1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Erdoğan Ne Demek İstedi? Ne Anlaşıldı?
Erdoğan Ne Demek İstedi? Ne Anlaşıldı?

Erdoğan Ne Demek İstedi? Ne Anlaşıldı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İslam'ın Güncellenmesi Gerekiyor” sözüyle aslında neyi kastetti? Erdoğan yanlış mı anlaşıldı veya onun bu söylemini kimler yanlış anlamak istiyor?

A+A-

Siyasi hayatında İslami referanslara sıkça yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın halkın büyük çoğunluğunun son derece hassas olduğu dini konularda yanlış anlaşılma ihtimali taşıyan bazı cümlelerinin cımbızlanarak farklı bir algıya dönüştürülmesi, üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olmakla birlikte son yaptığı açıklamada kullandığı  “İslam'ın Güncellenmesi Gerekiyor” sözüyle aslında neyi kastetti? Erdoğan yanlış mı anlaşıldı veya onun bu söylemini kimler yanlış anlamak istiyor?

Kamuoyunda yanlış anlaşılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunca 2009 yılında yapılan “IV. DİN ŞURASI” toplantısının açılış konuşmasında konumuzla ilgili yaptığı açıklama şöyle;

Değerli Hocalarım, Saygıdeğer Katılımcılar;

“Bugün artık her alanda olduğu gibi dini ilimler alanında da eski bildiklerimizi gözden geçirme, güncelleme, bugünün dünyasına ve bugünün taleplerine çözümler üretme zamanıdır. Yalnız altını çiziyorum, yanlış anlaşılmalara vesile olmasın, kast ettiğim asla ve asla “dinde reform” değildir. Ancak bilim dilinde, özellikle de İlahiyat biliminin dilinde bir reformun kaçınılmaz olduğu da bir gerçek olarak önümüzde durmaktadır. Elbette din kâmildir. Ancak bizim dinden anladıklarımız, dini anlayışımız ve düşüncemiz tekâmül etmek, gelişmek durumundadır.” (IV. Din Şurası, Sayfa 30)

Buradan da anlaşılacağı üzere, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sarf edilen sözler yanlış anlaşılmıştır. Nitekim Mecelle'nin umumi kaidelerinden "Ezmânın tağayyuru ile ahkâmın tağayyuru inkâr olunamaz" kaidesinde de zamanın şartlarına, örf ve âdete göre değişebilen muamelata dair hükümlerin bu sayılanların değişmesiyle değişebileceği açıkça ifade edilmiştir. Kaldı ki  İslam'ın ana kaynağı olan Kur'an ve Sünnet her daim güncelliğini koruduğu için İslam da her daim günceldir. Ancak bizim İslam'a bakışımız ve dinden anladıklarımız güncellenmeye ihtiyaç duymaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da tam olarak bunu kastettiği anlaşılmaktadır. Ancak gelinen süreci kendi lehlerine kullanmak isteyenlerin, yanlış anlamak istemeleri ve  buradan hareketle Erdoğan'a olan desteği azaltmak amacıyla ona destek veren muhafazakar camiayı ayrıştırmak ve küskünler kesimi meydana getirme maksadıyla böyle bir algı operasyonuna başvurdukları ortaya çıkmaktadır.

Her kesimin kendini anlatmada üslup ve içerik açısından sorun yaşadığı ve tefrikadan çok birlikteliğe ihtiyaç duyulan böyle hassas bir ortamda gönül köprülerinin atılması, bütün İslamî kesimler için zararlı olacağı açıktır. Bu itibarla tam anlaşılmayan veya yanlış anlaşılma ihtimali taşıyan açıklamalardan sonra izaha ihtiyaç duyulan durumlarda gerçek maksadın ne olduğu iyice netleşmeden ve konuşmaların tamamı bir bütün olarak dikkatlice değerlendirilmeden kesin yargıya varmak fitneye kapı aralamak gibi bir tehlikeye götüreceğinden kimsenin yararına değildir.

Halil AKYÜZ
Mihrap Haber Editörü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum