1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Erken Çocukluk Eğitimi Konferansı başladı
Erken Çocukluk Eğitimi Konferansı başladı

Erken Çocukluk Eğitimi Konferansı başladı

Milli Eğitim Bakanlığı, Erken Çocukluk Eğitimi (EÇE) hizmetlerinin Türkiye genelinde daha fazla yaygınlaşması ve verilen hizmetlerin kalitesinin artırılması için ‘Kalite, Erişim, Hakkaniyet’ konulu ulusulararası konferans düzenledi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı, Erken Çocukluk Eğitimi (EÇE) hizmetlerinin Türkiye genelinde daha fazla yaygınlaşması ve verilen hizmetlerin kalitesinin artırılması için ‘Kalite, Erişim, Hakkaniyet’ konulu ulusulararası konferans düzenledi.

Bakanlığın 2010 yılından bu yana sürdürdüğü EÇE çalışmalarla ilgili Swiss Hotel’de başlayan konferans, 19 Haziran günü de devam edecek.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Mali İşbirliği, Altyapı, Sosyal ve Bölgesel Projeler Bölüm Başkanı Javier Menendez Bonilla, Avrupa Birliği’nin okul öncesi eğitimdeki hedefinin yüzde 95 olduğunun altını çizdi ve Türkiye’de son yıllarda okul öncesi eğitim oranlarının yükselişinden memnuniyet duyduklarını kaydetti.

UNICEF Temsilci Yardımcısı Regina De Dominicis de “Projemiz Ekim ayında bitse de, ardında erken çocukluk eğitimi ve gelişimi için önemli bir miras bırakmaktadır: Okul öncesi eğitim için yerel paydaşlar ve aileler de anahtar rol oynamaya devam edeceklerdir.” dedi.

Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık ise okul öncesi eğitimde hakkaniyet temasına ne kadar önem verdiklerinin tekrar altını çizerek, erken çocukluk eğitiminin hayata daha yoksun başlayan çocukların mutlu, huzurlu, başarılı olmaları ve yaşadıkları topluma artı değer katmaları açısından ne kadar mühim olduğunu vurguladı.

2 gün süresince gerçekleştirilen oturumlarda uluslararası deneyimlerden yola çıkılarak, Türkiye’deki Erken Çocukluk Eğitiminin kalite standartlarının artırılması için çalışmalar gerçekleştirildi.

EÇE’NİN YAYGINLAŞTIRILMASI

Erken Çocukluk Eğitimi hizmetlerinde kapasite geliştirme, ortaklık ve alternatif hizmet sunumu gibi son zamanlarda kaydedilen gelişmelerden yola çıkılarak, EÇE’nin ülke genelinde nitelikli şekilde yaygınlaştırılması için çalışmalar yapıldı.

Kalite standartları oluşturma, kalite standartlarının uygulanması için ölçütlerin belirlenmesi ve kurum açma izin sistemi konuları ele alındı.

Erken Çocukluk Eğitiminde kalite çerçevesinin oluşturulması, izleme ve kalitenin arttırılması, EÇE çalışanlarının ihtiyaçları ve yeterlilikleriyle ilgili paneller düzenlendi.

    Konferansta, karar vericiler, yerel yetkililer, STK’lar ve üniversitelerden temsilciler, uygulamacılar, uluslararası ve ulusal kuruluşlar ve araştırma kuruluşları bir araya geldi.
Konferansın, bir yandan, Okul öncesi Eğitimi Güçlendirme Projesi’nin sonuçlarının yerel düzeyde daha fazla sahiplenilmesine ve sürdürülebilirliğine katkıda bulunması; diğer yandan da merkezi düzeyde kalite, erişim ve eşitlik bakımından hükümetin bu sonuçları daha da derinleştirmek ve yaygınlaştırmak üzere kararlılık göstermesine ve sağlıklı bir kurumsallaşmaya gitmesine destek vermesi bekleniyor. CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.