1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Erbaş: Kur'an Evrensel Bir Kitaptır
Erbaş: Kur'an Evrensel Bir Kitaptır

Erbaş: Kur'an Evrensel Bir Kitaptır

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Kur’an-ı Kerim, hem lafzen hem mana olarak mucize, hem lafzen hem mana olarak evrenseldir.” dedi.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde verdiği “Bilgiden Bilince” başlıklı konferansta Kur’an-ı Kerim’in bütün kainatı karanlıktan aydınlığa çıkarmak için gönderildiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi’nde “Bilgiden Bilince” başlıklı konferans verdi.

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda öğrencilerle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, bilgi ve ilimin İslam medeniyetinin temel unsurlarından birisi olduğunu söyledi.

İlk gelen ayetlerin ilme, kitaba, kaleme, okumaya dikkat çekildiğini ifade eden Başkan Erbaş, “ Bu demektir ki, müminlerin elinde her zaman kitap ve kalem olacak, Müminler hiçbir zaman kitap ve kalemden uzak kalmayacak. Alacağımız mesaj budur” dedi.

“Kur’an-ı Kerim evrenseldir”

İslam’ın ilk geldiği dönemlerde dünyanın bir cehalet cağı yaşandığını ifade eden Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Mekke’de kız çocukları diri diri toprağa gömülüyordu ama o dönemde dünyanın dörtte üçü hakimiyeti altında olan Roma’nın her mahallesinde bir güzellik yarışması yapılıyordu o mahallenin en güzel kızı seçiliyordu ve putperest Roma’da tanrıların öfkesini dindirmek için o mahallenin en güzel kızı dipsiz kuyulara atılarak tanrılara kurban verilirdi. Böyle bir cahiliye vardı. Cahiliye denilince sadece Mekke ve çevresini anlamamak gerekiyor. Kur’an’ın evrenselliği burada ortaya çıkıyor. Kur’an-ı Kerim sadece Mekke ve çevresine inen bir kitap değil. Bütün cihanı, bütün kainatı karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için gönderilen bir kitaptır. Kur’an-ı Kerim o günün problemleri ne ise ona da cevap veriyor, bugünün problemleri ne ise onlara da cevap verecek nitelikte ve kıyamete kadar ortaya çıkacak her türlü probleme de cevap bulmak için ayetlerden istifade edeceğimiz bir niteliğe sahip. Kur’an-ı Kerim, hem lafzen hem mana olarak mucize, hem lafzen hem mana olarak evrenseldir.”

“Müslümanlar arasında mezhep savaşları çıkarmaya çalışıyorlar”

Tarihte Avrupa’da yaşanan din savaşlarının birtakım mihraklar tarafından şimdi de İslam dünyasında çıkarılmak istendiğine dikkati çeken Başkan Erbaş, "Müslümanlar arasında mezhep savaşları çıkarmaya çalışıyorlar. Şu anda özellikle Orta Doğu'da yapılmak istenen budur. Terör örgütleri kurduruyorlar, o terör örgütlerini bir şekilde destekliyorlar, tırlar dolusu silahlar gönderiyorlar ve farklı mezheplerden insanları birbirine öldürtüyorlar. Bu da işte cahiliyenin hala devam ettiği anlamına geliyor, kıyamete kadar da devam edecektir. Çünkü hak batıl savaşı kıyamete kadar devam edecektir." şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, dinin sahih kaynaklardan öğrenilmesi ve öğretilmesi gerektiğine işaret ederek, sahih kaynaklardan öğrenilmediğinde dinin istismara en açık unsurlardan birisi haline geldiğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.