyoruz’ ilanına tepki

Eskişehir’de yerel gazetelerde yeralan ‘Destekliyoruz’ ilanına tepki

Eskişehir’de dün bazı yerel gazetelerde, 'Destekliyoruz' başlığıyla yayımlanan ve bu akşamüstü herkesi hükümete karşı yürüyüşe davet eden ilana tepkiler devam ediyor.

A+A-

Eskişehir’de dün bazı yerel gazetelerde, Gezi Parkı eylemlerine yönelik olarak kimin tarafından verildiği belirtilmeyen ancak tüm siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının çağrısı olarak gösterilen 'Destekliyoruz' başlığıyla yayımlanan ve bu akşamüstü herkesi hükümete karşı yürüyüşe davet eden ilana tepkiler devam ediyor. Söz konusu ilandan kendilerinin haberinin olmadığını belirten Memur Sen Konfederasyonu, BBP İl Başkanlığı ve MÜSİAD, yapılan yayına tepki gösterdi.

Memur-Sen Konfederasyonu Eskişehir İl Başkanı İsmail Altınkaynak, olayın bir provokasyon olduğunu ve bu ilandan duyarlı STK’ların, siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin haberinin olmadığını söyledi. Yerel gazetelerde yayımlanmış bir ilana karşı tavır koymayı Memur Sen olarak zaruret olarak gördüklerini kaydeden Altınkaynak, milletin zararına olacak her işin karşısında olduklarını ifade etti. Altınkaynak, şöyle dedi: Örgütlü kamu çalışanlarının yarısının temsil yetkisini kazanmış bir konfederasyon olarak Memur Sen ve pek çok etkili sivil toplum kuruluşu vakıf, dernek bu ilana ve içeriğine açıkça karşı iken sanki Eskişehir’in bütün siyasi partilerinin ve sivil toplum örgütlerinin desteği ve onayı ile verilmiş gibi bir görüntü verilmeye çalışılmıştır. Bu durum ilanı verenlerin ‘Soroscu”’ karanlık çevrelerin iş tutuş biçimi ile çalıştıklarını gösterdiği gibi, milletin faydasına bir niyet taşımadıklarını da ortaya koymaktadır.”

BBP Eskişehir İl Başkanı Namık Akdoğan’da, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu ilana sert tepki gösterdi. Akdoğan, "Kimin tarafından organize edildiği belli olmayan bu ilanın ikinci satırında, 'siyasi parti temsilcileri olarak' diye muğlak bir ifade bulunmaktadır. İlandaki 'siyasi parti' genellemesi partimiz BBP'yi de kapsar niteliktedir. Halbuki BBP'liler olarak böyle bir organizasyonun içinde olmadığımızı belirtiyoruz. Hiç bir şekilde bu eylemlerin yanında değiliz. Demokrasi ve hukukun üstünlüğüne inanmış bir siyasi hareket olarak, hak arayışlarının, masum protestoların ve eylemlerin yanında olduğumuzu belirtiyoruz.” ifadesini kulandı.

MÜSİAD Eskişehir Şube Başkanı Dr. Sıtkı Karaca ise söz konusu ilana tepki gösterdi. “Toplum Kuruluşları adına miting çağrısında bulunanları ve gazetelere sanki tüm STK katılıyor ve aynı şekilde kendilerine destek veriyor imajı verenleri teessüfle kınıyoruz.” diyen Karaca, “Bunu yanlış bilgilendirme olarak değerlendiriyoruz. Bu hassasiyeti gözetmenin önemini vurguluyor ve iletişimde açık olunması gerektiğine inanıyoruz. Toplumu geren eylemlerden kaçınılması noktasında bu konuda açıklama yapmayı bir zaruret olarak gördük.” şeklinde konuştu.

CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.