1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Engelli Ulaşım Projesi hazırlayan muhtara 50 bin lira destek
Engelli Ulaşım Projesi hazırlayan muhtara 50 bin lira destek

Engelli Ulaşım Projesi hazırlayan muhtara 50 bin lira destek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, engellilerin toplumsal yaşama tam ve eşit olarak katılabilmeleri ve yapılı çevrenin engelsiz hale getirilmesi için Ulaşılabilirlik Destek Projesi (UDEP) hazırladı.

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, engellilerin toplumsal yaşama tam ve eşit olarak katılabilmeleri ve yapılı çevrenin engelsiz hale getirilmesi için Ulaşılabilirlik Destek Projesi (UDEP) hazırladı. 2012 yılında pilot olarak 7 ilde başlatılan ve bu yıl 81 ile yayılan proje kapsamında il özel idareleri, belediyeler, kaymakamlıklar ve muhtarlıkların, engellilerin ulaşılabilirliğini sağlamaya yönelik çalışmalar desteklenecek. Bakanlık hazırlanan projelerin uygulanabilmesi amacıyla il merkezi için 450 bin, ilçe merkezi için 350 bin, belde için 150 bin, mahalle ve köy için 50 bin TL’ye kadar destek verecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, engellilerin toplumsal yaşama tam ve eşit olarak katılabilmeleri ve yapılı çevrenin engelsiz hale getirilmesi amacıyla Ulaşılabilirlik Destek Projesi (UDEP) hazırladı. Proje 2012 yılında pilot olarak seçilen Bilecik, Burdur, Çankırı, Kilis, Mardin, Rize ve Van illerinde pilot olarak uygulandı. 7 ilde engelliler için hazırlanan ulaşılabilir pilot alanlar oluşturulması projelerine destek verildi. 2012 yılında ilk kez başlatılan ve örnek uygulamalarla ulaşılabilirliğin (erişilebilirliğin) pilot alan çalışması yapılan kentin tamamına ve diğer kentlere yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmayı amaçlayan Ulaşılabilirlik Destek Projesi 2013 yılında da uygulanacak.

Proje kapsamında engellilerin evlerinden çıkabilmeleri, başkalarına ihtiyaç duymadan binalara ve açık alanlara ulaşabilmeleri ve bunları kullanabilmeleri, kısaca toplumsal yaşama katılabilmeleri için yapılı çevrede ve kentsel hizmetlerde alınması gereken fiziksel ve mimari tüm tedbirler alınacak. Kaldırımlarda, yaya geçitlerinde, parklarda, çocuk oyun alanlarında, kamunun hizmet verdiği ve kamu kullanımına açık tüm binalarda ve ulaşım hizmetlerinde ulaşılabilirlik sağlanacak. Gerekli tedbirler alınarak yalnızca engelliler değil hareketlerinde kısıtlılık yaşayan yaşlılar, hamileler, çocuklar, bebek arabalılar, çok uzun veya çok kısa boylu kişiler için de tam bir ulaşılabilirlik aranacak.

PROJELER EN GEÇ 22 TEMMUZ TARİHİNE KADAR GENEL MÜDÜRLÜĞE GÖNDERİLECEK

UDEP kapsamında il özel idareleri, belediyeler, kaymakamlıklar ve muhtarlıklar, yerleşim yerlerinde belirleyecekleri pilot alanlarda ulaşılabilirliği sağlamaya yönelik projeler hazırlayacak. Genel müdürlüğün internet sitesi www.eyh.gov.tr yer alan proje teklif formuna uygun olarak hazırlanacak proje teklifleri, kurum ve kuruluşlarca elektronik ortamda ve yazılı olarak ilgili valiliğe sunulacak. Proje teklifleri, valilikler tarafından amaç ve proje formatına uygunluğu değerlendirilecek, uygun bulunan proje teklifleri elektronik ortamda 15 Temmuz 2013, yazılı olarak ise 22 Temmuz 2013 tarihine kadar Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek. Valiliklerden bildirilen proje teklifleri belirlenen kriterler ve UDEP 2013 Puanlama Çizelgesi çerçevesinde değerlendirildikten sonra puanlama sıralamasına göre desteklenecek projeler tespit edilecek. Bakan Onayı ile desteklenecek projeler resmi yazıyla ilgili valiliğe bildirilecek ve internet sitesinden kamuoyuna duyurulacak.

Seçilen il özel idareleri, kaymakamlıklar, belediyeler ve muhtarlıkların UDEP 2013 kapsamında yürütecekleri projelerine bakanlık tarafından 450 bin ila 50 bir TL arasında maddi destek verilecek. Kabul edilen projelere alanın bulunduğu il merkezi için en fazla 450 bin TL, ilçe merkezi için en fazla 350 bin TL, belde için en fazla 150 bin TL, Mahalle ve köy için en fazla 50 bin TL ödenek sağlanacak.

UDEP 2013 kapsamında desteklenecek projeler il, ilçe, belde, mahalle ve köylerde sınırları açık alanlarda belirlenen kaldırımlar, ışıklı ve ışıksız yaya geçitleri,alt ve üst geçitler,bilgilendirme donanımları, kent mobilyaları, rekreatif donanımlar, çocuk oyun alanları, genel kullanıma açık tuvaletler,açık otoparklar,toplu taşıma durakları, istasyonlar ve iskeleler için hazırlanacak.
Kamu binaları için yürütülecek projeler şu alanlarda hazırlanacak; “ Kamu tarafından yoğun kullanılan binalar (Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve kuruluşları, vergi dairesi, adliye, karakol, kapalı otopark, belediye hizmet binası, valilik binası, müze gibi), Sağlık yapıları (sağlık ocağı, hastane gibi), Eğitim yapıları (anaokulu, ilkokul, ortaokul, meslek lisesi, üniversite gibi), İbadethane (cami, kilise, havra gibi)”
CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.