1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Erdemir'den su ve emlak vergisi açıklaması
Erdemir'den su ve emlak vergisi açıklaması

Erdemir'den su ve emlak vergisi açıklaması

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kurulu bulunan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir), Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından gündeme getirilen su meselesi hakkında açıklama yaptı.

A+A-

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kurulu bulunan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir), Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından gündeme getirilen su meselesi hakkında açıklama yaptı.

Yazılı açıklamada, ilçe suyunun büyük kısmının temin edildiği Kızılcapınar Barajı’nın, Erdemir tarafından yaptırıldığı hatırlatıldı. Barajın bugünkü yapım değeri olan 62 milyon 525 bin 606 liranın da Erdemir tarafından finanse edildiğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bu maliyetin yüzde 29’undan sorumlu olan Karadeniz Ereğli Belediyesi ise yapılan tüm taleplere rağmen 18 milyon 132 bin 425 lira katılım payını 24 yıldır ödememekte ısrar etmektedir. Erdemir, uzun yıllardır ilçemiz değerli halkının sağlıklı, güvenilir ve ucuz içme suyu kullanmasını sağlamaya yönelik hiç bir fedakarlıktan kaçınmamaktadır. Ekli tabloda görüleceği üzere değişmeyen ortalama 0,35 TL/metreküp bedel ile belediyeye Erdemir tarafından sağlanan içme suyu, Ereğli Belediyesi tarafından Ereğli halkına konutlar için 2,30 TL/metreküp, iş yerleri için 5 TL/metreküp, inşaatlar için ise 10,49 TL/metreküp bedel üzerinden satılmaktadır. Erdemir, Ereğli Belediyesi’nden kayda değer hiçbir hizmet almamasına rağmen, ödediği emlak vergisi, elektrik-havagazı tüketim vergisi ve diğer tüm vergi ve harçlar ile Kdz. Ereğli Belediyesi’nin gelirlerinin önemli bir bölümünü sağlayarak Ereğli halkına belediye tarafından sunulan hizmetlerin ana kaynaklarından biri olmaya devam etmektedir. Ekli tabloda, şirketimiz tarafından Kdz. Ereğli Belediyesi’ne verilen içme suyunun metreküp fiyatları ve şirketimiz tarafından belediyeye ödenen emlak vergilerinin metrekare değeri yıllar itibariyle sunulmaktadır.

    VERGİYİ 12 KAT ARTIRAN BELEDİYE 24 YILDIR KATILIM PAYINI ÖDEMİYOR
                
Bu gelişmelerden en önemlisi tesislerimizin kurulu olduğu fabrika sahası için geçerli emlak vergi değerlerinin Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından 2009 yılında bir defada 12 kat artırılarak yeniden değerlemelerle günümüzde 864 TL/metrekare gibi fahiş bir değere ulaşmış olmasıdır. Müftü Mahallesi Uzunkum Caddesi emlak vergi değeri baz alınarak, şirketimiz fabrika taşınmazlarının 2005 yılında 46,88 TL/metrekare olan emlak vergi değerlerinin bugün için 864 TL/metrekare ye artışındaki değişim yıllar itibariyle ekli tabloda sunulmaktadır. Bu değişimdeki fahiş artış 2009 yılında 58 TL/metrekare olan değerin 700 TL/metrekareye çıkarılmasından kaynaklanmaktadır. Söz konusu haksız fahiş artış hakkında şirketimiz tarafından açılan dava devam etmektedir. Geçtiğimiz Mayıs ayında 2014 yılından geçerli olmak üzere belirlenen emlak vergi değeri 864 TL/metrekare olarak ilan edilmiştir. 2009 yılında ilan edilen emlak vergi değerine dava açmak yoluyla itiraz ettiğimiz gibi bu yıl açıklanan emlak vergi değerine de aynı şekilde dava açılmıştır. Yasal süreç devam etmektedir. Son günlerde Kdz. Ereğli Belediyesi’nin basında yer alan açıklamalarında, vatandaş için vergilerin yüksek olmadığı, vergi oranlarından rahatsız olan kesimin arsa alım-satımı yapan bazı iş adamları olduğu vurgulanmaktadır. Oysa gerek şirketimizce, gerek Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası'nca, gerek Organize Sanayi Bölgesi temsilcisi tarafından, gerekse ilgili muhtarlarca değerleme çalışmaları sürecinde değerlemenin doğru ve hakkaniyet çerçevesinde yapılmasına katkı sağlayacak bilgiler ve tüm iyi niyetli öneriler Kdz. Ereğli Belediyesi’ne sunulmasına rağmen, Kdz. Ereğli Belediyesi bu sorunun çözümüne yönelik yapıcı bir yaklaşım içinde olmamış ve hiçbir gerekçe gösterilmeksizin öneriler reddedilmiştir. Belirtmek isteriz ki; Kdz. Ereğli Belediye Başkanlığı Basın Bürosu’ndan 12 Haziran 2013 tarihinde yapılan basın açıklamasında emsal gösterilen ilçemiz dışındaki bazı şehirlerdeki yüksek emlak değerleri ile Erdemir fabrika sahası emlak değerinin kıyaslanması doğru değildir. Erdemir fabrika sahası, üretim amaçlı tesislerin kurulu bulunduğu bir ağır sanayi alanı ve özel güvenlik bölgesidir. Bu nedenle bir kıyaslama yapılacak ise, kıyas noktası emlak vergi değeri 25 TL/metrekare olan Kdz.Ereğli Organize Sanayi Bölgesi olmalıdır. Ayrıca Kdz.Ereğli Belediyesi tarafından son günlerde gündeme getirilen su meselesi hakkında da aşağıdaki bilgilerin kamuoyu ile paylaşılması gereği doğmuştur. İlçemize verilen suyun büyük bir kısmının kaynağı olan Kızılcapınar Baraj tesislerinin inşaatı Erdemir tarafından yaptırılmış olup, bugünkü değerle proje maliyetinin tamamı olan 62.525.606 TL Erdemir tarafından finanse edilmiştir. Bu maliyetin yüzde 29’undan sorumlu olan Kdz. Ereğli Belediyesi ise yapılan tüm taleplere rağmen 18.132.425 TL katılım payını 24 yıldır ödememekte ısrar etmektedir."

Açıklamada yer alan bilgilere göre Erdemir'in, Kdz. Ereğli Belediyesi’ne verdiği içme suyunun metreküp fiyatları şöyle:

BELİRLENEN SU BEDELLERİ
Yıl m³/TL
2005 0,36
2006 0,34
2007 0,36
2008 0,37
2009 0,39
2010 0,30
2011 0,32
2012 0,35
2013* 0,38
CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.